• Pohádka

Únos (1952)

Tak samozřejmě průhledná až zvrácená agitka, profesionálové Kadár Klos napsali kvalitní demagogický scénář a luxusní výpravu i zpracování ovšem ten manipulační námět… V logice příběhu zůstali jen gauneři ti čestní a uvědomělí se všichni vrátili, neboť věřili v KSČ a její vedení Československa ke komunismu, v roce 1968 litovali. Pokuď by ovšem Kadár- Klos měli zakázku od KSČ natočit podobný vymývací rudý skvost na téma vstup Varšavské smlouvy do ČSSR byl by to podobný film, který je dobrý do filmového muzea vedle děl německé režisérky pracující osobně pro Hitlera. Film je zajímavý jen výpravou a mladými herci, natočen podle skutečné události, letadla byla ve skutečnosti tři. Je pravda že se cestující většina vrátila co taky když to neplánovala, skutečně rozžvýkala  nějaké plány výrobý,  lidé měli strach z imperialistů. Dvojice to propagandisticky využila maximálně.

My všichni školou povinní (1984) (seriál)

Ano to bylo československé školství tedy já zrovna ZŠ navštěvoval a bylo to skvěle aktuální. Doufám že dnes je již jiné tedy co se týče učitelek. Dnes díky neustálému zvyšování platů učitelům je možné že se to stane opět mužské povolání jak tomu vždy bylo, muži jsou ve velice často případech přece jen citově více stabilní. I v tomto seriálu byla tichá vzpomínka na učitele sterých časů tedy Sováka a velice ojedinělý případ učitele mladého který mezi učitelkymi má co dělat aby nezačal menst…vat. Nevím je zbytečně točit Vyprávěj stačí stačí si pustit tento depresivní kousek- seriál a Ano toto byla doba reálných 80’ let socialismu.

Tchyně (1985) (TV film)

Dobrý námět a velmi kvalitní scěnář, lidský a snažící se nedělat z osob kreatury. Všichni měli svoji pravdu. Velmi dobře zahraný Brodský bručoun kterého se snažil podprahově,  napodobit jeho syn, v podání Vladislava Beneše. Vladislav Beneš se mi tenkrát parádně zprotivil, hlas Richarda Geera, který byl vždy k ženám galantní se zde překonal. Dobra inscenace která je pravdivá a poučná. Scénář je podobný opravdu My všichni školou povinni stejně depresivní a 80’ tkový.

Jak se zranit ve službě (1978) (TV film)

Skvělí herci, utahanej děj, kombinovaný až hrůza, kterej se vlekl. Zasloužil by lepší výpravu a kameru takto to je nudná inscenace. Jen herci to zachraňují.

Růže a prsten (1971) (TV film)

Černobílá pohádka s luxusním obsazením, scénář je ovšem zdlouhavý, naivní ano až trapný. Ale Jan Tříska a Prajsovka bomba, jinak se nedá divit že se nereprízuje protože 86 minut je moc dlouho na tak chudou zápletku a trapné vyústění.

Milada (2017) odpad!

Milada Horáková působila v tomto filmu stejně trapně jak Julius Fučík když ho KSČ zbožšťovala. Bába která vydržela výslechy nacisty se zhroutila po výsleších STB, nepůsobila jak zlomená žena ale jak ledovej rampouch která buzeruje, moralizuje, je jak z jiného světa. Po umělecké stránce vše zabily amatérské postsynchrony natáčené v lacinému dabingovém studiu za pár korun aby se ušetřilo, všichni mluvili jak přes hrnec na jeden mikrofon. V tomto podání, na které i Otakar Vávra natočil Kladivo na Čarodějnice jako parafrázi na absurdity přiznání Milady Horákové, mi byl osud té baby úplně fuk…spíš ji měli smrknout bez humbuku, aspoň by jsme byli ušetřeni tohoto uměleckého kýče

Břetislav a Jitka (1974) (TV film)

Historický film za pár korun, alespoň se točil s dobrým námětem a fiktivním scénářem. Slováček je dle typu podobný dle dobových vyobrazení na “moravského Achilla” ovšem je nesympatický, asi to dělají ty oči blízko sebe, režisér si toho byl zřejmě vědom proto ten skvělý postsynchron zvučného a chlapáckého hlasu pana Brabce který tak skvěle daboval i Nikolase v Angelice markýze Andělů. Balzerová je typově studená Němka takže to Judita mohla být. Celkově to působí autenticky i moravští velmoži až na toho blonďatého Vikinga.To už tam mohli rovnou šoupnout moravský praporec jak je vyobrazen Jošt Lucemburský o 350let později, tedy šachovnicová orlice v modrěm poli, to by byl alespoň fór.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Chyběl mi příběh, Leo vše zahrál skvěle, přežití v divočině budiž, relativní nedostatky, zranění od 200kg Grizzliho, rozdělávání ohně ve sněhu, přejdeme, ale tu filozofii drancování přírody a chamtivost vyvážená humanitou a ctí mi byla málo. Leo v podstatě neměl co hrát. Ekologické poslání ala Greta je poplatatné pouze době vzniku. Myslím že tento film upadne v zapomění tak jak svého času úspěšný “Tančí z vlky”, nehorázná hovadina která z prérijních indiánů dělala poslední čisté etnikum nedotčené začínající globalizací ( téma v 90 letech  , dnes ani pes neštěkne… Zmrtvýchvstání je velká Škoda nevyužitých krásných exteriérů a herců Lea společně s Hardym jako magnetické osobnosti, bez těchto herců by na tu blbost nikdo nešel ani do kina

Královna bludiček (1981) (TV film)

Standartní  pěkná studiovka kterých jsme uměli natočit přehršel, což je dnes nedostižný žánr. Pekná.

Krásná čarodějka (1991) (TV film)

Hrozná hudba, hrozný scénář zřejmě porevoluční nadšenecký počin natočit cikánskou pohádku, proč ne ale nedalo se na to dívat.