• Mysteriózní

Marabunta: Mravenci útočí (1998) (TV film)

Pri týchto druhoch filmov riešim triky, ale tu nemôžem, lebo tu žiadne neboli. Boli tu len mravce vo svojej plnej kráse alebo ohlodane kosti, čo sú triky na stužkovú, nie do filmu. Herecky to bolo tiež slabé a aj keď tajomno trocha fungovalo, nebolo to až tak vyhrotené, aby som filmu dal 3*. Slabučký natural horror o vraždiacich mravcoch odo mna dostáva slabé 2*.

Mravenčí teror (1977)

Je pravda, že hned od začiatku sa film tvári lacno a do toho úbohé herecké prejavy ma začali trocha znepokojovať, že ako na tom potom môže byť stvárnenie obrích mravcov. Ako sa prvýkrát ukázali, tým pádom som zabudol na všetko predtým brakové, lebo toto bolo už úplne tragické. Tie triky aj na rok natočenia boli úbohé, mne to viac pripadala ako nejaká paródia a nie vážny film o zmutovaných mravcoch. Keď to pán režisér myslel ako vážne, tak ho ľutujem, ale zas keď zoberiem do úvahy aké filmy točil, nemal by som sa čudovať. ale aj tak ma to prekvapilo. Lebo napríklad taký minimálne o dvadsať rokov starší Them! disponoval oveľa vynaliezavejšími trikmi aj príbehom, ako bol tento chybný polotovar. Natural horrory mám celom v obľube a aj keď sa väčšinou jedná o kraviny, aj v tej špatnosti majú niekedy svoje čaro, ale tento film k nim určite nepatrí. Slabé 2*.

Konflikt (1945)

Nemám napozeraných veľa noiroviek, ale tento je jeden z najlepších, aké som kedy videl. Už od začiatku si film vytvára trpko ponurú atmosféru medzi manželským párom. Kde vidieť, že navonok je všetko ideál, ale doma to už je celkom iná realita. Práve tá pretvárka ma tu neskutočne fascinovala, ako bola ukážkovo spracovaná. Potom je tu dokonalý zločin, ale stačí jedna chybička alebo oko pozorného suseda a všetko môže byť prezradené. Curtis Bernhardt vynikajúco roztočil kolotoč preludov, psychického teroru a nepozornosti. Od jedného momentu som vedel kam sa schyľuje pointa filmu, ale vobec mi to nevadilo, práve naopak, čakal som do poslednej chvíle, ako sa to uzavrie. A aj keď som sa v pocitoch nemýlil, celá tá temná atmosféra, ktorá pramenila z odhalenia zločinu bola tak ohromná, že som ani nezbadal, že je koniec filmu a to ma trocha zabolelo, lebo tu by som v tej tajomnej a vzrušujúcej atmosfére pokračoval určite dlhšie. Ale je pravda, že v najlepšom sa má skončiť a tak to aj bolo. Humphrey Bogart tu bol úchvatný a jeho kamenný výraz v jednej scéne bol diabolský, ale po hereckej stránke nemal žiadnu konkurenciu. Ďalší noir s týmto úžasným hercom u mna dostal 5*.

Zkamenělý les (1936)

Je to komorne ladená konverzačka, kde nie je ani tak dôležitá príbehová stránka filmu, ale to, že je celá postavená na úžasne inteligentných dialógoch. Tak hned od začiatku sa nieslo v ovzduší blížiaca krimi zápletka s najhľadanejším zločincom v krajine. Ale predtým sa rozohrala milá i miestami romantická zápletka, medzi idealistickým spisovateľom, živelnou čašníčkou a nabúchaním poskokom. Do tohto všetkého rozháraného prostredia príde ešte aj mafián, ktorý vyzerá flegmaticky, ale nasrať ho si nikto nedovolí. Tento film by nebol ničím, keby režisér do rolí nenasadil zvučné osobnosti, ktoré postavám dali silný charakter. Hlavne zaujala mladá a užasne hrajúca Bette Davis, rojko Leslie Howard a ťahák filmu Humphrey Bogart pre ktorého to bola prelomová rola a hlavne aj odrazový mostík do sveta filmových zloduchov. Po technickej stránke tiež úžasné a aj keď som povodne chcel dať silné 4*, musím tu 1* prihodiť, lebo už dlho sa mi nestalo, že takýto jednoduchý príbeh ma tak veľmi zaujal.

Nebezpečná pláž (1989)

Ja som zvyknutý u Umberta Lenziho, že do svojich filmov vkladal prvky, ktoré v tých konkrétnych subžanroch boli raritou alebo neboli vobec. Ale toto mu vážne nevyšlo. Vrázdiaci motorkár znie slušne, ale už prevedenie tých vrážd a celý divný príbeh už určíte slušne neznie a ani neznel. Najviac mi vadilo to obsahové prevedenie do tak gýčovitého a nezaujímavého prostredia. A práve to mi niečím pripomenulo The Return of the Living Dead,  len k tomu filmu sa to hodilo, ale k tomuto žiaľ nie. Režisér si na pomoc privolal známe mená ako Johna Saxona, ktorý si tu zas zahral nevyspytateľného policajta a aj Michaela Parksa, ale ani to nepomohlo k lepšiemu výsledku filmu. A ani pointov tento film nebodoval, ľahko je odhaliteľná už skoro na začiatku. Už dlho som sa chystal na tento film, ale nečakal som, že ma bude tak strašne iritovať a, že tento režisér z tohto úžasného subžánru spraví taký nezaujímavý brak Slabé 2*.

Zom100: Co chceš stihnout, než tě sejme zombie (2023)

Aziatska kinematografia ponuka rôznorodosť, ale v jednom sú si žánre podobné a to v tom, že postavy sa chovajú teatrálne a na Európske pomery aj hlúpo. Je to iná mentalita, na to som si už zvykol. Tento film chce byť veľmi vtipný, ale moc mu to nevychádza a aj z tou romantikou to nedopadlo dobre. Je tu niekoľko sviežich napadov a keby boli aj triky lepšie, tak by film mal rozhodne vyššie ambície, ale takto, to ďaleko dotiahnuť nemohol. Celkove zombie vyzerali tuctovo a aj ten najväčší ťahák v podobe zombie obrieho žraloka vyznel v tomto filme ako zlý vtip. Kde nie je snaha, tam nie je ani ciel a v tomto prípade je to opodstatnené. Trocha som čakal, že by to mohla byt Japonska odnož zombielandu, ale tak ďaleko to Japonci nedotiahli. Zombie filmy vyhľadávam, ale tento je len tuctovou záležitosťou, ktorá sa priživuje na známejších filmoch a najhoršie je na tom to, že tvorcovia nerozoznali vtip od trápnosti. Slabé 2*.

Vlčí lov (2022)

Hneď na začiatku poviem, že som čakal oveľa väčšie grády, ako som nakoniec dostal. Som fakt, mierne sklamaný  a to hlavne kvoli tomu, že niektorí moji obľúbenci tomu dali nielen vysoké hodnotenie, ale aj v ich komentároch som cítil nadšenie z tohto filmu. Lebo slová ako potoky krvi, brutálna kydlovačka či šialene brutálna jazda mi imponovali a skočil som po tom, ako poľovník po psovi. Že to nebolo až tak vzrušujúce som zistil po prvom kontakte s monštrom. Dupal užasne, ale mordoval fádne a aj vyzeral ako keby sa štuchol univerzálny vojak s Robocopom. Niektoré postavy mi prišli ako so Squid Game a aj preto som si ich pamätal a keď som zistil, že tam, nehrali, tak som si len pomyslel, že podoba neuveriteľná. Ale to sa čudujem pri každom filme z Ázie. Čakal som krv, čakal som akčnú vybíjanú, ale čakal som márne. Tento film je v mojich očiach čisto priemerný, nič viac neponúka, čo by som nevidel niekde inde. A mám uveriť tomu, že kde je veľa ozbrojencov, ktorí  sa pokúšajú vojenského Datľa usmrtiť, ale nepodarí sa a potom príde jeden tuctový policajt a ten ho zvládne hned. A to sa mi na filme nepáčilo najviac, že zo všetkým je hned hotový. Lebo divák si myslí, že to bude ťažký boj a nakoniec z toho bude len taká ľahká mastenica, ktorú môže vidieť kdekoľvek inde. Na niekoho takéto záležitosti zaberajú, na niekoho až tak nie. Slabé 3*.

Dementia 13 (1963)

Z ranných diel tohto režiséra som videl The terror a ten u mna moc nezabodoval a tento je natočený v tom istom roku, tak som čakal, či má tento príbeh nadchne viac. Hneď od začiatku na mna pôsobil Hitchcockovsky a podľa mna v tej dobe dvadsaťštyri ročný začínajúci režisér sa určite nechal inspirovať jedným z najslávnejších filmov tohto režiséra. Nebolo to len pre ten čiernobiely look, ale aj kvoli tej tajomnej atmosfére a killerovi, ktorý vraždi brutálne, ale jeho identita je skrytá až do úchvatného finále. Viem z určitosťou, že hluché sceny tu neboli a pri tak prijemnej dĺžke to naozaj v tomto prípade nehrozilo. Neohromilo ma to tak, ako už spomínané psycho a aj od európskej kinematografie s tých rokov ma značné rezervy, ale na druhu stranu na dobu natočenia má nejaký potenciál. Aj keď sa nejedná o prevratné dielo, má svoje kvality, silné 3*.

Den zvířat (1977)

William Girdler za svojej krátkej kariéry natočil deväť filmov, ale ja okrem priemerného Grizzlyho som videl teraz práve tento natural horor a oproti už spomínanom Grizzlym, sa mi tento film páčil o niečo viac. Rozhodne tu boli hluché miesta a aj je tu niekoľko chybičiek a to hlavne v chovaní postav a aj herecké prejavy za veľa nestali, okrem ukážkového Leslie Nielsena, ktorého majú podaktorí zafixovaného ako komika, ale ja som ho už zažil aj vo vážnejších rolách a tu tiež ukázal svoju osobnosť. Presne takýto druh filmu som potreboval vidieť, kde nie sú žiadne prehnané triky a hnusné zvieracie napodobeniny, ale reálne znázornene zvieratá, ktoré útočia na bezbranne obete. Fascinovalo ma hlavne to, že je tu veľmi veľa druhou zvierat od Grizzlyho cez orla skalného až po štrkáče. Taký celkom prijemný lesný pobyt v horách, kde nie je žiadny nabuchanec, len človek, ktorý bojuje o život. Ukážka toho, že aj skúsený dobrodruh môže byt v koncoch a sám nechápe, čo sa to s tou prírodou porobilo. Krvavosť mierna a aj tá je hlavne v náznakoch, ale filmu o to nešlo, nechcel ukázať surovosť, ale to, že ako sa mi správame k prírode, ona nám to môže kedykoľvek vrátiť. Pocitovo je to za slabé 4* , ale myseľ má inú mienku a tou sa budem teraz držať, tak za 5*.

Strážce podsvětí (1983)

Začalo to, ako jedna scéna s King Konga a aj tu bola celkom solídne natočená aj spracovaná. Trocha som čakal, že to bude štandardný natural horror, kde obria pásomnica bude postupne zabíjať bezbranné obete. Ale nebolo to celkom tak, lebo had sa ukázal len na niekoľko sekúnd, inak išiel cestou tajomnosti a tak nevyspytateľnosti. Len celkom neviem, či to bol od začiatku zámer tvorcov alebo to, že hadík nebol ukázaný v celej svojej krase bolo kvoli finančným problémom. Ale aj v takto priamočiarom príbehu sa objavili explodujúce hlavy či sprchové sceny. Ja som si film pozrel hlavne kvoli dvojici Peter Fonda-Oliver Reed, ale pri prvom menovanom bolo vidieť, že sa ho osobnostne dotýka slabý honorár, ale aspoň druhý menovaný hral ukážkovo. Som veľmi rad, že som tento film videl a je škoda, že je v našich končinách tak neznámy. Silné 3*.