• Mysteriózní

Naprostý zabiják (2023)

Rad si pozriem slasher tipu časových slučiek či cestovania v čase a aj keď podobne ladených filmov je veľmi veľa, našiel som si medzi nimi aj také, ktoré pozerám pravidelne, no žiaľ tento sa k nim nepridá. Príbehovo je to klasika a aj keď je pekné hľadať medzi veľkým množstvom podozrivými tú čiernu ovcu no, ale  v tomto prípade som ju dlho nehľadal a aj keď tam bolo niekoľko odbočení, ja som tušil, už skoršie, kto je tým bijcom a nemýlil som sa. Neponúka nič nové, čo by nebolo ukázane v každej druhej tuctovej vybíjanej z tohto prostredia. Vrážd je tu veľmi málo a aj maska bola obyčajná ako aj celý film.

The Jester (2023)

Krátkometrážne filmy poväčšine obchádzam a ani od tohto režiséra som žiadne nevidel. Poslednej dobe takýchto podobne ladených filmov je viacej a skoro všetky stoja nanajvýš na jedno pozretie a tento je tiež ten prípad. Hneď od začiatku mi film pripomínal Terrifier a to asi hlavne kvoli podobnej postavičke klauna, v tomto prípade šaška. Lenže Art má aspoň štýl a veľmi, veľmi, veľmi krvavú zložku, čo tomuto hajzlikovi chýbalo. A keď porovnávam tieto dve drzé postavičky, tak Artovi vychládza aj celkom solídna humorný element, čo tento bol viac trápny, ako vtipný. Preto tu prevažne prevláda nuda a nezáživnosť. Ale najviac som sa nemohol nejako stotožniť s príbehom. Najprv som si myslel, že dej sa bude odvíjať od otca so začiatku a jeho rodiny a blízkych. Ale tento killer zabíjal všetko, čo sa mu priplietlo do cesty a to fakt nebolo ani zaujímavé ani originálne. Takých zabijakov je tu mnoho a tak okrem slušnej masky tu nie je nič, čo by ma prinútilo dať aspoň slabú 3*, je to len za slabé 2*.

Kuang e hai xiao (2021)

Hneď od začiatku som vedel, že do mojich obľúbených animal hororov sa tento nedostane, lebo zo všetkých stran sa prejavovala lacnota. To tsunami sa ešte celkom dalo, ale ten krokodíl, hádam aj Asylum by ho spravilo lepšie. No, to preháňam, naozaj tento film vyzeral, ako keby na nom pracovala spoločnosť , ktorá do sveta chrlí napodobeniny veľkofilmov, len tie aspoň v tej špatnosti sú celkom vtipne i keď vraždiace gumené hviezdovky z jedného z posledných filmov z tejto spoločnosti už boli aj na túto spoločnosť trikovo pribehové dno. Preto som spomenul túto medzinárodne preslávenú spoločnosť brakov, lebo aj tu je skoro všetko skopírovane od iných filmov. Najprv to začalo ako film Cunami, len tam zas boli nenásytný žraloci. Potom nejaké scény urputne vykrádali aj Alexandra Aju a jeho korisť, a aby toho nebolo málo, tak pri konci to zabili hláskou o krokodílovi Gustavovi, ktorý bezbranné obete kosil vo filme Po stopách zabijaka. Aj keby by bol film s trikmi schopnejší, moc by to celú situáciu aj tak nezachránilo. Herci sú zas ako často pri filmoch z Azie preafektovaný, príbeh slabo rozvinutý a krvavých scén tu tiež nie je veľa, keď si pomyslím, že tu zabíja legendárny Africký Gustav, malo to mať oveľa väčšie grády. Nič tu nefunguje a len kvoli tomu, že film relatívne rýchlo ubieha, dávam slabé 2*, inak by to bolo ešte podstatne horšie.

Temný měsíc vychází (2009)

V súmraku boli hlavní upíri a vlkodlaci len pridávne zariadenie, tu zas vlkodlaci berú všetko na seba. Súmrak som spomenul preto, že vo veľa scénach ho tento film kopíroval a aj keď Súmrak ma veľa chyb, oproti tomuto je to veľkofilm. Aj tu je niekoľko známych tvári ako sú napríklad Sid Haig,  Billy Drago či Lin Shaye, ale ani oni nemali tú moc tento film zachrániť, čo sa týka hereckých prejavov. Boli fakt strašne a tá ukrutná stopáž ešte viac. Trikovo tiež nebol pôsobivý, ale zas znázornenie vlkodlakov som videl aj oveľa horšie. Tento film v záplave podobne ladených filmov nemá šancu, ale ako jedno hubka sa dá zniesť. Siln= 2*.

Marabunta: Mravenci útočí (1998) (TV film)

Pri týchto druhoch filmov riešim triky, ale tu nemôžem, lebo tu žiadne neboli. Boli tu len mravce vo svojej plnej kráse alebo ohlodane kosti, čo sú triky na stužkovú, nie do filmu. Herecky to bolo tiež slabé a aj keď tajomno trocha fungovalo, nebolo to až tak vyhrotené, aby som filmu dal 3*. Slabučký natural horror o vraždiacich mravcoch odo mna dostáva slabé 2*.

Mravenčí teror (1977)

Je pravda, že hned od začiatku sa film tvári lacno a do toho úbohé herecké prejavy ma začali trocha znepokojovať, že ako na tom potom môže byť stvárnenie obrích mravcov. Ako sa prvýkrát ukázali, tým pádom som zabudol na všetko predtým brakové, lebo toto bolo už úplne tragické. Tie triky aj na rok natočenia boli úbohé, mne to viac pripadala ako nejaká paródia a nie vážny film o zmutovaných mravcoch. Keď to pán režisér myslel ako vážne, tak ho ľutujem, ale zas keď zoberiem do úvahy aké filmy točil, nemal by som sa čudovať. ale aj tak ma to prekvapilo. Lebo napríklad taký minimálne o dvadsať rokov starší Them! disponoval oveľa vynaliezavejšími trikmi aj príbehom, ako bol tento chybný polotovar. Natural horrory mám celom v obľube a aj keď sa väčšinou jedná o kraviny, aj v tej špatnosti majú niekedy svoje čaro, ale tento film k nim určite nepatrí. Slabé 2*.

Konflikt (1945)

Nemám napozeraných veľa noiroviek, ale tento je jeden z najlepších, aké som kedy videl. Už od začiatku si film vytvára trpko ponurú atmosféru medzi manželským párom. Kde vidieť, že navonok je všetko ideál, ale doma to už je celkom iná realita. Práve tá pretvárka ma tu neskutočne fascinovala, ako bola ukážkovo spracovaná. Potom je tu dokonalý zločin, ale stačí jedna chybička alebo oko pozorného suseda a všetko môže byť prezradené. Curtis Bernhardt vynikajúco roztočil kolotoč preludov, psychického teroru a nepozornosti. Od jedného momentu som vedel kam sa schyľuje pointa filmu, ale vobec mi to nevadilo, práve naopak, čakal som do poslednej chvíle, ako sa to uzavrie. A aj keď som sa v pocitoch nemýlil, celá tá temná atmosféra, ktorá pramenila z odhalenia zločinu bola tak ohromná, že som ani nezbadal, že je koniec filmu a to ma trocha zabolelo, lebo tu by som v tej tajomnej a vzrušujúcej atmosfére pokračoval určite dlhšie. Ale je pravda, že v najlepšom sa má skončiť a tak to aj bolo. Humphrey Bogart tu bol úchvatný a jeho kamenný výraz v jednej scéne bol diabolský, ale po hereckej stránke nemal žiadnu konkurenciu. Ďalší noir s týmto úžasným hercom u mna dostal 5*.

Zkamenělý les (1936)

Je to komorne ladená konverzačka, kde nie je ani tak dôležitá príbehová stránka filmu, ale to, že je celá postavená na úžasne inteligentných dialógoch. Tak hned od začiatku sa nieslo v ovzduší blížiaca krimi zápletka s najhľadanejším zločincom v krajine. Ale predtým sa rozohrala milá i miestami romantická zápletka, medzi idealistickým spisovateľom, živelnou čašníčkou a nabúchaním poskokom. Do tohto všetkého rozháraného prostredia príde ešte aj mafián, ktorý vyzerá flegmaticky, ale nasrať ho si nikto nedovolí. Tento film by nebol ničím, keby režisér do rolí nenasadil zvučné osobnosti, ktoré postavám dali silný charakter. Hlavne zaujala mladá a užasne hrajúca Bette Davis, rojko Leslie Howard a ťahák filmu Humphrey Bogart pre ktorého to bola prelomová rola a hlavne aj odrazový mostík do sveta filmových zloduchov. Po technickej stránke tiež úžasné a aj keď som povodne chcel dať silné 4*, musím tu 1* prihodiť, lebo už dlho sa mi nestalo, že takýto jednoduchý príbeh ma tak veľmi zaujal.

Nebezpečná pláž (1989)

Ja som zvyknutý u Umberta Lenziho, že do svojich filmov vkladal prvky, ktoré v tých konkrétnych subžanroch boli raritou alebo neboli vobec. Ale toto mu vážne nevyšlo. Vrázdiaci motorkár znie slušne, ale už prevedenie tých vrážd a celý divný príbeh už určíte slušne neznie a ani neznel. Najviac mi vadilo to obsahové prevedenie do tak gýčovitého a nezaujímavého prostredia. A práve to mi niečím pripomenulo The Return of the Living Dead,  len k tomu filmu sa to hodilo, ale k tomuto žiaľ nie. Režisér si na pomoc privolal známe mená ako Johna Saxona, ktorý si tu zas zahral nevyspytateľného policajta a aj Michaela Parksa, ale ani to nepomohlo k lepšiemu výsledku filmu. A ani pointov tento film nebodoval, ľahko je odhaliteľná už skoro na začiatku. Už dlho som sa chystal na tento film, ale nečakal som, že ma bude tak strašne iritovať a, že tento režisér z tohto úžasného subžánru spraví taký nezaujímavý brak Slabé 2*.

Zom100: Co chceš stihnout, než tě sejme zombie (2023)

Aziatska kinematografia ponuka rôznorodosť, ale v jednom sú si žánre podobné a to v tom, že postavy sa chovajú teatrálne a na Európske pomery aj hlúpo. Je to iná mentalita, na to som si už zvykol. Tento film chce byť veľmi vtipný, ale moc mu to nevychádza a aj z tou romantikou to nedopadlo dobre. Je tu niekoľko sviežich napadov a keby boli aj triky lepšie, tak by film mal rozhodne vyššie ambície, ale takto, to ďaleko dotiahnuť nemohol. Celkove zombie vyzerali tuctovo a aj ten najväčší ťahák v podobe zombie obrieho žraloka vyznel v tomto filme ako zlý vtip. Kde nie je snaha, tam nie je ani ciel a v tomto prípade je to opodstatnené. Trocha som čakal, že by to mohla byt Japonska odnož zombielandu, ale tak ďaleko to Japonci nedotiahli. Zombie filmy vyhľadávam, ale tento je len tuctovou záležitosťou, ktorá sa priživuje na známejších filmoch a najhoršie je na tom to, že tvorcovia nerozoznali vtip od trápnosti. Slabé 2*.