12 opic (1995)

Nadprůměrný film, který v divákovi zdařile šponuje zvědavost a napětí. Bohužel mi asi 30 minut před koncem došlo, jak to skončí, čímž byl výsledný dojem sražen.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Temný kabátek Star Warsům sluší, stejně jako lepší CGI (fight Obi-Wana a Vadera ve čtvrté epizodě je pro mě třeba nekoukatelně špatný). Anakinovo zmagoření není scénáristicky tak dobře provedené, ale furt mě to bavilo víc než jakýkoliv předchozí díl. Finální fight byl super. Škoda těch děr ve scénáři.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Jednička sice bavila svým složením, ale po všech jiných kvalitativních aspektech velmi strádala. S dvojkou přišel podstatný posun, který film posune někam do průměru. Akce se stala formálně koukatelnou i obsahem svým děním je funkčnější. Zábavnost se tedy posunula výše, přestože je to stále stupidní, vyumělková a pozérská sračka (což je ovšem součást kouzla tohoto typu filmů). Třetí díl se však dostal opět na odpad.

Expendables: Postradatelní (2010) odpad!

Vystavět film na tomto složení hlavních herců je funkční koncept, kterej se neztratí a najde si cílovku (fanoušci akčních filmů oněch hvězd). Film je však nejfunkčnější v momentech, kdy spolu postavy jenom tak kecaj. Stallone tomu totiž jako režisér moc nedal a celý film má proto velmi nízkou formální úroveň. Technické zpracování je zlé na mnoho úrovních (střih, kamera, nasvícení...) a nejvíc to jde znát právě na akci, která by měla být současně druhým hlavním pilířem filmu. Akci nikdy nelze příliš ošulit a vyjít z toho dobře. Zběsilé střihy maskují neexistující choreografii i špatnou kameru. Posledních 35 minut trvá akční sekvence, která pro mě byla nekoukatelná už ve třinácti. To říkám jako člověk, kterej má ale jinak akční filmy velmi rád. Druhý díl je však dobrý.

Avengers (2012)

Když mi bylo 10 let, skvěle jsem si to skvěle užil. To jsem ale ještě neměl vkus. Ač jsem na tom vyrůstal, postupem let mě marvelovky přestávaly bavit čím dál tím víc a dnes je považuji za úpadkovou produkci. PS: Ten kostým Kapitána Ameriky je zde ještě fakt příšernej.

Klub sráčů (2000)

Tenhle film přitížil všem panicům, protože vyobrazil panictví jako vrcholně směšný jev/situaci. Vyobrazil panictví jako stav mysli, jako duševní rozpoložení, které je snadno karikaturovatelné. Panicové tedy budou podléhat stejnému výsměchu, jímž divák počastuje protagonisty tohoto filmu. Prci, Prci, Prcičky si z panictví dělají rovněž prdel, ale ne tak vyhroceně a nezředěně.

MovieZone Live! (2010) (pořad)

Účinkující jsou spíše fanoušky filmu, kteří se sami pasovali na kritiky. Kritik však musí umět v díle číst (viz. jejich bezradnost u Beau is Afraid) a snažit se býti konstruktivní. Před mnoha lety jsem díky nim pronikl hlouběji do kinematografie, ale když se na jejich názory dívám nyní, tak vidím jen unavené zakonzervované chlapy, kteří přeceňují průměrnost a často nejsou schopni číst složitější díla (třeba Lighthouse), načež ani nedocení jejich kvality. Sestava: Cival a Hlad jsou úplně vyřízení. Rimsy a Imf maj lepší vhled a umí díla lépe analyzovat - jen to zrovna nejsou zábavní patroni. Přesto si myslím, že když začnou něco víc rozpitvávat, můžou něco podstatného vystihnout a narušit jinak setrvávající vágnost. Jelikož pořad natáčí večer, tak by se někteří členové raději věnovali něčemu svému. Moderátor Cival tedy v takové případy buď odchází z místnosti nebo začne dotyčného popohánět, ať to zkrátí. Když se mu třeba názor druhého nezdá, tak do toho začne skákat a cpát mu svůj vlastní. O úrovni pořadu to mnohé vypovídá.

Vlk z Wall Street (2013)

Wolf of Wall Street má blízko k Scorseseho staršímu filmu Goodfellas, který mám snad osobně ještě radši. Vlk je však ještě frenetičtější a humornější film, díky čemuž ty 3h utečou jako voda. Každopádně se jedná o klasický příběh o vrcholu a pádu. Tentokrát zasazený mezi šmejdy prodávající akcie a nakonec podvádějící stát na daních. Jedná se o jednu z nejlepších rolí Leonarda DiCapria - určitě tedy tu nejzábavnější, což je dáno i tím, jakého vyjebance (filmy postavené na protagonistech-vyjebancích fungují velmi dobře) to zde vlastně hraje! Myslím, že by dostal Oscara, kdyby akademie nechtěla nastavovat příklad. Ocenit takovou roli by snad dle ní bylo lehce neetické. Scénář i herec dokázali té postavě vtisknout tolik atraktivity, že poměrně úspěšně skrývají to, jak opovrženíhodná vlastně je. Ač si někteří degeši vezmou Belforda za vzor, tak jsem osobně rád, že se film příliš nemoralizuje. PS: Tenhle film nakopl kariéru Margot Robbie, která rovněž hrála i ve spektakulárním Babylonu, což je (svou délkou, frenetičností a vyobrazováním morálních poklesků) takový Vlk z Wall Street z přelomu 20. a 30. let zasazený do Hollywoodu.

Dostaň ho tam (2010)

Dokáže to být natolik přepálené, že si tam dobré pasáže najdu.

Lovci duchů (2005) (seriál) odpad!

V dětství jsem měl rád tu mytologii, ale jinak je to seriál bídných kvalit. Navíc se začne uměle natahovat a recyklovat, což vede k tomu, že se postavy jakoby nikam nedostávají. Seriál jsem kdysi v předpubertálním věku opustil v sedmé sérii. Dnes bych se nedostal ani přes jednu epizodu.