Jeptišky (2017)

Žánrově obtížně zařaditelná historická taškařice pro příznivce „jiných“ filmů. Kdybych měl The Little Hours prodat českému divákovi, řekl bych, že je to taková hubatější a lascivnější Noc na Karlštejně. Tahle komedie obsahuje scény, jako je rvačka nahatých, zfetovaných jeptišek, a přitom je na dnešní poměry vlastně velmi umírněná a laskavá. Nenáročný film pro náročného diváka. A casting je prostě skvělý!

Vetřelec: Covenant (2017)

Vetřelec: Covenant je nejlepší vetřelčí film za posledních 20 let, což, vzhledem k otřesnému Vetřelec: Vzkříšení, neznamená mnoho, ale je to nepopiratelný fakt. Vetřelec a Vetřelci patří k nejlepším filmům všech dob. Vetřelec 3 patří k největším průšvihům v dějinách kinematografie, je to ale průšvih nesmírně zajímavý. Covenant je tím pravým pokračováním Vetřelce 3. Dává divákům přesně to, co očekávají a přitom je neuvěřitelně frustrující. Jsou to dva filmy v jednom: mainstreamový biják pro fanoušky akčních hororů a avantgardní, divácky nevstřícný film pro fanoušky filozofující science fiction. Covenant se snaží zavděčit se oběma skupinám fanoušků, ale ne oběma naráz, spíš každé zvlášť a krutě na to doplácí. Je to brutální vyvražďovačka pro fajnovky, přímočarý slasher s přefouknutým rozpočtem, který je hlavně o tom, jakým způsobem a v jakém pořadí postavy zemřou. V polovině zvolní a stane se gotickým hororem s tísnivou atmosférou, který cituje Percy Bysshe Shelleyho. A pak se mlýnek na maso roztočí znova a než se nadějete, je konec. Tvůrci měli nemálo dobrých nápadů, ale mnohé z nich se nedostaly do výsledného filmu. Jsou v promo videích na Youtube, nebo v podobě concept artů a vytřižených scén na DVD a Blu-ray. S Covenantem je toho tolik v nepořádku, že se mi z toho točí hlava. Přitom z něj čiší zkušenost a skvěle zvládnuté filmařské řemeslo, vynikající herectví (Michael Fassbender a ano, Danny McBride) a ambice vytvořit si něco nového a zajímavého. Riddley Scott je skvělý filmař, který si vybírá projekty podle kdovíčeho. To, že se rozhodl na stará kolena chopit se právě Vetřelce a rozvést klaustrofobní horor do podoby epické science fiction o tom kdo jsme, odkud přicházíme a kam jdeme, může být vnímáno jako ledacos, i jako vyložená hloupost, ale rozhodně ne jako kalkul. Je prostě nemožné odmítnout Covenanta jako další z mnoha sequelů, o které nikdo nestál. Tak to není. Všichni stojí o důstojné pokračování Vetřelce už čtvrt století, jen pořád ne a ne dostat to správné. Ale jak vypadá správné pokračování Vetřelce? Covenant patří k těm filmům, které se mi nelíbí, ale přesto je nedokážu vyhnat z hlavy. A proto se k nim budu znovu a znovu vracet.

Kimi no na wa. (2016)

Velké, třpytící se slzy kanou s obrovských vykulených očí. Tohle anime je, na rozdíl od jiných „exportních“ filmů studia Ghibli, bezostyšně japonské a to včetně japonského popíku skupiny Radwimps, který úspěšně kazí každou dojemnější scénu. Kimi no na wa je nádherně animovaný film s nezvyklou narativní strukturou, který ale pro samé vypravěčské experimenty a skoky v čase skoro nikdy nezíská patřičný spád. Kvůli tomu potom nedokáže divákům hrábnout do měkkých strun, což je problém, protože tenhle film opravdu moc chce, aby se u něj brečelo. I přes tenhle nedostatek však můžu tohle krásné a originální anime vřele doporučit.

Wasteland (2012) odpad!

Když se film prezentuje, jako mysteriózní erotické drama, člověku se vybaví filmy jak modrý samet. Jenže jsou filmy jako Modrý samet a pak je hnusné porno jako Wasteland. Hodnocení kolem šedesáti procent je naprosto zavádějící. Tohle je špinavý odpad!

Lovesong (2016)

Lovesong je film o dvou ženách, které se rozhodnou nemít milostný vztah. Tolik v kostce. Hodnocení naznačuje, že tohle něžné drama o nenaplněných citech si (zatím) nenašlo mezi uživateli CSFD své publikum, což je škoda, protože Lovesong je jedním z nejlepších filmů, jaké jsem v letošním roce viděl. Ústřední motiv je starý, jako indie žánr sám. Staří přátelé se po letech setkávají a nevyřčené emoce probublají na povrch. Kolik takových už tu bylo? Jenomže Riley Keough a Jena Malone jsou ve svých rolích nádherně přirozené, dialogy jsou výborně napsané, kamera je krásná a pozoruhodně „všímavá“ a celková atmosféra filmu je vynikající. Lovesong působí tak autenticky mimo jiné díky tomu, že ve filmu chybí vysloveně záporná postava. Trpělivý divák tenhle „film s dobrým srdcem“ ocení.

Silent Hill (2006)

Seriózní, vpravdě artová, adaptace videohry, natočená s nadšením a s citem pro detail. To se moc nevidí, co? Více než deset let od uvedení Silent Hillu na podobné zjevení stále čekáme, což jenom potvrzuje kvality tohohle hororu, který se záměrně nedrží pravidla, že monstra se nemají ukazovat. Ne, tenhle film se chce se svými monstry pochlubit. Opulentní horor s velkorysým rozpočtem a úžasným vizuálem, bohužel místy toporný a doplácející na svou poctivou snahu o věrnost videoherní předloze, ale rozhodně vystupující z řady.

Kolos (2016)

Na komedii je to málo vtipné, na drama málo dramatické, na monster movie málo bombastické. Film občas neví, co si počít se svou originální premisou a neotřelý žánrový mix příliš nefunguje (alegorií na úkor dramatu, drama na úkor komedie). Co ale musím ocenit je mnohovrstevnatý herecký výkon Jasona Sudeikise. I Anne Hathaway se se svou rolí vypořádala dobře. Pro milovníky indie žánru téměř povinnost.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Klaustrofobní drama odehrávající se na pozadí (možného) konce civilizace. Dobře napsaný, dobře natočený, dobře zahraný film, který divákovi servíruje senzační dějové zvraty tak dlouho, až to nakonec malinko přežene. Troufám si ale říct, že ten, kdo si Ulici Cloverfield pustí, aniž by si předtím zjišťoval, o čem je (protože o hledání odpovědi na tuto otázku tenhle film je) se bude velmi dobře bavit.

Duch ve stroji (2017)

Ghost in the Shell na dvě hodiny zabaví, ale chybí mu emocionální hloubka i filozofický rozměr animované adaptace z roku 1995.

Experiment Belko (2016)

Osmdesát úředníků dostane za úkol navzájem se povraždit, pročež se navzájem povraždí ve víceméně neprediktabilním pořadí. Ano, je to docela nuda.