• Western
  • Mysteriózní

Vlk z Královských Vinohrad (2016)

Trochu zžíravá a ironická autobiografie. Nostalgie za dobou velkých frajerů, talentů filmu a hlavně nadějí na skutečně velký film. A taky sebelítost , že to v Cannes 1968 nevyšlo. A může za to Forman. Film O slavnosti a hostech dokáže vyvolat tak tíživou atmosféru, trochu Kafky - k němu Němec bytostně inklinoval - parodie ( ani sama sebe) mu moc nejdou, ale 3*

Balada o sedmi oběšených (1968) (TV film)

Film je hlubokou sondou do duše odsouzenců. Nehýří se hereckými prostředky. Nakonec je to i film o naději a humor především ) i kdyby tátu věšeli?...) - " Tak na shledanou na onom světě. A ne abys dělal, že mě neznáš! " cikán důstojníkovi. Jít odhodlaně na smrt - pro velkou věc- to je hrdinství , ale hrdost na ultimo prokazuje cikán - dá přednost oprátce před katovským ponížením. Silný film - kamera plná detilů, ale nevtíravá, hudba umocňuje obrazy. 4*

Stalin (1992) (TV film)

Ukazte mi lepší film o Stalinovi a vhodnějšího herce . byl to paranoik a masový vrah. Ale jak říká Aluljiev - co by bylo Rusko bez Stalina - z feudální země během své éry - atomová velmoc. Ano, za cenu milionů mrtvých - hladomor na Ukrajině je fakt -a sami Rusové přiznávají, že ztráty ve 20. letech při kolektivizaci zemědělství, převýšily ztráty za Velké vlastenecké války. Byl to také velký manipulátor, ale myslím, že film je silný v tom, že ukazuje Stalina jako lidskou bytost schopnou citu a tou si myslím byl, ne vraždící robot. Film stojí a padá s Duvallem, ale Ivan Passer nechal vyniknout i ostatní - J. Krabbé jako Bucharin,... 5*

Ludvík Bavorský (1973)

Natočit 4 hodinový biják a udržet tempo a přitom neztratit krásu a křehkost filmové řeči. Tohle odlišuje mistry filmu od průměru, řemeslníků. Autentické reálie, propracovaná psychologie postav. Příběh krále, jehož duše odmítala přestat snít. Nevedl osobně z vlastní vůle žádnou válku, nezaložil žádnou velkolepou říši, ale jeho sny žijí a ohromují po století. Hlavní postava vybraná fyzicky podobná s titulní postavou úlohu zvládl a Wagnerova, Schumannova hudba podtrhují tragický osud. Celistvost filmu je obdivuhodná. Mistrova labutí píseň, ale dokonalá. 5*

Kruté moře (1953)

Válečný film, jak má být. Nasyrovo, žádná agitka. Žádné patetické deklamace - vlast je v nebezpečí. Jsi kapitán tak se musíš rozhodnout. Někdy to rozhodnutí stojí spoustu bezesných nocí a lahví whisky. Výborná kamera. Jack Hawkins excelentní. A hlavně - žádný hollywoodský závěr.... 5*

Já, Olga Hepnarová (2016)

Film se vyhnul obvyklému klišé. Dějová zápletka - zabití autem na zastávce - proces- výslechy - a flešbeky do dětství... Celý film byl hledáním odpovědi na jednu otázku - proč? Kupila se vysvětlení... Vinu za čin podle scénáře nesla společnost. Oběť - mučedník - O.H. ? Klíčový dialog s obhájcem ex offo... Copak máme právo oplácet zlo zlem?! Morální dilema... Film klade otázky diváku. Výkony herců bez výhrad. Scénář na výbornou. Kamera a střížna mohly omezit statické scény - dlouhá snídaně O.H. před dnem D. Pak soucit se spolubydlící ( aby se nenachladla). Kontrast se scénou nástroje pomsty- smrtící náklaďák... Film hledá odpověď na otázku proč? důkladně a nabízí pohled od duše O.H. Vyhnul se zjednodušeným soudům. Jde do hloubky. Poctivě zpracované téma . 4*

Teorie tygra (2016)

Film, co se povedl. Vykreslené reálné situace, žádné troškovské přehrávání do absurdna , postavy nejsou klišé, není vše předem odhadnutelné.Dialogy jsou vtipné. Hudba zcela zapadá do dějového rámce. B+B (Balzerová a Bartoška) své postavy bravurně zvládají a přitom hrají civilně, nepřehrávají... Ostatní herci nejsou o nic horší. 4* Těším se na další film Radka Bajgara

Daleko od hlučícího davu (2015)

Když se řekne Vinterberg to je pojem, teda byl do dneška. Že si vybral scénář jaký si vybral je jeho věc, ale nudit jím 2 hodiny , to je pod jeho úroveň. Každý tvůrce má právo na slabší chvilky. To byl případ Vinterberga a jeho opusu podle knihy T. Hardyho. Vše předvídatelné, schematické , šablonovité, To už ho omrzelo hlubší psychologické vykreslení postav, které bralo dech v Rodinné oslavě? Znovu jsem si ověřil, že film stojí a padá se scénářem. Nebyl to úplně ztracený filmový večer, ale čekal jsem víc. 3* z úcty k filmaři

Saulův syn (2015)

Neotřelý formou, obsah průměrný. Reportážní kamera v Osvětimi. Dívat se přes rameno hlavní postavě. Nápad unikátní. Myšlenka zapadla. Úsporný scénář. Hlavní postav trochu schématická. Kamera na výbornou, zvuk unikátní. Základní myšlenka v továrně na smrt- mít cíl a tím cílem ať je lidskost v daných podmínkách - ne popel do řeky, ale důstojný hrob. V podmínkách tábora genocidy vrchol hrdinství. Platí se smrtí, to divák tuší od začátku - Saulovi fandí ale konec je nevyhnutelný. Dobře , že se takové filmy točí- ukazuji zlo , je tu stále , ale lze s ním bojovat a není to marný boj. 4*

Mallory (2015)

Profesionálně natočený dokument. Trochu mě vadilo to, že Mallory vystupovala jako herečka. Profesionálně s naučenou rolí. Její monolog byly vzorně namluvené. Pohled na úředníky byl tristní a ale příliš jednostranný. Pohled na politickou kulturu asi nikoho nepřekvapil. Snímek řekne o sociálním systému víc, než 10 dizertačních prací. 4*