• Mysteriózní

The Frozen Ghost (1945)

Inner Sanctium je séria, ktorá má v sebe veľa stereotipu a klišé. ale zas má celkom solídne kúzlo svojskosti. Neviem celkom kvoli čomu sa tento diel volá zamrznutý duch, ale rozhodne tejto serie neurobil hanbu. Je tu klasická detektívna linka, kde na jednej strane je zase hypnotizér, ktorý ma výčitky svedomia a na strane druhej detektív, ktorý nie je z tých najmúdrejších. Potešila expozícia voskového múzea, ktorá do filmu niesla celkom slušnú ponurosť a neobyčajnosť. Detektívka, to ešte beriem, ale hororových prvkov tu má zase máličko. Silne 3*.

Přišla v noci (2023)

Keby bolo po mojom, tak tento film si tak ľahko nepozriem, lebo som tušil prúser, ale bol som prehlasovaný, že to môže byť celkom sranda, no to rozhodne nebola. Horor to rozhodne bol, ale pre mna, že som túto trápnu a nezáživnú vecičku, ktorá sa hrala na psychologický Home invasion bez psychických následkov dopozeral. Fakt ma to nebavilo, lebo film sa tváril, že chce byť aj vtipný a ani to mu vobec nevychádzalo a tak aj herecké prejavy nestali za nič. Postavy boli podané tak laxne, že celkové dianie vo filme ma začalo po chvíli iritovať kvoli primitívnym rozhodnutiam postav sa z celou situáciou zmieriť a nebojovať. Príbehy píše sám život, ale tu bolo vidieť, že to napísal scenárista. Niekoho tato nudná srajda zaujme, ja do tej kategórie patriť nikdy nebudem, slabá 1*.

Godzilla Minus One (2023)

Godzilla tento rok oslavuje svoje krásne jubileum a to sedemdesiat rokov a stvoril ju Inoshira Honda. Za ten čas bojovala s King Kongom, Anguirusom i s inými príšerami. Bolo natočene s ňou veľa filmov a aj keď som videl len zopár, tento je rozhodne z tých lepších. Príbeh je vsadený do zdecimovaného Japonska a tak príbehovo je fakt veľmi silný, lebo nejde až tak o monštrum, ale o ľudskú dôstojnosť a bojovnosť. Veľmi dobre sa na film pozeralo a to nielen po trikovej, ale aj hereckej či megalomanskej stránke. Statný skoro zabudnutý dinosaurus to tu krásne kosí a je tu naozaj veľa slušných nápadov a som rad, že sa na začiatku príbehu z roku 1954 u tohto monštra neujali chápadla, toto telo jej svedči oveľa viac a je tu aj viac možnosti, ktoré aj v tomto filme ukázala. Bavil som sa a to celkom nečakane, lebo toto monštrum nemám až tak v obľube, ale  tu sa slušne pohrali nielen s príbehom, ale aj zo samotnou Godzillou. Slabé, ale 4*.

Dark Parasite (2023)

S týmto režisérskym duom mám tu česť prvýkrát, ale verím, že nie naposledy. Aj keď je mi jasne, aké filmy točia, tento až tak zlý nebol a to som si myslel, že to bude riadna haluz. Dialógy trhali uši a herci boli riadne neschopný, ale zato sa tvorcovia vyšantili so zrudičkou a páčili sa mi aj premeny ľudí na alienove nádoby. Je tu vidieť snaha ukázať aj za niekoľko dolárov, že kde je cesta, tam je aj ciel a aj keď film nikdy nedosiahne patričný úspech, u mna nedopadol tak, ako som si myslel. V pohode dávam slabé, ale 3*.

Pět nocí u Freddyho (2023)

Hneď pri začiatku ma napadol Cageho Willy's Wonderland. A sú si hrozne podobný, ale Nicolas je vo všetkom oveľa lepší, Tato postava ma strašne iritovala, svojim chovaním i svojimi činmi. Je možné, že sa nájdu takýto psychicky labilný ľudia, ale, že by už dávno nepobývali na psychiatrii sa mi nechce veriť. A tá policajtka bola úž vážne klincom do rakvy celého hlúpeho filmu. Lebo toľko klišé a fádnosti som už dávno nevidel, ako to bolo v tomto filme. Josha Hutchersona poznám ako fajn týpka v dobrodružných komédiách, ale tu mu to vážne nesadlo, bol hnusný až odporný. Strata času, lebo aj tie mordy nestali za veľa a hračkársky roboti boli viac k smiechu ako k mrazivosti. Keby som bol na to v kine, odídem medzi prvými, takto som vydržal, ale tiež tam hrala pevná vola. Slabé 2*.

Out of Darkness (2022)

Keďže sa film odohrával v dobe kamennej, tak som určite nečakal sceny plné svetla , ale práve naopak, plné temnoty a ponurosti. Je pekné, že zas si niekto po nejakom čase spomenul na dobu kamennú a film ako celok bol na to dobre pripravený, lenže i keď hudba bola ukážková a aj prostredie malo svoje temnejšie chvíľky, tak ako celok to bolo strašne nevýrazne a aj nudné. Je fakt, že od tohto filmu som nič prevratného nečakal , ale myslel som si, že môže prekvapiť. Lebo tajomne zlo v dobe kamennej by sa mohlo celkom dobre vyšantiť, ale to boli len moje skromne priania, film dopadol o niečo fádnejšie. Pripomínalo mi to predátora Prey, ale len tou neohrabanosťou, inak Prey bol celkom iná liga. Je tu ponurosť, ale nie je tu gore efektnosť. Je tu napínavosť, ale nie je tu drsnosť. U mna je to len za slabé 3*.

Self Defense (1983)

Už dlho som nevidel tak bravúrne prepracovaný home invasion, ktorý mapuje širší záber postav. Vo veľa prípadoch tato kategória si vystačí s pár postavami či na jednej alebo na druhej strane. Tu ich na oboch stranách je niekoľko a tak o vzrušujúce momenty nie je núdza. A začalo to tak nevinne. A to policajným štrajkom a rozhodnutím, že jedna úderná partička ide urobiť poriadky v jednom miestnom gay bare. Ale ako to býva, nejde nič podľa plánu a zvrtne sa to do masakru. Ten masaker v bare bol predzvesťou toho, že film nebude pre jemne publikum a to sa aj vyplnilo. Na strane jednej hlúpy agresori a na strane druhej skoro bezbranné obete, ktoré boli do diania násilím vtiahnuté a v strede je tajomný hráč, ktorý presne vie čo robiť a ako sa v tejto situácii zachovať a to chladne a bez súcitu. A to bolo na filme tak ohromné, že i keď sa išlo pomaly do finále, tak hlava celej operácie len vyčkávala na ten správny moment a tak o ponurosť a vypätosť nebola núdza. Film je surový, precízne prepracovaný a s chladným nádychom krutosti. Povodne som dal silné 4*. ale keď sa jedna o tak neznámy Kanadský Home Invasion, ktorý je fakt užasne mrazivý, tak tú 1* nemám problém ešte pridať. Som veľmi rád, že som mohol tento film vidieť a vobec toho neľutujem.

Dům 3 (1989)

Pokračovanie, nie moc úspešnej serie ani pokračovaním nie je. Celkom sa od klonuje od zabehnutého štandardu predošlých častí, ale aj tak sa rozhodne o originalitu nejedná. Film je nasiaknutý všadeprítomným klišé a všednosťou. Detektív, ktorý je na stope vrahovi, ktorý nedá pokoj ani po smrti, tak tento príbeh tu už bol a niekoľkokrát a veľakrát bol i lepšie spracovaný. Chyba je hlavne v chaotickom spracovaní a aj keď ťahákom filmu sú hlavne známi záporaci  Lance Henriksen a Brion James, tak ani jeden tento krát neoslnil a hlavne Lance sa v tej roli strácal, ale ani Brion v ďalšej z mnohá roli zloduchov nebol presvedčivý. Nečakal som žiadny zázrak, ale ani takúto nezaujímavú splátaninu. Slabé 2*.

Retribution (1987)

Neznámy film, ako vidím aj pre hororových fanúšikov a je to smutné, lebo by si viac pozornosti určite zaslúžil. Príbeh je jednoduchý, ale zato celkom energický a svižný. Bodycount je malý, ale s vraždami sa dosť vyhrali. Je to niečo medzi Poltergaistom a Sawom. Najviac ma fascinoval vizual, bol farebný, niekedy tak drzo neohrabaný, ale v konečnom dôsledku celkom zaujímavý. Je tu pre niekoho problém v dĺžke filmu, ale mne nevadila, žiadne prehnane nudne časti som tu nezbadal. Ale čo mi veľmi vadilo bolo znázornenie zlého Georga, ktorý bol s tým výrazom, smiechom a mimikov viac na smiech, ako na ponurosť. Dalo by sa z tohto námetu vytrieskať viac, ale tento režisér nezvolil celkom dobru taktiku a na výsledku je to aj vidieť. Trocha nadhodnotím, myslím si, že aspoň za snahu si to aj zaslúži. Slabé 4*.

Scanner 2: Volkinova pomsta (1995)

Scanner cop jedna som si už nepamätal, ale toto pokračovanie ma moc neoslovilo. Mozu za to dve veci. Jedna je mizerný prejav hereckých hviezd  Daniela Quinna a Patricka Kilpatricka, tvárili sa, ako keby sa im nechcelo a ten druhý menovaný aj tie jeho ksichty boli celkom trápne. A hlavne nemám rád, keď neohrozený killer, keď zistí, že nemá šancu tak hned utečie ako malý Dodko, fakt antihrdina k milovaniu. Jedine na filme sa mi páčili vyobrazenia mŕtvych, s tým, si dali námahu, ale inač sa moc s tým nevyhrali a to je škoda, mohlo to dopadnúť veľkolepejšie.