Želvy Ninja (2014)

Na animovanom seriáli som vyrastal, animovaný celovečerný film bol fajn. Ako však zhodnotiť hranú filmovú revíziu, ktorá je postavená na úplne iných pilieroch a len ťaží zo známeho mena. Nové korytnačky s klasickými renesančnými menami, vycvičené v bojových umeniach ninjov a hláškujúce tínedžerské vtipy dopadli trochu pod moje očakávania. Úvod je pomalý, nudný a nevýrazný. Michelangelo, Donatello, Leonardo, Raphaelo sú navyše tak nesympatické bytosti, že sa vám zhnusia od prvého okamihu. Tie ich „ksichty“ sú fakt otrasné. Príbeh slabý, charaktery postáv bez akéhokoľvek posunu, zápletka a zvraty žiadne, jednoducho tu po obsahovej stránke nie je nič zaujímavé. Megan Fox nevie hrať (nikdy to nevedela a ani vedieť nebude), postava April je v jej podaní prinajmenšom divná a tolerujete ju len pre jej sexy výzor. K tomu všetkému sa pridá úplne zbytočné 3D a máte pocit, že to je totálna sračka. A potom to zrazu príde, začnete si zvykať na Megan, korytnačích mutantov si obľúbite, zapáči sa vám nádherný vizuál (niektoré scény v zasneženej prírode sú excelentné) a začnete sa ukrutne (ale ukrutne) baviť. Nové Ninja korytnačky nezaujmú príbehom a obsahom, ale stavajú na forme, akcii, humore a hláškach. Pre mladých divákov možno pútavé a coolové, pre nás ostatných len zábavné bez náznaku hĺbky. Ak oddychovka na večer môže byť, ale inak nič.

NON-STOP (2014)

Neesonove posledné thrillery sú naozaj skvelé. Je to charizmatický a drsný borec, ktorý sa do dramatických thrillerov obohatených o akčné prvky, naozaj hodí. Páči sa, je prirodzený a uveriteľný v každej situácii. Dokáže ťahať celý film. Tu to nie je inak. Nonstop má dynamické tempo, napätie rastie každou minútou a psycho-atmosféra je naozaj hustá. Vyzerá to vážne a reálne. Budete zvedavý, ako sa to vyvinie ďalej. A potom príde pár okamihov, ktoré spôsobia, že vážnosť sa zmení na jemný úsmev. Občas trošku naivné, stále však extrémne napínavé a pozerateľné. Neeson je v obdobných filmoch ako doma a teším sa na jeho podobné kúsky.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Nádherný film plný snenia, dobrodružstva, splnených životných prianí a pozitívnych emócií obalený krásnymi prírodnými scenériami a podmanivou hudbou. Niektoré scény sú priam úžasné (jazda na skejtborde po islandských cestách, fotenie v Himalájach) a budete z nich nadšení. Herci, ktorí sú skvelí a dialógy, ktoré sú ukážkové, sú nosným pilierom, na ktorých je postavená celá tá nádhera. Obsah je naplnený silnými okamihmi, na ktoré nikdy nezabudnete. Pozitívne zobrazenie života, hľadanie tej svoje cesty šťastia smerujúcej k vytúženému cieľu, natočené neopakovateľným spôsobom. Jednoducho hovorí o tom, ako treba žiť život naplno a prežiť ho len a len podľa svojich predstáv. Nakazí pozitívnou energiou bez ohľadu na drobné filmárske chybičky. Nie je to povrchné, nie je to detské, je to presne také, aké to má byť. Tajný život Waltera Mittyho je jeden z najkrajších, najpozitívnejších a najúprimnejších filmov, ktorý som videl. A ten božský soundtrack ponorí do sveta snenia každého bez ohľadu, či je alebo nie je „snílek". PS: Film sa vám bude páčiť alebo nebude páčiť, nič iné medzi nie je.

Úsvit planety opic (2014)

Tak hlboký a silný dojem dokáže zanechať len najinteligentnejší ľudoop sveta Caesar a jeho obrovská opičia rodina. Rodina, ktorá loví, drží a žije spolu. Rodina, v ktorej každý člen ochraňuje toho druhého. Vidíte to na nich. Cítite tú vzájomnú súdržnosť. Zapáči sa vám ich vlastný svet. Ich neverbálne prejavy, mimiku tváre a hovorené slovo sledujete so zatajeným dychom. Máte ich radšej ako ľudí. Obľúbite si myšlienku: „Opica nikdy nezabije opicu“. Krásne, harmonické a poriadok milujúce spolužitie. A potom to príde. Začne úžasný boj o vládcu Zeme. Stret dvoch odlišných svetov – ľudí a opíc. Je to neskutočne napínavé a každou minútou čakáte, kedy a kto urobí ten prvý, rozhodujúci (a v konečnom dôsledku fatálny) krok. Ľudia sa neradi niekomu prispôsobujú, neberú ohľady na iný živočíšny druh. Nie sú to však ľudia, ktorí všetko začnú. Aj medzi opicami sú „bezcharakterné bytosti“, ktoré spustia pomyslený časovač na bombe. Čo nasleduje po tom, je čistý akčný nárez, krásny vizuálne a hustý obsahovo. Súboje sú prehľadné a pútavé, s množstvom originálnych prvkov. Akciu striedajú emotívne scény plné hodnôt a etickosti. Vzťahy medzi opicami sú jedna vec, ale vzťah, ktorý sa vybuduje medzi opicami a ľuďmi je neuveriteľne citlivý, skutočný a dojímavý. Celkový pozitívny zážitok ešte umocňuje hudobný sprievod. Je to výborný film, ktorý rozvinul prvú časť skvelej „opičáckej“ trilógie. Keby gradačný vrchol pokračoval až do konca, je to jasných*****, takto (po druhom pozretí) zaslúžené **** PS: Za priateľa chcem jedine Caesara, ktorý má všetko to, čo si dnes ľudia už nevážia.... Nemyslíte?

12 let v řetězech (2013)

Je o strate slobody, otroctve, strate ľudskej dôstojnosti, ponižovaní a hlbokej stoke ľudskej zloby. Človek až zaplače, akí hnusní dokážu byť ľudia, aké krutosti dokážu spáchať na druhých. Je to silná téma o silných ľuďoch, ktorí prišli oveľa v jedinom okamihu. Pomalým tempom a autenticky natočené, hereckým umením povznesené, pôsobivou hudbou podfarbené a emóciami nasiaknuté sadistické ľudské správanie ničiace nevinné životy. Cítite bolesť a utrpenie otrokov cez mrazivé, smutno-kruté scény, ktorých by však mohlo byť viac. Pôsobí to veľmi dobre vizuálne i tematicky, ale po dopozeraní nemáte úplný pocit naplnenia, niečo jednoducho chýba. Viac svojského a osobitejšieho by filmu len prospelo.

47 róninů (2013)

Vôbec to nie je tak strašné, ako to niektorí hodnotia. Je to pekný fantasy film uctievajúci japonské tradície, vychádzajúci zo skutočných udalostí a zobrazujúci citlivým spôsobom životné udalosti japonského panovníka, jeho verných samurajov a jedného cudzinca, ktorý sa vďaka odvahe, čestnosti a dobrému srdcu samurajom stane. Príbeh je zaujímavý, postavy si obľúbite a celé to vyzerá výborne. Nádherné kostýmy, scenérie, dekorácie, fantasy prvky, solídne triky a dynamické súboje sú pútavé a udržia divák v pozornosti. Keďže tu nenájdete ani kvapku krvi (je to naozaj škoda), nečakajte Posledného samuraja, ale len dobrodružnú fatasy jazdu, ktorú zhltnete ako filmovú jednohubku.

Na život a na smrt (2013)

Takéto filmy zbožňujem, pretože pri nich si človek uvedomí, že len v situáciách na „život a na smrť“ má pri sebe skutočných priateľov. Vôbec to nie je o akcii, streľbe a boji, ale o držaní pri sebe a položení života za brata vedľa seba. Berg to celé zvládol bravúrne, natočil strhujúci, autentický a mrazivo-drsný film, ktorý je zdrvujúci po stránke vizuálnej i emočnej. Nádherné, štýlové a prehľadné súbojové scény sú aj vďaka zvukovému sprievodu dotiahnuté k dokonalosti. Uveríte každému výstrelu, každému pádu, každému výbuchu. Cítite každú bolesť a vnímate skutočnú hĺbku priateľstva. Chlapi s Navy Seals sú najlepší a najdrsnejší vojaci, ale aj najčestnejší a najpriateľskejší ľudia. Boj o prežitie je ten najväčší, ktorý preverí charakter človeka a keď je zobrazený pútavou formou, je radosť sa pozerať. Je to podľa skutočnej udalosti, čo dáva filmu značnú váhu, bez ohľadu na realistickosť či nerealistickosť spracovania. Každý divák má iné priority, celkový dojem určite pozitívny. PS: Čierny jastrab zostrelený ostáva mojou srdcovou jednotkou, ale Na život a na smrť je čestným súperom.

Transformers: Zánik (2014)

Nikto nečakal, že reštartovanie Transformerov bude prelomové, ako vo svojich dobách prvý film o gigantických transformujúcich sa robotoch. Kto veľa nečaká, niečo aj dostane. Kto čaká evolúciu, ostane riadne sklamaný. Je to tak primitívne, že ostáva rozum stáť, scenár otrasný, príbeh žiadny, legendárneho humoru minimálne (veď tu nie je tu geniálny John Turturro) a originálnych nápadov spočítate na prstoch jednej ruky. Chýba aj Shia, ale na to si rýchlo zvyknete. Je tu sympaťák Wahlberg a jeho sexy dcéra. A hlavne stále pri svojich Transformeroch ostáva štýlový Michael Bay, ktorý vizuál a akčné scény vycibril do najmenších detailov a nič krajšie a premakanejšie sa dnes vidieť nedá. Fanúšik bombastických a veľkolepých súbojových scén zažije silný orgazmus, pretože finále je úžasné. A výborný hudobný sprievod Jablonského nepotrebuje komentár. Je to moderný film s nádhernými exteriérmi a autami, plný dychberúcich súbojov medzi obrovskými robotmi. Ale nič viac. Štýlová vizuálna forma zdrvujúco poráža obsah. A to málokto prehryzne. Som fanúšikom Transformerov, vizuálnych filmov a Michaela Baya, ale svet už naozaj nepotrebuje autobotov a ich trojhodinové dobrodružné výpravy za hľadaním dobra. V 3D kine top zmyslový zážitok, ale na druhý deň už ani stopa, ani ťuk. Bay je môj obľúbený režisér, ktorý vie často pútavo skĺbiť zmysluplný obsah s humorom a vizuálom, ostávam preto verný a už teraz sa teším na Bad Boys 3.

Na hraně zítřka (2014)

Je tým filmom, ktorý sa páči pre množstvo nápaditých prvkov, postavy, zábavnosť a haldy humoru. Obsah a scenár je hnacím motorom. Vizuál a akčné sekvencie sú úžasným doplnkom. Cruiseove umieranie a oživovanie, jeho hranie, je pôsobivé a Emily je úchvatná a hriešne príťažlivá. Príbeh je jednoduchý, priamočiary a v inom filme by ste ho vysmiali, ale tu neprekáža, pretože medzi hlavnými postavami to funguje ukážkovo. Inšpirácia vo svete videohier je citeľná a vhodne skombinovaná s kvalitnou filmárčinou. Do nádherného postapokalyptického sveta zasadený, hravým a humorným spôsobom podaný, s obrovskou chuťou natočený, skvele zahraný a guľometnými scénami vyšperkovaný sci-fi akčný film. Na poli veľkolepých sci-fi oddychoviek málo vídaný počin, ktorý rozčeril kalné blockbusterové vody rovnakým spôsobom ako vo svojich časoch fenomenálny a nezabudnuteľný Matrix. Treba vidieť, je to výborné. PS: Čo tam po tom, že občas pripomína už videné (Zdrojový kód, Uhol pohľadu).

Klub poslední naděje (2013)

Je o nádeji, nevzdávaní sa, ľudskej dobrote, veľkej premene človeka a skutočných morálnych hodnotách. Film, ktorý zaujme a chytí svojím rozprávaním príbehu, témou, otvorenosťou a citlivosťou, skromným a jednoduchým technickým spracovaním a prepracovanými charaktermi. Veľká sila a neuveriteľná premena človeka, ktorý sa postaví smrteľnej chorobe, veľkej farmaceutickej spoločnosti a vlastnému egu. Prvoligový dramatický životopis, ktorý je výborne napísaný, natočený a zahraný. McConaughey a Leto presvedčiví bez najmenších pochybností. Kovbojský klobúk dole pred fyzickou premenou Matthewa, to sa len tak nevidí. Boj o život samého seba a záchrana druhých spriaznených ľudí, veľmi emotívne, hlboké, silné a obdivuhodné.