Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Sci-Fi

Oblíbené seriály (10)

Akta X

Akta X (1993)

Co dodat ... kult mého pubertálního mládí. První čtyři série jsou prostě neodolatelné. Hláškující Mulder v ujetých kravatách, skeptická Sculyová v oblečení, které je o dvě čísla větší než ona. Hustý baloňáky, mrtě typů Fordů (v ničem jiným fakt agenti FBI nejspíš nejezdí), ujetý mutanti, upíři, vlkodlaci, duchové, mimozemšťani, vládní konspirace. Teď si uvědomuju, že tahle směsa hraje na komedii až parodii. Jo těžký devadesátky, na jednu stranu depresivní, na druhou stranu zábavný a hlavně tak často zdrojem inspirace pro novodobější televizní produkci. Jenže tohle duo u mě asi zůstane nepřekonáno, ani po všech 9 sériích. 100%

Battlestar Galactica

Battlestar Galactica (2004)

Tento seriál má čtyři mimořádné devízy - unikátní vizuální styl (dynamická kamera, zběsilé střihy, velmi úsporná a ošuntěle ledabylá výprava a interiéry, no to se musí vidět), výrazný emotivní soudtrack Beara McCrearyho, skvěle neřestně (ne)lidské charaktery a zajímavě pojatou teologii a dějiny fiktivních 13-ti kolonií. BSG je jednoznačně scífkem pro dospělé a přemýšlející diváky, kteří neočekávají od tv produkce pouze bezduchou zábavu, je to sci-fi seriál, který někdy stírá hranici vědeckofantastična výraznou dramatičností, která na okamžiky dává zapomenout, že jsme kdesi v kosmickém prostoru, na obří vojenské lodi, s flotilou za zádí. No a pak přijde letka viperů a raptorů, skok FTL a už je divák na pevné hi-tech půdě . BSG je o to atraktivnější díky reflexi současné společnosti: demokracie vs despocie (aneb prezidentská diktatura podporována armádou); nefukčnost demokracie díky lehké manipulovatelnosti mas (média, odbory); náboženství aneb polyteistické pohanství lidí versus monoteismus cylonů. Je až neuvěřitelné, že tohle všechno se v BSG řeší a děje a působí to přitom tak realisticky a uvěřitelně. I s vadami na kráse a občasnými vatovými muškami, jsem to vykoukala na jasně depresivních 100%. Battlestar Galactica je pro mě klenotem mezi současními drama series a doufám, že to nezmění ani posledních 10 dílů 4. série, na něž se třesu celým svým mozkem a asi i srdcem ... 23.3.09 nezměnilo.

Farscape

Farscape (1999)

Tenhle sci-fi seriálový úlet zbožňuju. Je neotřelý jak obsahově tak dějově, je vizuálně ujetý až zcela uhnutý, hyří scenáristickými nápady a střílí hláškami, totálně ujíždí v psychedelicky nasnímaných interiérech vesmírné lodi, má skvělé a zajímavé postavy. A zapomněla jsem to nej-nej-nejdůležitější ... je opravdu vtipný. 95%. 1. série je jednoznačně "zrychleně-zhuštěným" úletem, každý díl něčím originálním překvapí, zaskočí, potěší (ať už formou či obsahem), inu tvůrci se prostě baví na maximum, mají nápadů plnou nůši a hezky toho využívají - hravé a rozverné, rozvoj děje a charakterů -až na záverečných pár dílů- je téměř nulový. 2. série pokračuje v tom, co první začala, ale přidává se hlavní padouch Scorpy/Harvey, objevují se tradiční úletové díly (Crackers don´t Matters, Out of their Minds, Won't Get Fooled Again) a následují první "vážnější" (s velkými úvozovkami, protože i tak jsou zábavné a vtipné) dvou/troj díly, které navazují dějově. Série už má tmelící linii a tak nějak se začíná profilovat ve skutečný seriál. 3. série - inu, přiznám se, tu miluji úplně nejvíc. Vyrovnaně a nápaditě totiž servíruje pojící dějovou linii (love eskapády, "rodinné" a přátelské vztahy hlavních hrdinů, samozřejmě nechybí ani stálí záporáci) společně s nápaditými epizodními tématy a k tomu extra přídavek v podobě úletových dílů (Meltdown, Scratch'n Sniff a Revenging Angel). 4. série už je klasickým seriálem, děj jede dál díl od dílu, celkově je všechno coolovější a vážnější. A pak je tu jeden skvost zvaný John Quixote, jehož výchozí premisa je jednoznačně postavena na principu Cronenbergovy úchylárny eXistenZ, no a už jen proto je to jeden z mých top-dílů. BTW - kdopak z creatorů, má asi německé předky? Neb častý výskyt skoro germanismů jest evidentní (grunt, fahrbot, frell).

Firefly

Firefly (2002)

Je to hračka, které se nemůžu nabažit a těším se z ní znovu a opět. Je to taky návrat do mých před(a)pubertálních let, kdy jsem po hrstech hltala kovbojky a scífka při "večerech pod lampičkou". Geniální spojení těchto dvou fenoménů do 14-ti dílného kultovního seriálu - a díky za to, stačí mi to. Je to samozřejmě Malem a jeho grupou ostrejch týpků a vyvrhelů, country soudtrackem, čínskými hláškami a špinavými vyprávěnkami o zlodějíčcích, uchylácích, šlapkách, o čestných či nečestných soubojích, zlodějinách... Wild west hadr, akorát na vesmírné lodi, na cestách od planety k planetě. Jo, Firefly miluju, a je to čistě subjektivní záležitost. 100%

Jeho temné esence

Jeho temné esence (2019)

Povídám takhle jednou svému chřipkovému dítěti: "Pojď na něco se spolu mrkneme!". A tak jsme tam pustili, co mi naservírovala nejmenovaná VOD platforma dle mých dlouhodobějších velmi řídkých fantasy preferencí, název mi nic neříkal, ale na plakátu byla malá holka a zvířátko, tak jsme do toho šli! V půlce druhého dílu se moje dítě už vcelku dost bálo, zatímco já jsem měla oči dokořán a bylo mi jasný, že to fakt dětskej seroš není, a navíc mi v hlavě docvaklo, že tohle jsem už kdysi v čajíčkové verzi shlédla (Zlatý kompas). Po všech třech sériích už vím, že jsem se zamilovala, a to nejen do seriálu, ale do celého fikčního Pullmanova světa, který je mojí nově objevenou knižní drogou. Seriál servíruje ponurý příběh o přerodu dětství do dospívání, zasazený do rámce antagonistického pojetí prvotního hříchu, je to svět, kde se to hemží charismatickými dospělými zmetky, s nesmírně zajímavými vedlejšími postavami a odhodlanou dvojicí dětských a následně pubertálních hrdinů. Díky za adaptaci, kde každý díl knižní trilogie má důstojných 7-8 seriálových epizod, a je tak dostatek prostoru pro vybruslení ze spletitosti knižního děje a skrumáže postav!

Měsíční svit

Měsíční svit (1985)

Soukromé očko s tváří mladého Bruce Willise, které přesvědčivě vymluví díru do hlavy snad každému a ještě ho stihne pobavit brutálními vtípky + jeho parťačka a šéfka, co jezdí v nadupaném bouráku BMW, strojí se jako modelka, protože byla modelkou, ale teď je na mizině, která pořád něco řeší a mluví a mluví a mluví, tak to je detektivní kancelář Blue Moon. A jsou to exkluzivní slovní přestřelky a vtipně ukecané poznámky, které táhnou tento seriál do neskutečně zábavných výšin, neboť duo Maddie/David se prostě a jednoduše vždy a za každých okolností prohádá a prokecá do zdárného konce, ať už je to (ne)vyřešení leckdy bizarních případů (o to, ale skoro nikdy vlastně moc nejde) nebo do postele. Byť se časem ono škorpení stává více osobnějším a někdy dokonce zákeřnějším prostředkem vyjádření momentálního rozpoložení a emocí, má to grády až konce 3. série. Ale znáte to, tam kde začne postel, tam se všechno mění ve vztahové až rodinné drama, žel tak tomu je i u Moonlightingu a toliko bych klidně přežila bez 4. a 5. série. Miluju tenhle seriál a nejen proto, že je jeden z mála, ve kterém se o sexu víc krdá, než se ho děje, ale také díky úžasně zakomponovaným průpovídkám, jež jsou směřovány přímo do tváře televizního diváka. BTW: Český dabing (Piško/Čárová), byť technicky hodně špatný, je neodolatelně kouzelný. 80%.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager

Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1995)

Od čtvrté série za 5 a proč ... inu Kes střídá 7z9 a tím přichází na scénu výrazná Borgská dějová linie. Opakuji se, ale bez Borgů to byla vždycky nuda, bez socializace borgského vojáka rovněž. Ono totiž hlášky typu "irelevantní" a "neefektivní" v kontextu lidské komunikace zůstavají v hlavě pěkně dlouho. Prostě a jednoduše: nejlepší díly Voyageru, jsou ty, které pojednávají o interpersonální komunikaci posádky, o zaláskovaných a jiných citových peripetiích, ale top jsou samozřejmě ty s PZH Doktorem a Sedmou. Voyager je prostě space-opera se vším všudy. A pokud se divák nesrovná s tím, že hrdinové seríálu vypouštějí z huby ultra-technické a rádoby vědecké hovadiny a bere to na těžkou váhu, nikdy nepochopí krásu a nadsázku Star Treku, protože i přes všechna ta vesmírná hejblata a spleť druhů 8xyz je to prostě a jednoduše alegorie či metafora dnešní společnosti. Tedy, já to tak vnímám a proto na Voyager a Novou generaci nedám dopustit. 85%.