Vraždy ve Valhalle (2020) (seriál)

štandardne dobrá severská krimi v štýle "film white noir" so slušnými výkonmi a nepresladenými hlavnými postavami. Povinné moderné prvky nechýbali, ale ani nerušili, len tam v podstate nebola jediná normálna rodina, všetci boli nejako mimo priemer. Pekne naznačená línia náboženského fanatizmu a slepej materskej lásky.  4 hviezdy nedám len pre prekombinovaný záver a vykresľovanie policajtov ako dosť veľkých amatérov...

Trol (2022)

Not great, not terrible.    Točené podľa šablóny a vopred značne predvídateľné, čo však v tejto kategórii asi nie je na závadu. Potešila snáď len nádherná príroda, pár vtipných odkazov na iné filmy a všimnite si málokedy videný náhľad na armádu ako kladný element.  Veľmi slušne natočený godziloidný film v modernom Ntflx duchu vhodný pre milovníkov tohto subžánru.

Garcia! (2022) (seriál)

Dobre rozohratý úvod a la Indiana Jones - náckovia, falangisti, superhrdinovia a hibernácia, veľmi sľubné. No a potom obvyklý pád do priemeru a miestami ešte nižšie. Superhrdina je silný, ale naivný tupec, hrdinka je veľmi otravný hobit (Diktátor!) a hlavný zloun je v pravom zmysle slova neuveriteľný! Starý, malý neškodne pôsobiaci penzista - to ako naozaj? Záblesky invencie sa striedajú s okamžikmi demencie.    Vhodné pre oddelenia prestarnutých alzheimerikov.

Wednesday (2022) (seriál)

Nečakane príjemné prekvapenie, musel som sa silou vôle odtrhnúť po 6tom dieli, aby mi niečo ostalo aj na druhý deň. Skvelé obsadenie - teda až na Gomeza, ktorý mi nesedel. Posun do súčasnosti sa dal samozrejme očakávať tak ako aj  moderný posun k aktuálnemu politickému dianiu v USA. Hviezdu dolu za Burtonov  síce poetický, ale predsa posun od pôvodnej brutality k ideovému posolstvu. Idea tolerantnosti k inakosti (inak správna) mohla byť implementovaná trochu menej prvoplánovo a nenápadnejšie.   Každopádne však výborná vec, ktorú si idem pozrieť odznova.       Odporúčam pozerať v originálnom znení, dramaturgia dabingu nie je podľa mňa ideálna.

Na západní frontě klid (2022)

Na začiatok si povedzme, o čo nešlo:      1.Tak tento film môže adaptáciou knihy nazvať len ten, kto knihu EMR ani nevidel, pretože z knihy si autori požičali (resp ukoristili) len pár mien, pár scén a názov filmu.         2. nejde o najlepšiu adaptáciu slávnej knihy a tomu zodpovedá aj bodové ohodnotenie všetkých filmov s týmto názvom. Ako keby jeho tvorcovia neboli na vojenčine a nepochopili v celej šírke posolstvo knihy.         3. Nejde ani o najlepší film z wwI, to už aj 1917 bol lepší.           4. film ani nevyhrá súťaž o najúprimnejšieho predstaviteľa hlavnej postavy, mne sa proste ten herec nepáčil a ani celkom nezodpovedal duchu knižného hrdinu, bol som celkom rád, keď toho bastarda nakoniec odpravili (alebo ho chytil furorum teutonicus?). 5. Modernizácia filmu vsunutím scén z veľkej politiky (ale aj husi) sa moc nepodarila, pretože bola až príliš prvoplánová a schématická - rozumný zostrih by filmu výrazne pomohol. 6. No a záverečný útok aj keď významovo veľmi pôsobivý, je dosť prvoplánový až propagandistický.       Ale aby som len nehanil,film ako taký nie je zlý, stojí za pozretie a úplne prvá scéna s predchodcom Paula Baumera a recyklovaním jeho výstroja bola vskutku kvalitná.   S biedou za 3 hviezdy, z úcty k EMR a bratovi môjho deda, ktorý sa v 18tich rokoch nevrátil z prvého útoku na bodáky pridávam ešte jednu.

1899 (2022) (seriál)

Výborný mix mysterióznej atmosféry so stopami hororu a retro filmu v  modernom ntflx progre háve (ktorý však neurazí). Napočítal som minimálne 16 rôznych filmov a seriálov, z ktorých čerpala scenáristka námet (moderne povedané = vzdávala hold popkultúrnymi odkazmi). Napodiv to však celkom drží pohromade a nás - milovníkov seriálov typu DARK to vyslovene poteší. Casting slušný, výkony presvedčivé a efekty robené novátorsky cez VOLUME systém úžasné! Odporúčam sledovať v pôvodnom znení s titulkami a film o filme si pozrieť až nakoniec.   Extra pochvala za songy, ktoré uzatvárajú každý diel, kua dobrý výber !  Teším sa na druhú sériu.     Edit: 2. séria vraj nebude, zodpovednému prajem dlhý život so žalúdočnými vredmi!

Déšť (2018) (seriál)

AKo spomína kolega, je to postApo seriál a netflix. To prvé je nádejné a to druhé - no Netflix (štandardná prefabrikovaná zábava). Pilot by sa mohol definovať aj ako príbeh nesympatických moderných hrdinov s ľahko defektnými ďeťmi počas vizuálne odfláknutej apokalypsy. Seriál JE určený pre mládež  s menej rozvinutým logickým myslením a VELMI zníženou potrebou dodržiavania fyzikálnych zákonov. Pokúsim sa dopozerať prvú sériu - a ak by som sa už neozval, tak ma pritom porazilo!

Ztracené město (2022)

Naprosto priemerná a ničím neprekvapujúca snímka sériového charakteru. Škoda drahých hercov, času a príležitosti - vhodné len na vyplnenie dlhých večerov na oftalmologickom oddelení okresnej nemocnice. Hviezdu naviac za Brada Pitta, ktorý keď odpočítame scény s dablérom, bol na plátne asi 35 sekúnd !

Tenkrát na Západě (1968)

Videné za všelijakých aj hodne bizarných okolností, NAPROSTO DOKONALÉ DIELO !

Láska a pouta (2022)

Not great, not terrible!     Nenápadné, neškodné, pláva po povrchu a nezaškodilo by niekde ísť do väčšej hĺbky, ale na kategóriu romantických vzťahových komédií rozhodne nie zlé. Som (mierne) milo prekvapený.