• Western
  • Mysteriózní

Iracionální muž (2015)

Nový Woody Allen je kvalitně natočený film, úsporný, nezapírá inspiraci Dostojevským a nenudí. Scény mají spád, Postav Abeho je zahrána přesvědčivě. Do poslední scény si Woody pohrává s diváky jako kočka s myší. Vydařený biják. Woody do toho a více filmů, tentokrát už na digitál.4*

Lída Baarová (2016)

Schválně jsem před projekcí nečetl žádné recenze. Film byl ukázkou poctivého filmařského řemesla. Ivan Hubač se držel faktů, film měl spád, kamera svými flashbacky byla citlivá a nerušila. Komu vadily záběry přes plameny? Mě ne. Pauhofová roli zvládla bez chyb a kdo by zahrál líp Goebbelse ? Neviděl jsem film, kde by měl herec v roli Goebbelse takovou plochu. Film neudělal Renčovi ostudu. 4*

Room (2015)

Film nepřekvapil, ani nezklamal. První část do záchrany je biják jako hrom. Pak se děj zadrhnul a jako by scénárista hledal , o čem točit. Návštěva TV štábu je prvoplánové zauzlení, úloha psychologa je nejasná - na Oscara jen Jacob Tremblay jako Jack. Takže 3*

Padesátka (2015)

Prvotina Vojty Kotka. Scénárista Petr Kolečko je sázka s jistou výhrou. Vojta vsadil na jistotu. Celkově vyznívá film jako pocta horám a lidem , kteří tam trvale žijí. Snad je to nadsázka, projekce vlastních představ do reality. Ale proč by film neměl mít nosnou ideu generační štafety. Nějaký přesah. Ano , je to mix žánrů, ale gegové scény se prolínají s vážnými. Někdo může oponovat, že ty vážně míněné diváci vážně brát nebudou. Ale proč to rozebírat? Každý si vybere. A takové ambice by film přece měl mít. Nechat na každém divákovi, jestli nějaký moment, scéna , dialog ve filmu bude rezonovat s jeho názorem, postojem ... Na prvotinu slušný počin. Děj neztrácí tempo, výkony hvězd jim nedělají hanbu. Snad nejlepší role O. Pavelky. Snad jen V. Cibulková se ve své roli trochu ztrácela a nebyla uvěřitelná, to spíš její alter ego mladší T. Voříšková - bloňdatá a silně sexy. Hudba byla silnou stránkou filmu. Nadějný debut.

Dítě číslo 44 (2015)

Film má tah na branku. nezaplétá se moc v ději. Atmosféra doby je cítit z každého políčka filmu. Není na závadu nehvězdné obsazení. Není příliš předvídatelný děj. Ale opět holywoodský závěr - happy ending.. Jediná vada na kráse. 4* jinak není co vytknout. Zkrátit o 10 min. - závěr je nudný a natočený a hraný jako by z povinnosti.

Proměna (2009)

Na začátku jsem snad doufal v zajímavou zápletku, pak jako deux ex machine záměna postav a spousta fleš beků, pasáž dialogů v italštině. Tvůrci těžce opisovali od Davida Lynche, ale těžce propadli. Pro pochopení nutné nadání pro čtení myšlenek a vyšší znalost italštiny. 2 ** za výkon obou hereček, ale na záchranu to nestačilo...

Jako bych tam nebyla (2010)

Film se vleče , pomalé záběry, absence hudby , syrovost scén, asi ženský pohled na válku. Z těch pár dialogů -" jsou to vojáci - zabít je všechny, postavit ke zdi. Ne jsou to muži. " V těch se skrývá pointa filmu- etos lidskosti ... Trochu jsem se nudil. Nemám rád filmy, které začínají klíčovou scénou a pak se vrací na začátek. Proč? Ten film se dal pochopit i bez toho. A závěr- ten snad se jediný povedl. Emoce, poselství... Jinak se divák musí silně snažit, aby se u vlekoucích se záběrů kamery bez obsahu nenudil... 3*

Divoké historky (2014)

Scénář je na výbornou. Herecké výkony nemají slabší místo. Vše je uvěřitelné. Obnažování lidských povah ve vypjatých situacích je mistrovské dílo hodné dramatika formátu Williama S. Příběhy jsou dovedně vypointované. Příběhy jsou z Argentiny , ale skoro všechny by bylo možno zasadit do českých reálií. Zvláště příběh Hodně naštvaného inženýra pyrotechnika. Když někdo nastavuje svou vlastní kůži za něco, co nám všem pije krev , tleskáme a je hrdina, ale ve skrytu duše jsme rádi, že tu špinavou práci za nás udělá... Morální přesah některých příběhů je nadprůměrný 4*

Následky lásky (2004)

To je příjemná změna. Takové táhlé záběry, popisné snímání baru, ulice, detaily obličeje. Je třeba znát filmařské řemeslo hodně dobře, aby z toho nebyla nuda . A to se Sorrentinovi nestalo. Tajemný muž poodkrývá svůj osud jako zkušená striptérka odhazuje své svršky. Kamera je skoro celý film neskutečně klidná a pokud ne, tak je to na dokreslení příběhu. V jiném komentáři jsem napsal, že ambice režisérů na realizaci vlastních scénářů obvykle končí fiaskem, tak tenhle film je výjimka. Dávám 4 *

Zmizelá (2014)

Ať si říká kdo chce, co chce, natočit 150 min. filmu a přikovat diváky do sedadel, to chce dost filmového kumštu. Scénář na 1. Je málo filmů, kdy se po shlédnutí pídíte po literární předloze. Affleck - role mu sedí, Rosamunde Pike je trochu velká neznámá, asi jí tato role posune dost daleko v souhvězdí Hollywood. Jako kouzlem nechtěného se davové scény staly parodií sebe samého, amerického životního stylu, ale jako odlehčení filmu nebyly od věci. Závěr, ten film se povedl. 80%