• Rodinný
  • Krátkometrážní

King Jack (2015)

Původně jsem nezamýšlel tento film komentovat, ale dva komentáře na této stránce mne k tomu přiměly. Je to dobře zpracovaný příběh, drsný, ale i výmluvný, který mne upoutal a udržel v napětí až do dobrého konce, který ovšem nebyl samozřejmý, i když ve vývoji poznání postavy Jacka se dalo tušit, že je v jádru dobrý, jen je potřeba nastavit podmínky, aby se jeho vnitřní já projevilo. Výkon Charlieho Plummera byl vynikající a tak jsem nakonec, v souhrnu všech kvalit, dal filmu čtyři hvězdičky, které si určitě zaslouží.

Modrá ploutev (1978)

Dobrodružný australský film o dvanáctiletém synovi velitele rybářské lodi, která vyjíždí na lovy tuňáků. Chlapec Steve přezdívaný Snook je smolař a nikdo ho nebere moc vážně, což ho mrzí - rád by se stal platným členem posádky rybářské lodi. Vše se změní, když se za jedné plavby loď dostane do cyklónu a posádka je smetena do moře a jeho otec je raněný. Chlapec ukáže důvtip, odvahu a podaří se mu vyčerpat část vody z lodi a nastartuje nakonec po opravě i motor a dovede loď i s raněným zdárně k pevnině. Pěkný příběh a dobrý herecký výkon Grega Roweho, jehož jsme měli možnost vidět ve filmu "Chlapec a pelikán" (Stormboy). Film podle nevely populárního australského autora pro mládež Colina Thieleho zaujal od začátku dokonce a tak mu dávám 5 hvězdiček.

Mystery of Ghost River (2014)

Film o malém chlapeckém skautském oddíle, který vyjíždí na třítýdenní letní putovní táboření s kajaky do provinčního parku Ghost river. Ocitají se tam v době, kdy se pohřešuje asi dvacet lidí. Vše vyhlíží idylicky až do doby, když chlapci ráno zjistí, že jejich vedoucí beze stopy zmizel... Chlapci berou osud do svých rukou. Dobrodružný příběh psaný jako na míru chlapeckému divákovi, jako ostatně všechny filmy kanadského režiséra a producenta Sterlinga Johnstona. Jako vždy dobrá hra většiny hrdinů filmu, dobrý příběh a pěkná příroda. Dva z chlapců jsou kanadští Indiáni. H|rají: Adam Batuk, Aiden Reid, Ben Puskas,Christie Kidd, David Parisian, Dimitri Komocsi, Erik Van Dijk, Hunter Giboski, Jakob Lajoie, Jake Billimghurst, Jimmy Elridi, John Lavlor, Kayla Howlett, Liam Kobal, Michael Lemelin, Milo Boccinfuso, Nicholas Craig, Ricardo Perez Alva, Ryan Jordan, Seth Kwiatkowski, Talon Iezzi-Storm. Volně k vidění na netu jsou od tohoto režiséra ještě tyto středometrážní filmy: „Clear cut“(2003), „Emmett“ (2004) a „Great scout adventure“ (2008). Filmu dávám 5 hvězdiček.

Hlasy andělů (2000)

Tento film jsem objevil náhodou a byl jsem zvědavý, jaký bude. A film mne doslova uchvátil. Také mi umřela maminka v náručí a tak jsem chápal vše velice dobře a cítil jsem s hlavním hrdinou filmu. Jeho výkon, chlapce, který je velice citlivý a dokáže být svůj ať to stojí, co to stojí, zrovna tak jako výkon samotářky a jeho přítelkyně Maddy byl opravdu skvělý, Člověk, kterého opravdu milujeme tu zůstává s námi, mluví k nám a my k němu, to je skutečnost. Film ve mne zanechal hluboký dojem, rád se k němu vrátím a dávám mu 5 hvězdiček.

Troje (1928)

Toto je komentář k ruskému filmu "TROJE z PLOŠČADI KARRONAD" (Трое с площади Карронад), který vznikl roku 2008, režii měl Viktor Volkov. Je to čtyřdílná sérii, každý díl má 50 minut. Tento film nemá v ČSFD svoji stránku a tak píšu komentář sem. Je to můj jubilejní 100 komentář a jsem rád, že právě k tomuto filmu. Uchvátil mne, vznikl podle stejnojmeného románu Vladislava Krapivina a svým obsahem nezapře velkého mistra knih pro děti a mládež. Je to krásný příběh o chlapeckém přátelství, vynikající sonda do psychiky chlapce a navíc příběh napínavý i morálně vysoce hodnotný. Dvanáctiletý Vjačeslav (Maxim Labastov), který se narodil půl roku po smrti otce, který padl při službě v KFOR, v dětství nenalezl žádného kamaráda a děti mu připravovaly nejednu trpkou chvilku. Vše se ale změnilo příjezdem s matkou do Sevastopolu k babičce, kde se náhodně setkává se stejně starým chlapcem Timkou (Nikolaj Spiridonov) a záhy se stávají přáteli. Spojuje je i společný zájem o lodě a moře. Jejich přátelství projde i velkou zkouškou, která je ale stmelí navždy a scéna, kdy Timka přiváže řetězem Slávku ke sloupu, aby ho neztratil je jedním z vrcholů filmu. Filmu jsem dal s nadšením 5 hvězdiček a mnohokrát se k němu rád vrátím. Také jsem film umístil do své TOP 50 nejoblíbenějších filmů!

O čem mlčela tajga (1966)

Opět jeden ze zdařilých sovětských filmů pro mládež. Putování tří kamarádů tajgou za starým dolem, kde hraje jednu z velkých rolí i krásná čistá příroda, že člověk zalituje, že je film černobílý. Mne zaujalo hlavně přátelství tří hlavních hrdinů v čele s Jašou (Serjoža Napjakov). Jeho dva přátele hrají Jurij Bobkov a Murat Achmadijev. Nakonec vše dobře dopadne, i když pouť je plná nebezpečí, jak to má v dobrodružném filmu být. I proto jsem nakonec dal filmu pět hvězdiček a rád se na něj ještě vícekráte znovu podívám.

Létající třída (2003)

Jelikož se blíží konec roku, podíval jsem se znovu na tento film. A musím se přiznat, že s každým novým shlédnutím se mi líbí víc a víc. I proto jsem dnes změnil hodnocení ze čtyř hvězdiček na pět! Uchvacuje mne na něm nejen prostředí internátu Tomášského chlapeckého sboru, ale hlavně přátelství ústřední pětice chlapců a jejich sympatického učitele. Je to velmi dobrý příběh a určitě se na něj znovu rád podívám ještě mnohokrát.

Dobrodružství Malého Indiána (1997)

Když člověk ztratí kontakt s přírodou, třebas i tím, že nedokáže bosou nohou splynout s Matkou zemí, a pohrdne jejími zákonitostmi, dostane se na cestu sebezničení. To už dnes vidíme téměř na každém kroku. Jak moudře uměli žít v souladu s přírodou a Zemí právě indiáni ukazuje i tento film. Příběh malého indiánského chlapce, jehož si vezmou k sobě do hor, do jeho rodné otčiny, jeho prarodiče, mne záhy upoutal a podmanil svěžestí vyprávění i přirozenou inteligencí mladičkého hrdiny. Zaujala mne i výrazná postava Willow Johna. Závěr mne uspokojil i naplnil pocitem zadostiučinění - dítě přírody patří do lesů a ne do školních lavic a vůbec už ne takové školy, jaká se v příběhu prezentovala. Jen jsem nepochopil, proč český distributor změnil jméno chlapce z Malého stromu na Malého indiána. Ale vcelku výborný film, plný poetiky i dobrých myšlenek, a tak mu dávám plný počet hvězdiček.

Rychlochůze (2014)

Film, který na mne výrazně zapůsobil silou příběhu, jedinečnými filmařskými záběry i vynikajícími hereckými výkony. Mnoho psychologů zabývajících se dospíváním vyjádřilo, že v době puberty se chlapec často nejprve zamiluje do svého přítele a teprve později do dívky. Tento film tuto skutečnost jen potvrdil, neboť první tělesný láskyplný vztah prožije hlavní hrdina Martin (Villads Boye) právě se svým nejlepším přítelem Kimem (Frederik Winther Rasmussen), kterého má stejně rád jako svoji kamarádku Kristýnu, od níž by již ale také chtěl něco víc, než jen kamarádství. O ni ale stejně tak stojí i Kim, s čímž se před svým přítelem netají. Film je svérázně s bravůrou nasnímán a má svůj osobitý severský styl, který je ale v tomto díle pochopitelný. Je bezesporu přínosem pro pochopení světa dospívajících i jejich často velice křehkých vztahů. Je i o tom, jak zůstat sám sebou a nepodlehnout názoru jiných. Film byl natočen podle autobiografického románu Mortena Kirkskova, odtud určitě jeho bezprostřednost a navíc se režie ujal skvělý dánský režisér N.A. Oplev, jehož film "Jednou budem dál"(2006) posbíral mnoho cen a též byl sondou do duše dospívajícího chlapce. Shrnuto a podtrženo - skvělý film dánské kinematografie a já mu dávám plný počet hvězdiček.(Dodatek 10.2.2018 - Až třetina chlapců v pubertě se se svým nejlepším kamarádem oddá tělesným dotykům a něžnostem, včetně vzájemné ipsace a přesto nejsou "homosexuály", jak se dnes moderně a zcela úchylně tvrdí, což špiní ryzost upřímného přátelství, je potřeba se přes to přenést!)

Můj táta je Baryšnikov (2011)

Jelikož mám rád klasickou hudbu i ruský balet, byl jsem zvědav na tento film. A nebyl jsem věru zklamán. Hlavní hrdina, asi čtrnáctiletý Boris Fiškin v podání Dmitrije Vyskuběnka byl opravdu vynikající. Svým nadšením nás vtahuje do děje, že je jeho postava zcela uvěřitelná. Radost z tance přenáší k divákovi a jeho nadšení je až nakažlivé. Z každého jeho pohybu tancem pěkně formované postavy vyzařuje upřímná radost. Za film bych bych dal nejvýš 4 hvězdičky, ale pro výkon Dmitrije Vyskuběnka jsem nakonec dal plný počet.