Jménem krále (2009)

Zápletka OK, na reálie jsem si taky nestěžoval. Ale celková atmosféra šla jaksi do háje. Nevím, jestli je to způsobeno dialogy, nedostatečnou hudební kulisou nebo něčím jiným, ale je to znát. A dost.

Merlin (2008) (seriál)

Po shlednuti prvniho dilu, kdy sluha nazve prince idiotem a jeste tehoz dne neskonci na opratce mi zacinalo byt neco podezrele. Nevadi mi, ze scenaristi zasadne prekopali celou Artusovskou legendu, ale ze vsechno tak jaksi simulacne skuhra. Zadna hranice mezi slechtou a sluzebnictvem skoro neni (jen priklad - kdyz v jednom dile odumre uroda, vsechno jidlo rozdaji obyvatelum a Artus pak dokonce ji krysu, misto aby se jako spravny slechtic prejidal ze zasob), zeny jsou moc emancipovane a vubec spousta veci, ktere nejen ze by clovek ve stredoveku necekal, ale kdyz je v serialu vidi, ma tendenci zacit mlatit hlavou o desku stolu. Magickych utoku je navic tolik, ze si rikam, jak se vubec Utherovi podarilo magy potlacit, popr. jakto, ze ostatni kralovstvi jeste existuji, kdyz nemaji na hrade Merlina ;-) Ale abych serialu jen nekrivdil. Postavy jsou sympaticke na prvni pohled a jako odpocinkova oddechovka je to celkem fajn podivana. Zvazoval jsem tri hvezdicky, ale to bych mel vazne spatne svedomi :-)

Memento (2000)

Jeden z mála filmů, které přicházejí s úplně originální myšlenkou. Divák děj sleduje zepředu dozadu, čímž je ze začátku ve stejné pozici, jako hlavní hrdina Leonard, který si vždy pamatuje jen posledních několik minut. Čím dál do minulosti jdeme, tím víc zjišťujeme, že kdo se zdál být přátelský je ve skutečnosti padouch a kdo vypadal jako padouch je ve skutečnosti docela fajn. Film si musíte trochu poskládat z útržků, ale celek rozhodně stojí za to - a hlavně je nad čím přemýšlet.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Nemůžu si nepřipadat trochu divně, když film, který drtivá většina ostatních hodnotí jako dost slabý hodnotím pěti hvězdičkami. Co mne k tomu vede? Piráti trojka nejsou Piráti jednička ani dvojka. Každá postava tady hraje svoji vlastní hru, jeden zvrat překonává druhý a prostě jsem si nemohl neužívat neustálé zrady a přebíhání z jedné strany na druhou. K tomu navíc mám rád Jacka Sparrowa a tady se mi líbil víc, než v dílech předchozích. (Celkově jeho osobní motiv - hledání nesmrtelnosti a dilema jak jí dosáhnout s co nejmenší ztrátou mi připadne prostě dobrá.) Když se na film dívám s odstupem, připadne mi, že skutečně má slabé chvilky, ale když jsem na něm byl v kině, bavil jsem se skutečně skvěle a to je to, co hodnotím. Takže *****.

Firefly (2002) (seriál)

Tahle kombinace sci-fi a westernu skutečně má atmosféru. Charaktery jsou výrazné a sympatické. Není to úplně hardcore sci-fi, takže mne přes nos často praští nějaký ten nesmysl (loď plující náhodným kursem téměř narazí do vraku, palivo a kosmické lodě jsou zjevně tak levné, že si každý může dovolit létat z planety na planetu, ale jinak se živí jako honák dobytka, apod.), ale celek je přitažlivý, zábavný a dobře sledovatelný ... koneckonců StarWars jsou postavené na stejné logice. ;-)

Cesta (2009)

Asi první postapokalyptický (PA) film, který skutečně uvěřitelně vylíčil zničený svět plný beznaděje a neustálého boje o přežití. Nedostatek děje je přirozeným důsledkem simulace - PA filmy totiž většinou mají problém s motivací postav. Buď v takovém světě není vlastně co dělat, nebo je do filmu uměle vložen nějaký epický quest, který tam více či méně nepatří a působí násilně. (Book of Eli je extrém, Postman je jiný příklad, kterému jsem to odpustil). Z tohoto důvodu naopak velice oceňuji, že někdo udělal adaptaci, kde nic "navíc" nevkládá a jen zkrátka vylíčí atmosféru. Děje je tedy míň, ale řekl bych, že to nevadí.

Vynález (2004)

Úžasně komplikované sci-fi, které člověk neposkládá napoprvé, a nejspíš ani napodruhé či napotřetí. Přesně takovéto filmy mám rád, i když Primer jde už trochu do extrému. Myslím, že divák, který se nespecializuje na rozmotávání podivností, jako je to potřeba např. u Nolanova Mementa, The Prestige nebo Scorseseho Shutter Islandu, Primer skutečně nemůže ocenit, ale já jsem byl velice příjemně překvapen. Nakonec ale sedí skoro všechno a ti, kteří píší, že film nahrazuje skutečný obsah překombinovaným dějem jej prostě jen nepochopili. Nakonec se určitě hodí i toto: http://www.freeweb.hu/neuwanstein/primer_timeline.html , i když mám dojem, že tam ještě pár detailů nehraje..

Bitva o planetu Terra 3D (2007)

Logika zde sice občas dostává hodně na zadek, ale jako akční pohádka je to hezké a rozhodně poutavé.

Kontakt (1997)

Kromě několika WTF momentů (jako rus oslovující za doby Clintonova prezidentství hlavní hrdinku soudružko, apod.) vcelku pěkně udělané střízlivé scifi. Rozhodně stojí za shlédnutí.