Nádherná Zelená (1996)

Treba si priznať, že na rozdiel napríklad od Návštevníkov, to nie je ani skutočná komédia, ani Sci-fi - skôr to je eko-socio alegória vyslovene typu J.J. Rousseau (to nie je režisér, ale predrevolučný francúzsky filozof). Najväčšie emócie vo filme paradoxne vidíme v 1:20 minúte, kde sú vložené reálne zábery ultras PSG. Dej však často skĺzava do pozitívnej propagandy naivného razenia, kde však poteší neprítomnosť Gréty. :-)               Po zamyslení sa nad skutočným posolstvom filmu sa už nedivím, že film je nepovolený - oi ide totiž aj o anarchistický manifest s NAPROSTO  nereálnymi ideami, ktoré môžu slabšie vybavených jedincov (a že ich je čoraz viac) zvádzať k realizácii, ktorá nemôže skončiť inak ako hromadou mŕtvol!        Hviezda navrch za mladú Mášu (M. Cotillard)!

Trosečník (2000)

Geniálne natočený dlhý film skladajúci sa z troch odlišných, a samo o sebe banálnych príbehov. Niet čo dodať.

Bratrstvo nesmrtelných (2021)

Slušný nápad, ale odfláknutá realizácia - snáď až na pár akčných scén! Scenár vyložene slabý, prekreslenie postáv nulové, logika deja strašne povrchná a celkovo sa tu kopírovalo až moc. Flashbacky to mohli zachrániť, ale Komisia pre správny výklad histórie to asi  zatrhla. Pred 40-timi rokmi by to zabralo, teraz to pôsobí ako nechcená paródia na ranné Bondovky.     Vhodné len pre divákov bez technického alebo vojenského vzdelania, resp s vypnutou ľavou hemisférou.

Dar - Série 1 (2019) (série)

Nečakane príjemná záležitosť pre tých, ktorí majú radi mysteriózne a ľahko fantastické seriály pre dospelejšieho diváka a znesú malú dávku telenoveláckych scén. Nič prevratné, ale veľmi dobre to funguje a hlavná predstaviteľka je úžasná (pripomína mi Lindu Fio...). Odporúčam.   BTW-tak ako v seriáli Shamaran, tak aj tu sa nakoniec objaví zmienka o tejto hadej kráľovnej.

Šahmaran (2023) (seriál)

Po úspechu tureckej série Dar sa domorodci osmelili a spustili aj tento seriál, ktorý vôbec nie je zlý! Mladá, sebavedomá a racionálna profesorka príde z hlavného mesta do provincie, kde narazí na dávnu legendu a postupne mäkne, stáva sa emocionálnou a vôbec sa rozplýva v okolnostiach. Tvorcovia odhaľujú pozadie veľmi, ale veľmi pomaly (princíp Lost), takže niektoré veci sa explicitne nedozvieme ani v poslednom dieli. Nie je to na závadu, ale kvôli tomu sa tu na otázky nikdy neodpovedá priamo a k veci (hlavne mužské postavy) a vždy niekto klame. Drobné logické lapsusy sa dajú vysvetliť polo-orientálnou náturou. Vyslovene pobavila nálepka Netflixu Nahota. Serenay má čo ukázať, to teda áno, ale my môžeme vidieť chrbát, lýtka a len malý kúsok jej ľavého talentu :-). Teším sa na ďalšiu sériu. Štvrtá hviezda za občasnú a asi náhodnú reminiscenciu na diela Alexandra Grina.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Not great, not terrible!  Hru som nehral a po tej reklame som vskutku čakal viac, ale zatiaľ to teda na nahradenie GoT naozaj nevyzerá. Svetlé okamžiky sa striedajú s wtf scénami. SK dabing je o chlp lepší ako český s výnimkou hlavnej ženskej/detskej postavy, ktorá je prehnane expresívna a miestami v porovnaní s originálom až hystericky nadabovaná. Ak má byť postava Ellie nesympatická a fyzicky až odpudivá otravná puberťáčka, tak fakt vybrali vhodnú herečku. Post apo prostredie je zobrazené veľmi slušne, aj keď trochu naivne a príliš optimisticky, takéto používanie techniky 20 rokov po kolapse je naprostá hovadina, po roku by došlo palivo a náhradné diely, nehovoriac o nábojoch ! V pc hre to do očí nebije, ale v seriáli to už prijateľné nie je. Vhodné pre moderne naočkovaných tínejdžrov,  alebo fanatikerov pôvodnej hry. Škoda, tak brutálne nevyužitý úžasný potenciál som už dlho nevidel.... Po prvej sérii môžem k najviac preceňovanému sci-fi filmu (Vesmírna odysea 2001) pridať aj najviac preceňovaný post-apo seriál , logika a inteligencia postáv klasicky slaboducho počítačová, a čo spravili z pôvodne pozitívnej postavy Joela v 9. dieli je fakt neuveriteľné!!! Bolo by to na smiech, keby to nebolo do plaču.....veľká škoda :-(

Laser na mimozemšťany (2022)

Scenáristi zrejme nemali šťastie na dealera a dostali nejaký sratchkoidný matroš, inak sa nedá vysvetliť ten tristný posun od humoru k trápnosti s presakujúcimi náznakmi demencie.      1* za žáner.    Pane, za toto by si mal niekoho exemplárne potrestať....

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Ide o príbeh moletnej, starnúcej, trochu zanedbanej a niekedy chybujúcej policajtky vyšetrujúcej zločin spáchaný v americkom malomeste a popri tom riešiacej rôzne rodinné problémy až drámy. Odohráva sa to  celé v sociálnej vrstve blížiacej sa white trash.   To je podľa mňa takmer pravý OPAK toho, ako sa v USA budujú klasické a úspešné detektívky.   Príbeh je však napísaný, vystavaný a realizovaný tak dobre a presvedčivo, že aj napriek tomu, že som si párkrát prial, aby už Kate niekto zastrelil, aby bol pokoj od tej kravy, po skončení seriálu som pocítil zriedkavý pocit, a to že by som chcel vedieť, čo sa v tej tak živo opísanej komunite dialo ďalej. Človek si ani neuvedomil, že všetky hlavné postavy sú ženy, resp deti - a to je čo povedať, a ako napísali kolegovia, Winsletka to nehrala - ona to odžila a BEZ náznaku zneužitia emócií alebo pátosu. Vhodné pre dospelého diváka. S odretými ušami, ale predsa za 5*. SPoiler - všetci tam klamú.

Nebeští jezdci (2008)

Naprosto fantastické letecké pasáže zo simulátora za 6* sa striedajú so slabšími pasážami za 4*, ktoré síce riešia ťažké otázky, ale pomerne pomalým spôsobom. Škoda, že tých prvých nie je viac. Možno by pomohla znalosť knižnej predlohy, ale rozsypaný čaj neprečítam. :-(      S odretými ušami za 5*

Duna (2021)

Pekná adaptácia klasiky žánru a amerického truc-tolkiena s úžasnou hudbou! Režisér urobil maximum pri presnom prevode knihy do obrazu a všetky články reťaze sú tu vzácne kvalitatívne vyrovnané. Škoda za nedostatok odvahy napraviť slabé miesta predlohy, ktorá vznikala cca pred 50timi rokmi a akokoľvek fascinujúca, predsa je už čiastočne zastaraná, dalo sa všeličo upraviť bez zásahu do deja. Teším sa na druhý diel.