G. Verdi: Don Carlos ze Scaly (2023) (divadelní záznam)

Docela dobré, já ale Netrebko prostě nesnáším. Don Carlos je interpretačně náročný a i když obsazení bylo nejlepší možné, nelíbilo se mi to.

Fantazie (1940)

Je to celé barevné. Je to celé kýčovité. Tančící hrošíci jsou úžasní. Leopold Stokowski to celé jistí. Noc na Lysé Hoře v ďábelské instrumentaci šíleného Leopolda, to prostě něco je. Pravda je, že jsem musel odpočívat, aby mě to nezabilo. Ale jako fandovi klasické hudby a fanouškovi Maestra Stokowského mi nezbývá než dát plný počet

Světla velkoměsta (1931)

šíleně únavný romantický sentiment tomu dává docela ránu. Jedině z úcty k Chaplinovi, dávám tři

Diktátor (1940)

Není to úplně bez chyby. Dvě dějové roviny jsou poměrně nevyrovnané. Ale je zde kontext doby a některé momenty jsou i dnes mrazivé. Nemůžu jinak, než za plný počet.

Verdi (1982) (seriál)

Tohle se na mě docela podepsalo, ba mi to nepřímo změnilo život. Jedině kvůli tomuto seriálu jsem si od kamaráda půjčil nahrávku Verdiho Il Trovatore. A tam jsem se srazil s Leontyne Price. La Price trvalo asi tři minuty než ze mě navěky udělala operního magora a vytmavila mi to. Ale nebýt toho seriálu, nikdy bych si to nepůjčil. To jsem ale odběhl. Původní slovenský dubbing je fantastický. Seriál je spíše hraný dokument, ale i tak docela zachycuje Verdiho složitou výbušnou povahu. Nezestárlo to a zůstalo to klenotem.

Avatar (2009)

Má to lidožravý vizuál, no a co? Stupidní příběh naivního druhu. Nuda

Propast (1989)

Při premiéře v kině Praha mě to naprosto okouzlilo. Jenomže jsem to viděl prostě příliš mnohokrát. Vinkly fyzikální nesmysly a celková naivita příběhu. Cameron to celé pak dozazdil svým pokusem o alternativní konec. To mě namíchlo na kvadrát. Já na  žádná naivní rádobyposelství nejsem zvědavej.

Titanic (1997)

Je to prostě velkej biják. Jenže love story mi nepřipadá zajímavá. A místy je to nuda. Četl jsem o katastrofě několik knih. Tři hvězdy, více ani ťuk.

Turandot (1987) (TV film)

Eva Marton v titulní roli Pucciniho opery. Inscenace je nádherně výpravná. Trůnní árie je naprosto úžasná a skončil jsem pod židlí. Leona Mitchell jako Liu je slaďoučká jako čokoládový bonbónek. Pak je tu Domingo, který je prostě standardní Domingo, nepřekvapí ani nešokuje, prostě Domingo. Tak co, už znáte jméno cizincovo? Jeho jméno je přeci Láska.

Georges Bizet: Carmen (1984)

Je to vážně úžasné. Placido Domingo je tady takový celý prkenný a divadelní, ale asi mu nelze nic vytknout. Julia Migenes v roli Carmen je super erotická a jestli bych si měl Carmen představit, tak takhle. Kapitolou výjimečnou je Ruggero Raimondi jako Escamillo, který dobře vypadá a výborně zpívá. Film dodržuje původní formát opera buffa a nejsou tu tedy žádné příšerné recitativy. V zásadě se tomu nedá asi nic vytknout, přesto tomu do dokonalosti chybí trocha neuchopitelné esence, která by to činila opravdu velkým. Přesto dávám plný počet. Jak zde čtu ty recenze.. Co opravdu nechápu, je snaha lidí, kteří operu nemají rádi, se k tomu vyjadřovat.