Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Melovi to všechno hezky funguje. Herci, kamera, akorátní tempo, emocionální stránka věci, morální otázky víry a přesvědčení, které nám fanda křesťanství Mel Gibson servíruje. K příběhu Desmonda Dosse to jistě patří. Líbila se mi ta okatá naivita hlavního hrdiny, se kterou šel do války tehdy ne jenom on. Jenom ten civilní úvod na mě byl zbytečně moc dlouhý. V podstatě se tam nic důležitého nestalo až asi na tři scény, vůbec by mi nevadilo kdyby to bylo osekané jen na to nejpodstatnější. Když se pak ale děj přesune na bojiště, to je jiný kafe. Perfektně zvládnuté po všech stránkách s výbornou gradací až do samého závěru. Hlavně však musím vyzdvihnout všechny drobné detaily bojů. Opravdu tomu daly velkou autentičnost a možnost vcítit se do dění. |85%|

Božská Florence (2016)

Životopisné filmy mají jednu velkou nevýhodu. Konečný výsledek se vždy zakládá hlavně na zajímavosti ústřední postavy. Fakt je, že Florence nijak dvakrát zvlášť zajímavá není, prostě byla jen bohatá a neuměla zpívat. Proto upřímně řečeno z toho moc scénáristicky vytěžit nešlo, právě z tohohle hlediska by se dal film označit za průměrný. Celé dílo se ale zakládá na úžasných a neskutečných hereckých výkonech. Výborný Hugh Grant s ještě famóznější Meryl Streep ale i dalšími. To je asi hlavní věc, ze které film celou dobu čerpá a je to jistě dobře, protože jinak by to dopadlo mnohem mnohem hůř. Takhle je to jen typický životopisný film, který ničím výrazně nepřekvapí, ale rozhodně neurazí. |65%|

Doktor Strange (2016)

Naprosto typický Marvel v trochu jiném kabátu. Perfektně zpracovaná grafická stránka, všechny ty ohyby prostoru á la Inception byly velmi dobře koukatelné. Jinak opravdu typicky marvelácké. Nejdřív to ve vás vyvolá takový ten pocit, jak to bylo úžasné a skvělé, ale s odstupem času si člověk uvědomí, že to už u Marvelu prostě viděl tisíckrát. První část, kdy se Benedict Cumberbatch učí ovládat nové síly, staví na velmi dobrých a zajímavých myšlenkách, které s celým světem filmového Marvelu udělají poměrně divy. Škoda že to celé bylo vzato jen z rychlíku. Věřím, že další filmy to napraví. Pak se dostaví ten úžasný efekt, kdy se hlavní postava všechno ve vteřině naučí, naprosto zesílí a začne porážet ty největší zloduchy v okolí a zjistí, že proto měl nejen vlohy, ale i správnou vesmírnou konstalaci. No pak už je to jen o té akci. Trochu mě mrzela smrt Prastaré v podání Tildy Swinton, která zahrála svojí roli skvěle, jistě by jí neuškodila nějaká scéna navíc. Benedicta Cumberbatche moc nemusím, přijde mi, že hraje typově neustále stejné role. Tady se to dalo ale přežít vcelku dobře. Za vizuální stránku, poměrně zajímavou tématiku, Tildu Swinton, všechny marvelácké kvality a s přihlídnutím k marveláckým typickým neřestem velmi silný průměr nebo spíš velmi slabý nadprůměr. |70%|

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Miluju styl Tima Burtona, atmosféru se svoucností jemu vlastní, ale tohle se opravdu nepovedlo. Tim Burton z toho sice byl znát, ale jen velmi nuceně, spíš jako naoko. Celé to bylo takové dost nesourodé a špatně držící pohromadě asi jako ten rozbombardovaný sirotčinec. Zajímavé postavy, unikátní materiál obecně, ale opravdu nevyužité. I přes tu originalitu to příběhově nebylo vůbec přitažlivé, nevyvolávalo to vůbec žádné emoce. Bylo to no, prostě obyčejné, což je u Tima Burtona asi to úplně nejhorší, co se může stát. Možná kdyby se Tim Burton více pustil do detailů i dalších časových smyček a vytvořil trochu propracovanější svět, asi něco jako v Alence, možná by mě to zaujalo mnohem víc. Bohužel se místo toho rozhodl vybrat ten tuctový příběh plný nelogičností - a tím myslím nelogických nelogičností, ne fantazijních burtnovských nelogičností, kterými se chcete nechat unášet . Na konci příběhu je strašně očividné, jak už to mele z posledního a jak se režisér z toho, co natropil, snaží nějak vybruslit. A ty strašné akční scény to celé ještě umocnily. Abych jen nekritizoval, celé to velmi zachraňovali herci. Úžasná Eva Green, typicky charizmatický Samuel L. Jackson a hlavně Asa Butterfield má konečně roli, která mu opravdu sedla. |35%|

Legendární parta (2012)

Úžasně nápaditá záležitost plná vtipů. Skvěle vykreslené charaktery jednotlivých postav a hlavně pak ta interakce mezi nimi. Strašně mě bavila ta přehnaná velkolepost v některých scénách (hlavně se Santou). Samozřejmě, nemá to nijak složitý děj, ale to v tomhle případě není ani potřeba. Nakonec si přeci jen dovolím menší výtku. Grafika víl Zubniček a zubů obecně mohla být přeci jen zpracována o trochu lépe :) |80%|

Velká čínská zeď (2016)

Další ze série předražených projektů, co přináší typickou Hollywoodskou popcornovou zábavou. Tentokrát spíše v tom pozitivnějším slova smyslu. Zábava to opravdu byla. Přehršel akčních scén bylo relativně dobře zvládnutých. Zasazení filmu do zcela nového neopotřebovaného prostředí má své určité kouzlo.Zvláště pak když přijde řeč na Velkou čínskou zeď. Bohužel postupem času se ukazuje, že jediné z čeho film čerpá je právě prostředí císařské Číny a pompézní akce. Jedna akční scéna střídá druhou bez jakéhokoliv konverzačního intermezza, které by nás trochu více zasvětilo do příběhu. Příběh je tu opravdu hrozně upozaděn a přitom měl takový potenciál. Proto se na Velkou čínskou zeď můžu podívat ze dvou pohledů. Zaprvé, jako spotřební akčňák to u mě velice uspělo. Celý ten vizuál v člověku prostě něco zanechá, za to může Yimou Zhang sklidit ovace. Zadruhé, z hlediska obsahu to naprosto chorobně selhalo. Tak, že by za to měl být Yimou Zhang zlynčován. Přes to všechno se na tenhle film dívám z toho prvního pohledu, snad trochu i pro Yimouovo dobro. |55%|

Ledové království (2013)

Za mě docela zklamání. V takovémhle typu animáku je jednoznačně nejdůležitější ta správná pohádková atmosféra. Takové to, co v nás má probudit ty ryzí upřímné dětské emoce a přimět nás alespoň na chvíli podlehnout, zapomenout na vše a nechat se unášet. To se Frozenu sice daří, ale překvapivě místo konce si to vybírá v prvních asi 30 minutách, kdy jsem byl doslova nadšen. Nemůžu zapírat, že k tomu velkou měrou přispívají všechny ty úžasné písničky. Bohužel úměrně k tomu, jak se písničky vytrácí, vytrácí se s atmosférou i nápaditost. Pak už to celé dojíždí jenom na dávno přežitých a viděných vzorcích. Dokonce to ztuctovatí tak moc, že jsem se ke konci trochu i nudil. Velká škoda. Potenciál byl daleko větší. |60%|

Polednice (2016)

Pokud chce někdo natočit psychologické drama pojmenované Polednice, selský rozum mi říká, že by měl asi vycházet z Erbenovy balady Polednice nebo s ní být nějak, alespoň náznakem, propojený. Není horší pocit na konci filmu, než když člověk zjistí, že celý název filmu byl jenom do počtu. O toho horší je, když se to stane s filmem, který údajně podle nějakých historických análů vychází z Erbenovy tvorby. A je mi naprosto jedno, co z toho chtěl autor mít a kde bral inspiraci. Jako pokus o psychologické drama, snad bych měl ocenit snahu? Možná bych se o něco víc soustředil na hlavní linii Geislerová s dcerou ve stylu, aby to víc dávalo...no řekněme nějaký smysl? Ač je stopáž strašně krátká, přijde mi to naplněné strašným tlacháním. Je až očividně vidět, jak se film snaží pronikat do hloubi lidské mysli/duše, ale strašně to dře a nedaří se to. Měl jsem pár takových slabších okamžiků, kdy se mi povedlo se do postav vcítit. To byly ty okamžiky, kdy se povedla filmu dodat správná atmosféra. Ta ale celý film hrozně kolísá, někdy se moc zbytečně tlačí na pilu pro nic, někdy by to zase chtělo přidat. Co musím ale pochválit je výběr herců. Světe div se Aňa Geislerová mi tu ani trochu nevadila! Daniela Kolářová, Zdeněk Mucha, především však Karolína Lipowská mi do toho prostředí nádherně sedli. "Polednici" se jim však nikdy nemohlo povést zachránit, natož pak přivolat. |30%|

Země zítřka (2015)

Rozvláčné tuctově zpracované nic, které se snaží tvářit jako obrovská zábava, snad nějakým omylem pro celou rodinu. Prvních deset minut filmu poměrně navnadilo. Potom okamžitě napětí opadlo, celé dění začalo připomínat nějakou prazvláštní kombinaci Hunger games, Men in black nenápadně doplněnou Terminátorem. Když jsme se pak z všech těch nezáživných honiček konečně přesunuli do Země zítřka, alespoň na těch 10 minut, byla to neskutečná čest a úleva. Na dvě sekundy. Pak jsme se po tom dlouhém nezáživném průběhu dozvěděli, že nic není takové, jak se zdá. Do toho nám zahrál pár dramatických scén Hugh Laurie a bylo to. Katastrofický scénář se lusknutím prstu otočil v nejrůžovější a nejlepší a všichni jsou spokojení, že si jedna teenagerka společně s Georgem Clooneym může řídit jeden ujetej svět úplně po svém a točit o něm nové velice inteligentní vlogy. Takže celé ty dvě hodiny byly totální ztráta času. Mám teď pocit, že budu muset Hugha Laurieho navštívit ještě jednou v podobě Dr. House, protože takováhle slátanina bez jakéhokoliv (radši ani nezmiňuju vyššího) smyslu ve mně zanechala poměrně dost velké následky. Za pár nepatrných světýlek jako byla Athéna nebo právě guvernér Nix v Laurieho podání s odřenýma ušima ještě |15%|.

Stranger Things (2016) (seriál)

Stranger things rozhodně patří k povedené seriálové tvorbě. Je tu ale několik věci, které mi vadily. Za prvé je to úděsné přehrávání Winony Ryder. Někde v polovině seriálu už to vypadalo, že se uklidnila a já se vroucně modlil, ať jí to vydrží. No, nevydrželo. Na konci se vrátila snad s ještě větším elánem. Dále bych si představoval, že tvůrci mohli o něco víc rozvinout linii dospělých, která byla ve výsledku i trochu připozaděna, její potenciál nebyl zdaleka využit. Poslední drobná výtka směřuje k poslednímu dílu, kdy si seriál strašně očividně snažil připravit si ornou půdu pro druhou sezónu, až mi to lehce snížilo celkový dojem. Jinak vykreslení 80. let suprové (až na pár drobností jako použití slova stalking). Zmínku si zaslouží super vybraní herci mínus Winona Ryder. Určitě jsem zvědav, jak se bude situace v další sezóně vyvíjet. Snad už Winona nebude mít krámy... |75%|