Vrtěti psem (1997)

Asi najlepšia politická satira svojho druhu, aká kedy na filmovom plátne bola. Tak veľmi nápadité, prepracované a zároveň aj vtipné dialógy (odporúčam kvôli lepšiemu pochopeniu pozrieť niektoré aj viackrát za sebou), z ktorých priam srší sarkazmus. Vizuálne je to pomerne jednoduché a predsa tomu nemám čo vytknúť. Hold, oku lahodiace efekty nie sú vždy synonymom zaručeného úspechu, ide to aj bez nich - a veľmi dobre. Oplatí sa spomenúť ešte skvelé obsadenie, najmä ústredné duo Hoffman - De Niro nemá najmenšiu chybu, skvele zohraní. Prečo Albánsko? :-) 5/5

8 MM (1999)

To, čo sa filmu najviac vypomstilo je podľa mňa práve zobrazenie útrob pornopriemyslu, od čoho som jednoducho čakal niečo celkom odlišné a hlavne oveľa temnejšie, v tomto je to tak trošku čajové, vzhľadom na to, že práve prostredie bolo hlavným ťahákom. Dalo sa z toho vyťažiť oveľa viac. Darmo, Schumacher je taký aký je, profesionálny prístup sa mu uprieť nedá a vidno to, lenže ako režisér je podľa mňa až moc konzervatívny, chýba mu tá potrebná dávka odvahy (či drzosti?) čo sa pri takýchto snímkoch zákonite musí prejaviť (v tomto ohľade mal väčší potenciál aj jeho neskorší hororový Town Creek). Ku Cageovi sa obšírnejšie vyjadrovať nechcem, keďže ako herec mi až na pár svetlých výnimiek nikdy príliš nesedel (najlepšie to vystihol azda nascendi - herec s jedným utrpiteľským výrazom v tvári), v niektorých prípadoch mi dokonca až vyslovene vadil. Z tých ostatných ma potešil snáď najviac Gandolfini vo vedľajšej úlohe a Phoenix tiež vcelku fajn. Možno by som šiel s hodnotením aj o stupeň vyššie, lenže záver bol na môj vkus absolútne nezvládnutý, minimálne čo sa týka napätia (či skôr jeho absencie) - scény, v ktorých hlavný predstaviteľ o kúsok nemôže dočiahnuť na pištoľ, tak na tie som už doslova alergický... Musím povedať, že som čakal o trochu viac, 8 MM pokladám za taký typický šedý priemer, nič extra. 3/5

Bugsy (1991)

Snímka z mafiánskeho prostredia, ktorá sa dá vzhľadom na jej celkové poňatie oprávnene radiť do starej filmárskej školy. Má to šmrnc, vyniká hlavne skvelou dobovou atmosférou, ktorú sa filmárom podarilo zachytiť naozaj výborne a taktiež aj kvalitnými dialógmi, bez akých by sa žiadna pravá gangsterka nezaobišla. "Twenty dwarves took turns doing handstands on the carpet." S tvrdením, že dĺžka filmu je prepísknutá v žiadnom prípade nesúhlasím, absencia akýchkoľvek prestreliek len kvôli efektu mi absolútne neprekáža, tak či tak by tu boli zbytočné a tiež kontraproduktívne. Každý jeden záber pôsobí honosne, priam z toho vyžaruje luxus a megalomanstvo, čo nás neustále utvrdzuje v tom, že Siegel na takýchto veciach doslova lipel (za akúkoľvek cenu) a priam ho očarila kalifornská "vyššia" spoločnosť, v ktorej sa cítil ako doma. Pokiaľ prehliadneme isté dejové nepresnosti na úkor atraktivity filmu (v žiadnom prípade nemyslím vsunutú dejovú linku ohľadom Mussoliniho, ktorá ma vcelku pobavila), príbeh je vystavaný vcelku fajn, až na zopár menších chybičiek. Tým mám na mysli hlavne niektoré konkrétne scény, ktoré mi svojou naivitou chvíľkami vyčarili úsmev na tvári - priznajme si, Bugsyho občasné výlevy zúrivosti či najmä jedna romantická scéna vyznievajú fakt hlúpo a komicky, sú proste natočené mierne amatérsky (môj názor). Čo mi svojím spôsobom trošku prekážalo prakticky po celý čas, bolo obsadenie Warrena Beattyho (vlastne mi vadil herecký výber u celého tria Luciano - Lansky - Siegel, zvyšní dvaja však toľko priestoru na pľaci nemajú). Samozrejme, ukázal sa tu nepochybne vo vynikajúcom svetle a z plejády hercov na plnej čiare vyčnieval (skvelý bol tiež Keitel), lenže priznajme si, v čase natáčania bol na túto rolu už trošku pristarý, ak zoberieme do úvahy, že spomínaný gangster mal vo filmom mapovaných rokoch 30 až 40. To už ale z mojej strany vyznieva viacmenej iba ako také puntičkárstvo, takýmto pomerne nepodstatným maličkostiam zas až takú váhu prikladať nemožno. Dôležité je, že Barry Levinson nám doručil poctivú svojráznu životopisnú gangsterku v tom pravom zmysle slova so všetkým, čo k tomu treba (jednu z posledných svojho druhu), aká je dnes už raritou. 80%

Panika v Needle Parku (1971)

Jeden z vôbec prvých zásadných filmov zaoberajúcich sa drogovou problematikou... no a taktiež bez pochýb jeden z najlepších, ak nie ten úplne najlepší (alebo Trainspotting), no a to myslím skutočne vážne! Prikláňam sa dokonca k názoru, že je ešte o triedu vyššie ako napríklad Requiem for a Dream, pretože (ako už spomínal aj gudaulin) vďaka absencii efektov a rôznych zbytočných trikov pôsobí omnoho autentickejšie, servíruje nám drsnú realitu tou najjednoduchšou cestou bez akýchkoľvek škrupúľ. Proste natvrdo. Dokonale zobrazená premena hlavných postáv v priebehu necelých dvoch hodín, počas ktorých som sa od filmu jednoducho nemohol nijakým spôsobom odtrhnúť, nešlo to - skvelý príklad toho, že sa zaobísť aj bez hudby atď... Paniku v Needle Parku by skutočne mali mať preštudovanú všetci tí, ktorí majú v pláne vrhnúť sa do natáčania snímku na drogovú tématiku, niečo ako povinnú literatúru :-) A mimochodom, najmä vďaka tomuto vynikajúcemu hereckému výkonu (prvá hlavná rola v kariére) pravdepodobne Al Pacino vďačí za neskoršie stvárnenie dnes už kultovej postavy vo všetkým dobre známej klasike z mafiánskeho prostredia, kde zažiaril o rok neskôr. Neviem, čo viac ešte napísať, všetko podstatné tu v komentároch bolo už omieľané veľakrát, každopádne môžem tento film s čistým svedomím odporučiť, ak ste ešte nevideli. 5/5

Vox Populi (2014) (studentský film)

Politická situácia na Slovensku začiatkom roka 2012 a s ňou spojené verejnosti dobre známa kauza Gorila. Pútavú udalosť v pozadí si zvolil Kuhn šikovne, vďaka čomu si jeho krátkometrážny počin určite pozrie o niečo viac ľudí, čiže v tomto smere fajn. Že by to ale bolo nejak extra podarené? Tak to asi nie, minimálne na mňa to príliš nezapôsobilo (Šebesta ako tichý pomstiteľ alias hlas ľudu? :-)). Že si v príbehu trošku uleteli, o tom niet pochýb, lenže na môj vkus až moc (že by prehnaná snaha šokovať a tým okolo toho rozprúdiť nejaké diskusie?). U mňa to zachraňuje len to, že ide o študentský film zaoberajúci sa politikou (i keď len vlažne), podarený záver, ktorý konečne prináša nejakú myšlienku (7 mačiatok) a fakt, že svojou účasťou tvorcom prispela aj Mirka Partlová. 2/5

This Is England '88 (2011) (seriál)

Priznám sa, približne od polovice druhého dielu som bol som mierne na vážkach... Že prečo? Pretože Meadows sa s tým s prepáčením vôbec nesral a opäť absolútne zmenil žáner. Po druhýkrát! To isté som konštatoval už pri '86, čiže chtiac alebo nechtiac som sa cez to musel nejakým spôsobom prehrýzť, čo som nakoniec predsalen úspešne zvládol (je zvláštne, že majú "guráž" to tak zásadne meniť, keďže to kvôli nadväznosti treba pozerať vcelku aj s ostatnými, žánrovo inými celkami.. možno však práve v tom je to čaro, ťažko povedať). Priznám sa, pomerne dosť mi vadilo, že bola úplne vypustená pôvodná idea a partia už viacmenej nefungovala, takmer vôbec nebola pokope (celý čas som čakal na "nejaký ten spoločný záťah"). To je celkom slušný úder pod pás, pokiaľ ste si tú bandu poflakujúcich sa hajzlíkov stihli v predchádzajúcich dieloch obľúbiť... Čo je tiež smutné, spolu so súdržnosťou partie či kultúrou skinheads sa vytratil aj sociálny rozmer, ktorý bol od začiatku v podstate hlavnou črtou THIS IS ENGLAND. Tentokrát to pôsobí dospelejšie a hlavne je to oveľa viac ponuré (slovné spojenie špinavá britská atmosféra, ktoré som tak rád používal, tu tak nejak definitívne stratilo svoje opodstatnenie). Čo už, škoda. Ako už bolo spomínané, '88 ide viac do hĺbky, sústredí sa na psychológiu postáv - aj to však iba poniektorých. Je to škoda, pretože aj keď Vicky McClure (jej postava Lol bola tentokrát jednoznačne najvyťaženejšou) hrala vynikajúco a ako herečku som si ju nesmierne obľúbil, a ani Gilgun či Turgoose opäť nesklamali, fakt veľmi som si prial väčší priestor aj pre ostatných - Milky, Harvey, Gadget a aj iné postavy by si rozhodne zaslúžili o niečo viac času na pľaci, teda minimálne spoločných scén v rámci partie. Takto viaceré charizmatické postavy kvôli nedostatku priestoru na pľaci tápali kdesi v pozadí, až nepochopiteľne plocho zobrazené a teda maximálne nevyužité (u Comba to neplatí, Stephen Graham sa tentokrát pochopiteľne mihol iba chvíľkovo, no napriek tomu stihol zanechať fantastický dojem). A je to škoda, pretože Meadows si v predchádzajúcich dieloch nadrobil obrovský potenciál, s ktorým sa dalo pracovať vo viacerých smeroch. Podľa môjho názoru z toho mohol byť kľudne aj výborný plnohodnotný seriál a nie iba miniséria. Paradox, že niečo podobné si opakujem už od úvodného filmu z roku 2006, takže ide asi o také moje naivné želanie - jednoducho by som chcel, aby to všetko trvalo oveľa oveľa dlhšie :-) To je asi známkou toho, že som spokojný, či nie? Tak či tak, odlišné to môže byť akokoľvek, záver ma znova dostal a zas som nedočkavý na pokračovanie. Fakt veľmi teším na pripravovanú záverečnú sériu '90, ktorá má byť v znamení novo vznikajúcej rave scény. No schválne, čím nás prekvapia (respektíve šokujú) nabudúce? 95%

Prci, prci, prcičky 3: Svatba (2003)

Sériu American Pie mám vskutku rád. V dobách, keď tie jednotlivé časti vychádzali, ma vždy vedeli pobaviť. Na objasnenie, myslím iba originálne časti s pôvodnými hercami (prvé tri + Reunion), ostatné sú väčšinou braky. Nevkusné, trápne, nechutné, bez štipky nápadu - a tak mi chvíľkami pripadala aj táto svadobná časť. S humorom to tu celkom prepískli, väčšinou času sa s ním radili k hromade nevkusných amerických "wannabe cool" komédií. Tade však cesta nevedie... Našťastie, herci ešte stále vedia ako pobaviť, i keď aj v tejto časti sa naplno prejavuje, ktorý z nich je hlavným ťahúňom čo sa týka humoru (Stifler), a ten žiaľ mnohokrát vyzeral až moc premotivovane (t.j. trápne). Samozrejme, našlo sa aj zopár vtipných gagov, na ktorých som sa skutočne zasmial, lenže už to nebolo to, čo to bývalo predtým. Čiže z pôvodnej série pokladám The Wedding za najslabšiu časť, hoci v rámci tínedžerských komédií patrí stále k nadpriemeru. 3/5

This Is England '86 (2010) (seriál)

Problematika hnutia skinheads, rasizmus, vlastenectvo a podobné veci sú preč. Je to naozaj tak, táto miniséria THIS IS ENGLAND s podtitulom '86 sa od filmu líši v podstate takmer vo všetkom. Ak sa stotožníte s týmto zásadným faktom, je veľká šanca, že sa vám to bude páčiť minimálne rovnako. Vrátia sa všetky zásadné postavy z filmu - Shaun, Woody, Lol, Milky (v tomto čase už posledný "mohykán" s holou hlavou), Smell, Gadget... a neskôr dokonca aj Combo! Poniektorí dokonca prešli radikálnou zmenou vizáže, teda hlavne Woody s tým jeho účesom a là Star Trek - zaručené "WTF?!" Okrem vizáže sú tak trochu aj zmäknutí (alebo že by iba dospeli?), kvanta bitiek sa teda tentokrát nedočkáme. Lenže na moje počudovanie, funguje to aj takto, stále je to skvele fungujúca sociálna dráma o mnohých väčších či menších problémoch mladých Angličanov s opäť vynikajúcou špinavo pôsobiacou a hlavne mrazivou atmosférou (i keď v tejto oblasti za filmom možno predsalen trochu zaostáva, zišli by sa nejaké tematické "skinheads" vsuvky - tentokrát to však asi nezapadalo do konceptu) a tiež so slušnou dávkou napätia, ktoré sa časť od časti stupňuje, až v samotnom závere exploduje na maximum. Neviem ako vy, ale ja som nadmieru spokojný a pripravený pustiť sa do série z '88. Neprekvapí ma, ak bude znova úplne odlišná od toho, čo sme zatiaľ mali možnosť vidieť. 95%

Moře lásky (1989)

Že to bude celé stáť a padať na obrovskej charizme Al Pacina, to som očakával. Vážne je to celé postavené na ňom, možno až príliš (ostatní by si zaslúžili trochu viac priestoru). Darmo, Pacino bol v tom čase v obrovskej forme, šla mu karta. Postavy mužov zákona, detektívov zvládal s podobnou ľahkosťou ako postavy mafiánov (s tou výnimkou, že tie policajné nemali potenciál stať sa kultovými, možno ojedinele). Ale k príbehu. Vytkol by som možno fakt, že je až príliš jednotvárny a ani na malý moment neodbočí od hlavnej zápletky. Tá žiaľ nemala taký potenciál (v podstate ničím zvláštny prípad viacnásobných vrážd), aby udržala napätie po celý čas, prichádzajú teda aj hluchšie miesta, i keď len zopár. Ako celok je to však poctivá záležitosť, na tie roky pomerne slušná, avšak ničím výnimočná. So záverom som sa taktiež príliš nestotožnil, pripadal mi až príliš umelý. Bod navyše viacmenej iba pre Pacina... 4/5

Motel smrti (2007)

V podstate hneď od úvodu bolo zjavné, že ide o béčkovú záležitosť. Vtiahnutie do deja skutočne príšerné, absolútne ma nezaujíma, či zrazili medvedíka alebo iné zvieratko. Herecké výkony sa tiež javili ako nie práve najvydarenejšie a to napriek pomerne zvučným menám - myslím tým Kate Beckinsale, ktorá ma účasťou v horore prekvapila. Vlastne... nie je horor ako horor a toto horor v podstate ani nebol, škatuľkovať sa to dá už skôr ako ten thriller. Keď však prekúsneme tie úvodné minúty, pomaličky to začína byť napínavé (strašidelné stále nie) a dá sa na to pozerať, zopár šokových momentov sa počas druhej polovice dostavilo. A tak isto aj klišé scény (objavenie policajta...). V inom prípade by som tomu dal možno o hviezdičku menej, možno to niekedy aj zmením ale teraz to nechám tak. Minimálne kvôli tomu, že Antal dokázal niečo vyťažiť z toho nič, ktoré mal k dispozícii. 3/5