Castello Cavalcanti (2013)

V jednoduchosti je krása a Wes Anderson to dobre vie, jeho kúsky sú tomu dôkazom. Má svoj štýl, ktorý som si už stihol pomerne dosť obľúbiť. Vizuálne opäť nemám čo vytknúť, no a tiež je to krásne hravé a svieže. 4/5

Chraň nás od zlého (2014)

Ono to vlastne až tak úplne horor nie je, aspoň nie taký, aký by som od Derricksona (Sinister) očakával. Snaha obsiahnuť prvky viacerých žánrov (napríklad paralely so Se7en priam bijú do očí), doplniť to drsnými hláškami a čakať, že to zapôsobí, tak to proste nefunguje. Odrazilo sa to aj v návštevnosti - aby bola necelý týždeň po slovenskej premiére v podstate prázdna kinosála, kde sa dá ľudí spočítať na prstoch jednej ruky, tak to je vcelku problém. Otázkou je, či to bude filmom, tunajším diváckym vkusom alebo len nešťastná zhoda náhod... Poďme ale po poriadku, nemám v úmysle iba kritizovať, film sa mi svojím spôsobom páčil. Tajomné "vyššie" zlo, exorcizmus, nevysvetliteľné veci a podobne, to sú bez debát divácky veľmi príťažlivé témy ako vyšité pre horor (škoda tej žánrovej rozpoltenosti, keby sa to držalo tejto jednej línie, mohlo to byť ešte lepšie - viď skvelo zvládnutá scéna v zoo atď..). Čo mi chýbalo, bola v prvom rade celková temnejšia atmosféra, zdalo sa mi to málo ponuré. V tomto ohľade jasne vidno, že cieľovou skupinou bude skôr mladšie divácke spektrum, ktoré môže a pravdepodobne aj bude z filmu vyslovene nadšené. Ozaj, palec hore za použitie hudby od The Doors, vzdali im tým hold ukážkovo a tiež vskutku originálne. Prívlastok originálny sa ale vôbec nehodí k samotnému záveru, ten bol pre mňa dosť veľkým sklamaním, od rozuzlenia som čakal niečo viac, na môj vkus bolo finále odfláknuté riadne... Aby som to uzavrel, nedá sa povedať, že by film ako taký vyložene pohorel, to nie (okrem iného tiež vďaka kvalitným hereckým výkonom, Eric Bana na takúto rolu jednoznačne správnou voľbou). Niektoré prvky fungujú naozaj dobre, zlyháva to však ako celok a preto to radím "len" k priemeru. 3/5

Tony (2009)

Ťažko zaraditeľný film, ktorý sa žánrovo nedá nijak presnejšie definovať (thriller to v pravom slova zmysle zďaleka nie je a horor už vonkoncom nie). Ako už bolo spomínané, snímok vlastne ani nič nerieši, nesnaží sa načrtnúť nejakú tú zápletku, ako býva zvykom - iba ukazuje a všetko ostatné necháva na diváka... Stavia sa do role nenápadného sprievodcu, ktorý nás len s minimom emócií sprevádza krátkym životným úsekom na prvý pohľad ešte nenápadnejšieho človeka. Sociopat, masový vrah, samotár či milovník starých akčných filmov (VHS klasik). Divný chlapík. A podobne je na tom aj celý film, ktorý pôsobí maximálne nenápadne, až ma to miestami začínalo štvať. Treba byť naňho správne naladený, inak sa mu prísť na chuť nedá. Mne sa to asi tiež vonkoncom nepodarilo, respektíve ak áno, tak len čiastočne. 40%

Černobylské deníky (2012)

Čo som si z filmu najviac zapamätal, bola asi tá roztrasená kamera, ktorá mi vadila po celý čas. Absolútne zlý výber, pôsobí to zbytočne chaoticky - i keď na druhej strane ten všadeprítomný chaos a zmätok je viacmenej jediné (spolu s prostredím), čo film drží nad vodou, keďže film ako taký postráda akúkoľvek obšírnejšiu zápletku. Je mi jasné, že bolo zámerom, aby to pôsobilo tajomne, lenže aj tajomné filmy mávajú v druhej polovici nejaké to rozuzlenie. V tomto prípade sme sa k niečomu dopracovali dajme tomu až v záverečnej minúte, keď to bolo ako tak načrtnuté (a zvládnuté celkom fajn), lenže to je príliš málo. Ale na jedno pozretie to s prižmúrenými očami ujde, hlavne vďaka nie premrštenej dĺžky, ktorá je tak akurát. Vzhľadom na divácky "príťažlivú" tému sa však z toho dalo vyťažiť omnoho viac. 2/5

Hra (1997)

Nemôžem si pomôcť ale Hra ma neočarila až natoľko, ako väčšinu tunajších užívateľov. Nápad vynikajúci, pri prevedení to však miestami začína trošičku škrípať. A to poriadne. Nelogických momentov je vo filme totižto skutočne neúrekom a pokiaľ nie ste z filmu úplne paf, všimnete si ich okamžite - nechcem zbytočne príliš napovedať a kaziť tak samotný filmový zážitok (v tomto prípade je najlepšie asi vopred nečítať žiaden a nechať sa prekvapiť), zamyslite sa však napríklad pri skoku z budovy... A vadila mi aj tá celková prekombinovanosť, skutočne toho bolo až priveľa, čo v konečnom dôsledku viac uškodilo ako pomohlo. Ale sto ľudí sto chutí. Mňa osobne týmto filmom Fincher o svojej genialite nepresvedčil, má - podľa mňa - aj oveľa lepšie kúsky. Nemožno tomu však uprieť isté čaro, kvôli ktorému si danú snímku v blízkej dobe rozhodne zopakujem. 75%

Tisíc slov (2012)

Nádej, že Eddie po veľmi dlhej dobe konečne príde s niečím iným (serióznejším) sa žiaľ začala rozplývať už v úvodných minútach. Veľká škoda, pretože námet bol na prvý pohľad celkom nádejný. To by však bolo treba iný prístup a nie dokola vsádzať na Eddieho rokmi otrepanú "premotivovanosť", ktorá mne osobne už naozaj lezie na nervy... Takto vznikla iba ďalšia z pestrej škály tých zbytočne silených komédií, akých tu už bolo nespočetne. Bod navyše za námet, ktorý vyzeral pomerne originálne a vďaka nemu z toho mohla byť (s iným obsadením, prístupom) slušná komédia. 2/5

Sexy 40 (2009)

Akokeby to bolo priam šité na mieru pre Catherine Zeta-Jones, táto úloha jej vážne sadla výborne a ako sa dalo čakať, práve ona je po celý čas tým "hnacím motorom". Vyzerala byť v maximálnej pohode a presne taký istý príjemný pocit mám aj z celého filmu (a to som ho pritom videl už viackrát). V skratke to na mňa pôsobí ako taká svieža pohodová záležitosť, ktorá neurazí, práve naopak. Teší ma aj, že sa až na pár výnimiek (napríklad prvé skúšobné rande) úspešne vyhla trápnym chvíľkam, ktoré sú už v podstate samozrejmosťou v rámci romantických komédií. No a tiež dĺžka, hodinka a pol sa mi zdá na niečo takéto ako sa hovorí tak akurát, nad dve hodiny je to už väčšinou "ako za trest". Celkom milá oddychovka. 4/5

Lví srdce (2013)

S tvrdením, že podobné filmy na takúto tému sú vždy takpovediac "na jedno kopyto" súhlasiť nemôžem - nájdu sa aj nejaké svetlé výnimky. A tie ostatné môžu milo prekvapiť niečím iným, napríklad v tomto prípade to bola zaujímavá forma prevedenia. Neviem, či to bolo tým, že ide o severskú tvorbu (ktorá v posledných rokoch zaznamenáva obrovský vzostup), absolútne neznámymi hercami (teda aspoň pre mňa), ktorí zahrali až prekvapivo veľmi dobre alebo niečím úplne iným. Viem len to, že ma to celkom dosť zaujalo, a to aj napriek vlažnému začiatku (na môj vkus nedostatočné uvedenie do deja, ktoré mi pripadalo nezodpovedne odfláknuté na úkor hlavnej myšlienky), tuctovej zápletke, ktorá bola až príliš jednoduchá a ľahko predvídateľná - ako už niekto spomínal, ide o klasický film na objednávku čisto len z jedného uhla pohľadu, ktorý neprináša v podstate nič relevantné. V tomto smere sa však nie je čomu čudovať, severské krajiny sú oveľa tolerantnejšie a ani zďaleka nie sú také temperamentné ako napríklad balkánsky región, kde by si takáto "mierna" tvorba asi vysoký počet priaznivcov nezískala (je to odlišnou mentalitou?). Vysvetlení, prečo vzniká takáto situácia, stále rastúce napätie, pozadie hnutia za biele Fínsko a podobne sa teda žiaľ nedočkáme, avšak to ani k hlavným cieľom tohto snímku nepatrilo, keďže kladie dôraz skôr na jednotlivca a vznik viacerých náhlych rozporov ohľadom jeho presvedčenia, ktoré ho dostávajú do nepríjemných situácií. V tejto rovine je to zvládnuté viac než dobre, i keď, ako som už spomínal, neprekvapí absolútne ničím. Možno občas až úsmevnými scénkami medzi Teppom a malým Rhamim, má to taký príjemný nádych. Kľudne si to však niekedy v budúcnosti pozriem opäť, nevidím v tom žiaden problém. 4/5

Carrie (1976)

Nemôžem si pomôcť ale príliš ma to neoslovilo, vzhľadom na to, že je to pomerne dosť ospevovaný snímok. Prišlo mi to dejovo také nevýrazné, nezaujal ma ani samotný námet, King nikdy nepatril do mojej cieľovej skupiny autorov, proste mu zatiaľ akosi neviem prísť na chuť. Najviac oceňujem asi výkon Sissy Spacek (ktorá sa tu ukázala jednoznačne v dobrom svetle) a tiež to, že sa tu objavil vtedy ešte neznámy Travolta, také maličkosti potešia... Ale ako som už spomínal, dejovo podľa mňa fakt slabé (väčšinu času to ako horor vážne nepôsobilo - a keď aj áno, strašidelné to nebolo), najmä v prvej polovici, ten záver sa mi už páčil o trošku viac. A uznávam aj to, že samotné finále muselo byť na tie roky fakt asi niečo extra, veľká vec. Avšak, roky pribúdajú... 55%

Smrtonosná past 3 (1995)

Čo sa mi na tejto sérii vždy páčilo je, že si jednotlivé časti vždy dokázali udržať vcelku vysoký štandard (rátam ale len prvé 3, vonkoncom nie najnovšiu časť). Človek vie, čo od toho má zhruba čakať a keď je s týmto faktom vopred zmierený, s najväčšou pravdepodobnosťou ho ani táto časť nesklame, stačí len vypnúť a užívať si to - a to aj napriek všetkým tým absurdnostiam, ktorých bude počas najbližších vyše dvoch hodín svedkom. Za slabinu považujem tentokrát veľmi nevýrazné slabé postavy (neuspel ani Jeremy Irons, naozaj slabota) a tiež možno až príliš rýchle (uponáhľané) tempo, ktoré mi prišlo občas až prehnané. Ale inak tomu nechýba vlastne nič, McClaneov parťák solídny, nejaké tie hlášky sa dostavia tiež, takže vcelku fajn, nemám príliš čo vytknúť. Jedna z top záležitostí v rámci žánru, podobne ako predchádzajúce časti série. Simon říká... 4/5