• Mysteriózní

Písečná monstra (2021)

Ja mám rebríček päť najhorších filmov od Asylum a prvý je taký, ktorý som nedopozeral a to ja nerobím, ale v tom prípade som musel zakročiť radikálne. Toto nie je ten prípad a i keď sa zas jedna o kopírku, tento krát Duny, tak je to od tejto spoločnosti celkom solídna záležitosť. Herecky je to ako vždy hnusné, ale trikovo sa celkom s červami vyhrali, aspoň čo sa týka kvality tejto spoločnosti. Film sa rozhodol kopírovať známy a celkom svižný film, ale tu sa aj na tom dosť ubralo. Pripomínala mi to viac Tremors, ale tu chýbala vtipná postavička a aj bijec monštier. Čo som očakával, to som aj dostal, slabé 2*.

Terror at Tenkiller (1986)

Neznámy slasher a ani sa tomu nečudujem. Má jednoduchý príbeh a aj zápletku a i keď vrah bol jasný asi od polovice filmu, tak jeho motív zas tak jasný nebol. Tento ľahký vyvraždovák zrádzali hlavne herecké prejavy všetkých zúčastnených. Vyzeralo to, ako keď z ulice sú pobraný ľudia, aby si  zahrali v horrore. Je to smutné, ale práve tie herecké kreácie zabili celý film, na ne sa nedalo pozerať. Ale zas hudobný doprovod sa k filmu hodil a aj keď i v tomto kopíroval slávnejšie slashery, tá sféra filmu ma bavila. Som rád, že som si mohol odškrtnúť ďalší zabudnutý slasher, ale už sa k nemu nikdy vracať nebudem, bolo by to zbytočné.

Deníky zombie (2006)

Tento film je svojim spôsobom priekupníkom,  čo sa týka FF projektov so zombie tematikou. V tomto ohľade som myslel, že medzi prvými bol Rec, ale tento film to cele nejako pomiešal. Keby mal na režisérskej stoličke schopnejšiu dvojicu, možno by film nebol zabudnutý a práve naopak, hádam by z neho niekto spravil legendu v zombie subžánri. Ale to sa nemohlo stať, táto dvojica na to nemala. Zombie je tu malo, to by nebol ani tak problém, ale , že sú tak chaoticky stvárnene a aj nasnímané už problém je. Potom tu je aj príbeh, ktorý je fádny, nezaujímavý a kostrbatý. A najviac naštve koniec, ktorý mal byt energický, svižný až zúrivý. Ale tvorcovia tohto filmu nestavili na zombie pažravosť, ale na ľudskú hlúposť. Chcel som dať aspoň 2*, ale za ten primitívny koniec mu musí stačiť slabá 1*.

Nevědomí (2013)

Chcel som si pozrieť nejaký slušne nedupaný postApo filmík a , že konečne si pozriem tento film. Len to som ešte  vtedy netušil, že si púšťam jeden z najnudnejších filmov v tejto kategórii. Trikovo sa tu nikto nemohol vyšantiť, lebo niekoľko dronou, jedna rotujúca helikoptéra a nezaujímavá vesmírna loď sú na takýto druh filmu slabým odvarom. Rozhodne aspoň toto som čakal premakanejsie a tie mesta boli tiež len odfláknuté. Žiadna ponurosť ci aspoň okázalý vizual. Pripadalo mi to, že niekto dal dopyt a iný na to hned reagoval s ponukou, ktorá bola robená na kolene. Len aby sa splnila nejaká požiadavka. Príbehovo tiež nemal čo ponúknuť a samotná pointa sa dala ľahlo odhaliť už skôr. Morganovi Freemanovi idú role vodcov a aj tu dokázal, že herectvo ho stále baví aj keď tá rola nie je pre jeho osobnosť postačujúca, aj tak ju zvládol ukážkovo. A tak hlavne kvoli nemu dávam slabú 3*, inak by to ledva bolo za slabú dvojku.

Lovci z konce světa (2024)

Myslel som si, že kde bude Dong-seok Ma, tak film bude nabitý akciou a aj hlaškami a som rád, že som sa nemýlil. Je pravda, že film neponúka nič, čo by som nevidel niekde inde a príbeh okolo zdevastovaného sveta, niekoľkých preživších a šialeného vedca, ktorý má svoje osobne ciele, tak takých príbehov tu bolo veľa. Ale tento film ani nechce byt niečím viac, chce len zabaviť a to mu vychádza, aspoň u mna.  V jednom momente mi to pripadalo, ako keby som hral hru na počítači ako napríklad Resident Evil. Preto je to dosť svižné, energické a má skoro po celú dobu solídne tempo. Tak ja som spokojný, čo som čakal, to som aj dostal. Slabé 4*.

Weird Woman (1944)

Druhá časť zo serie  Inner Sanctum mna osobne prekvapila, akým dorazom vypĺňala temné až mrazivé sceny. Je to taká komornejšie ladená dráma, kde poverčivosť môže zatieniť úsudok a aj keď v tom môžu hrať len obyčajne zhody okolností, no človeka to môže rozhodiť natoľko, že ho to nielen rozruší, ale už začne pochybovať o svojom názore i rozume. A  pravé o tom je tento príbeh. U tejto serie som si zvykol na krátku stopáž a aj keď sa na začiatku len divák zoznamuje s hlavnými hrdinami filmu, po chvíli ten psycho kolotoč prepukne na plno a zastaví sa až v úplnom konci. Musím ešte spomenúť, že ťahákom filmu je nielen slušne vygradovaný príbeh, ale aj herecké osadenstvo. Okrem hororového velikána Lon Chaney Jr. mu pekne sekundovali Anne Gwynne (House of Frankenstein či Black Friday ) i Evelyn Ankers (The Ghost of Frankenstein, Son of Dracula, Vlkolak ). Tak táto časť mi zatial z tejto serie sadla najviac a to asi hlavne tou pochmúrnou atmosférou, ktorá sa niesla celým filmom. Silné 4*.

Tajemné zlo 2 (1993)

Tak toto je kvalitatívne oveľa nižšie, ako originál. Nie sú tu naháňačky a akčných scén je tu tiež minimálne. Mŕtvoly sa kopia, ale nikto to nerieši. Žiadna polícia ani vyšetrovanie. Toto je jednoduché pokračovanie s jednoduchým príbehom i obsahom. Veľa sa toho tu nedeje a aj keď tu bola spomienka na votrelca, tento film zaručene nemá nato, aby konkuroval svižnejším a lepšie organizovaným snímkam z tejto kategórie. Ale aj tak si myslím, že v čiernych číslach si nezaslúži byť. Je veľa sračiek, ktoré sa nedajú dopozerať, ale tento k nim nepatrí. Je slabý, ale aj tak som sa až tak nenudil, tak za mna slabé 3*.

Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled (2002)

Ja túto sériu nemám až tak v láske, ale tento diel ma celkom bavil. Hlavne mi lichotilo, že ten trápne odetý zelený mužíček sa tu moc neobjavoval. A tak ako úlisný zvodca bol rozhodne viac cool, ako ten zelený hastrman. Tak príbeh o premene obludy na človeka sa tu vydaril. Potom tu je ešte aj Highlander, len ten tu veľa vody nenamúti. A musim spomenúť aj stvárnenie Džinovej légie, to mi pripomenulo jednu časť z Freddyho z Elm Street . Tak si myslím, že tvorcovia sa v tomto diele snažili zatial najviac ci po príbehovej tak aj po trikovej stránke. A tak po solídnej jednotke je toto práve cesta akou sa mali uberať tvorcovia predošlých častí. Je tu aj niečo s erotiky a konečne aj herci zabrali. A na tú hlavnú krásku sa fakt dobre pozeralo. Tak som milo prekvapený z celkom podareného výsledku. Silné 3*.

Tajemné zlo (1987)

Kto má rad Temného Anjela, musí sa mu páčiť aj tento film a i keď ja k tým fanúšikom nepatrím, tento film mi sadol. Podľa mna sa o horor nejedna a ide len o čistú akčnú scifi jazdu. Ale naháňačky boli slušne stvárnené, akčné sceny tiež a ten vtipný podtón pri niektorých scénach mi prišiel úžasný. Ja som sa bavil a aj keď žiadni kriteri tu neboli  aj tak mal film čo ponúknuť. Je tu cielená zábavnosť, dravá akčnosť i pokus o ľútosť nad niektorými postavami a tak napríklad nad Claudiou Christian som tú ľútosť pociťoval. Prial som si, aby tu tá postava bola dlhšie, čo sa, ale nestalo. Potom som zbadal  Lin Shaye, ktorá je v tejto dobe braná ako horrorova babička, no tu bola skôr na začiatku a zas jej to pristalo. I keď u mnohých je zafixovaná ako tá prechodová cesta u Insidious, ja si ju nepamätám z Kriterov, ale  smrť prichádza v bielom či Chillerama  tam už o nej viem. Celkom pohodový film, ktorý odporúčam každému, kto má aspoň trocha rád scifi. Slabé 4*.

Jurská vzpoura: Dinokracie (2022)

Jurská vzbura do tretice. Triassic Hunt som zatial nevidel, ale Triassic World áno a tak vedel som čo ma čaká a tak žiadna hrôza sa nekonala. Je to proste Asylum a tak ja osobne filmy tejto spoločnosti vyberám, len v tom prípade, že mám práve chuť na čistý nefalšovaný brak, ktorý je tak spatný, že je často zábavný, ale tu to pravidlo neplatilo. Otrasne triky či trápny herci mi pri týchto filmoch uz nevadia. Čo mi, ale vadí, že niektorý tvorcovia týchto filmov to berú vážne a potom už úri tom celom zostava len trápnosť a strnulosť. Sú tu len samé dialógy, akcia skoro žiadna a o dinosaurou tu teraz vonkoncom nejde. Ukážu sa tu aj sa zakusnú do bezbranných ľudí, no skoro všetko je mimo zaber alebo tak hnusne natočene, že aj ja s telefónom, by som to natočil lepšie. Dal by som aspoň slabé 2*, lebo i keď je to tuposť, od tejto spoločnosti som videl aj horšie filmy, aj keď sa tomu nedá veriť, ale je to tak. Ale neskutočne ma iritoval E. Roberts. Zvykol som si u neho, že berie každý štek, ale čo toto bolo za jebnutú rolu človeka sediaceho na stoličke s trápnymi grimasami, som nemohol rozdýchať ani po skončení filmu. Ty chod už do dôchodku, ale už aj.