• Rodinný
  • Krátkometrážní

Was soll bloß aus dir werden (1984) (TV film)

Film, který z počátku vypadal nenápadně mne minutu za minutou stále více a více upoutával. Příběh dvanáctiletého Borise, který žije v nuzných poměrech v malém bytě s negramotnou matkou a jejím neomaleným hrubým přítelem. Chlapec často chodí za školu a žije na hraně zákona, což je dáno okolnostmi, přesto však neztrácí pojem o cti a dobru, i když mu život zasazuje rány. To vše se změní s příchodem nového mladého učitele, který začne uplatňovat ve třídě nové metody výuky a snaží se ze třídy udělat malou rodinu. Je takovým pedagogem, jakým jsem kdysi chtěl být i já. Boris nakonec získá díky němu sebevědomí i vědomí vlastní ceny. Film má dobrý příběh, který zaujme a výkon mladého Michaela Karnowského v roli Borise je vynikající.Závěrečná scéna filmu, kdy chlapec čeká na svého učitele, aby šli spolu domů, kopajíce si s prázdnou plechovkou, je skvělou tečkou příběhu. Za všechny uvedené klady mu dávám plný počet hvězdiček.

The Secret Garden (1987) (TV film)

Toto je již třetí adaptace spíše méně známého románu Francis Hodgson Burnettové (její Malý lord naopak pronikl do mnoha zemí světa), který proslavilo zpracování Agnieszky Hollandové, které jsme měli možnost vidět i na VHS v naší filmové distribuci nedlouho po premiéře.Zpracování z roku 1949 je naopak ještě černobílé a pracuje více s náladami a emocemi, než působivým obrazem. V tomto televizním britském zpracování z roku 1987 mi největší radost udělal Barret Oliver v roli Dicka, protože jsem nabyl mylného dojmu, že po Nekonečném příběhu, Darylovi a Označeném místě s filmováním skončil. Ale i herci vybraní do rolí Mary a Dickona hrají výborně.Film je celkem dobře zpracován a tak mu dávám pět hvězdiček..

La' os være (1975)

Výlet do letního tábora bude tento rok zrušen.Děti v dánském dětském domově to nechtějí přijmout. Rychle se shodují na plánu uskutečnit prázdninový výlet. V pronajatém člunu se 15 dětí a dospívajících s kempovým vybavením dopraví na jeden z neobydlených ostrovů v Dánsku.Začíná dobrodružství bez dospělých. Ráj je v Baltském moři. V noci je ale loď přílivem odplavena do moře.Chlapci a dívky uvíznou na ostrově.  Přežití v divočině je napřed hravou zábavou. Ještě je tu prostor pro první vyznání- dívky a chlapci, ale i chlapci s chlapci se sblíží. Prvotní idylou ale otřásla první tragická nehoda.  Po několika dnech se konflikty zhoršují. Skupina se rozpadá. Čtyři z velkých kluků utvoří svoji vlastní tlupu. Od těch zprvu dobrých kamarádů se stávají obludní bojovníci, kterým náhle zmizí veškerý morální úsudek. Děti směřují k katastrofě ... Tolik stručný obsah filmu, který v mnohém evokuje "Pána much" od Williama Goldinga. Filmová klasika světoznámého dánského tvůrce Lasse Nielsena, jehož filmy patří k mým absolutně nejoblíbenějším vůbec (Du er ikke alene, Maske ku vi, Dragen)Film je velice působivým dílem, ale pro mne až s příliš krutými momenty a tak mu dávám 80%.

Junges Licht (2016)

Jeden z nejpozoruhodnějších filmů, který jsem v tomto roce 2017 viděl.Je to příběh vnímavého dospívajícího chlapce, který vyrůstá v přeindustrializovaném Dortmundu. Jeho otec i soused pracují v dolu. Je to film s úžasnou kamerou s citem pro záběr i detail, navozující pocit i náladu. Film, kde cítíte kouř z uhlí i pot hrdinů, prach i vůni. Pro chlapce je puberta o to těžší, že vedle bydlí o rok starší dospívající dívka, která ráda chodí bez podprsenky, čímž provokuje nejen hocha, ale i jeho otce. Chlapce láká ženské tělo, ale zároveň se ho bojí a tak, když nuceně sáhne na ženské ňadro, otře si několikrát dlaň o kalhoty, aby si ruku očistil... A pak je tu soused, který touží po mladých tělech dívky i chlapce a rád si alespoň sáhne.. Chlapec se utíká do kostela, kde doufá najít uklidnění i vysvětlení, co se v něm i kolem něj děje.... Konec filmu je trochu neobvyklý, i když ne překvapivý.I přes dosti neutěšené prostředí průmyslového kraje film vůbec nepůsobí depresivně a těch 122 minut si divák vychutná. Film je pozoruhodný i tím, že dle nálady mění formát i barvu, což je počin unikátní. Zkrátka lahůdkový artový film, který u nás prošel bez povšimnutí i když od premiéry v Německu uplynulo již více než 18 měsíců. Dávám velice rád plný počet bodů...

Reel (2013)

Jen poznámka: Fanny Ketter hraje Roberta a je to mladá švédská herečka, což jsem, pravda do té doby, než jsem si to zjistil na netu, nepoznal, a druhého chlapce příběhu, Viktora, ztvárnil Toft Hervén, který jaksi výše vypadl z titulků. Jinak pěkný příběh o přátelství s otevřeným koncem.

Prora (2012)

O tomto snímku jsem se dozvěděl náhodou, zaujalo mne, že byl natočen u Baltského moře, které miluju už šest let, i když z té polské strany. O existenci projektu víkendového města třetí říše Prora jsem do dneška nic nevěděl... Ono samo však hrálo významnou roli v prázdninovém příběhu dvou kamarádů - Jana z Německa a Matthieua z Francie, který k němu přijel na prázdniny. Křehký příběh podaný lehce a s upřímností, skvělá kamera, výborné herecké výkony obou chlapců, to vše činí z tohoto krátkého filmu dílko, které je velmi příjemné shlédnout. Za všechny tyto plusy mu dávám nejvyšší ohodnocení.

One Little Indian (1973)

Jedinečný western, nasnímaný v Utahu, vypráví příběh desetiletého indiánského chlapce (Clay O´Brien), který je transportován z rodného kraje do rezervace. Při zastávce v malé pohraniční pevnůstce se mu podaří napodruhé utéci a na své cestě se setká s uprchlým vězněm - dezertérem z americké armády, dobrým člověkem, který ho sice napřed omylem lehce postřelí, ale pak mu pomůže a mezi oběma vznikne záhy pevné přátelství... Velice hezký příběh, který je bez konce (což je dobře, protože si můžeme představit další příhody obou na cestách), ale upoutá po celou dobu...Líbil se mi po všech stránkách a potěšil duši. Dávám 5 hvězdiček a rád se na něj zase znovu podívám...

Dobrodružství Toma Sawyera (1968) (seriál)

Dlouho tu nebyla stránka pro tento seriál, který vlastním již více než tři roky a musím říci, že ze všech zpracování příhod Toma Sawyera mi tento přijde jako jedno z nejlepších a nejzdařilejších, které se v celku drží předlohy, což u historických příběhů vždy rád ocením. Tentokrát byl děj nasnímán hlavně v Rumunsku, jehož kraj rádi francouzští filmaři využívají. Výkony obou hlavních představitelů jsou velmi dobré a i byli dobře vybráni, takže jsem nemohl i s odstupem tří let dát méně než pět hvězdiček tomuto čtyřdílnému filmu.

Lassie (1997) (seriál)

Nechápu, proč má tento kanadský seriál o Lassie takl špatné hodnocení, já si naopak myslím, že je to zdařilá moderní verze příběhů na námět "Kolie Lassie", jichž jsem měl možnost vidět celkem šest (originál z roku 1943, Malované pohoří, Velké dobrodružství, Kouzelná Lassie, Lassie (irská verze) a tento seriál...) Timmy v tomto seriálu je podle mne výborně obsazený a je pěkné, že má i dobrého kamaráda, s nímž prožívá mnohá dobrodružství společně. Já si nemohu úpompoci, ale tomuto seriálu, který běžel v České televizi, dám bez zaváhání plné hodnocení...

Okouzlení (1970)

Dnes 15.10.2017 jsem přehodnotil tento film na 5 hvězdiček. Při prvním shlédnutí na mne zapůsobil velice mocně. Příběh krásného, jemného a citlivého chlapce (kterého ve filmu velmi zdařile ztvárnil mne do té doby neznámý John Mouldner Brown) mne zaujal hned od počátku příběhu. Velice nekonvenční kamera a realistické pojetí krajiny (zde maďarské reálie, které měly evokovat ruskou rovinu) v konfrontaci s dějem filmu je naprosto dokonalé a úžasné. Kameramanem filmu byl "bergmanovský" Sven Nykvist, což je zcela nepřehlédnutelné. Po letech se mi od dobrého kamaráda podařilo získat DVD tohoto filmu, arci v anglickém znění (v kině jsem ho slyšel v originální němčině a byly u něj české titulky). Dnes jsem nalezl i německý originál a je lepší, vrátil mne do doby, kdy jsem ho viděl v biografu (roku 1986, kdy měl derniéru (monopol končil 31.12.1986) jsem ho během 17 dnů viděl celkem 4x). Je to zpracování známého klasického příběhu Ivana Sergejeviče Turgeněva "První láska", které se Maximiliánovi Schellovi podařilo velice citlivě přepsat do filmové podoby. Pro západoevropského diváka byly z filmu vystřiženy scény rabování a násilí na prostém obyvatelstvu, které, což je fakt, násilně rušily příběh a v originální povídce nejsou uvedeny. Vynikající film, který mluví více obrazem a náladami, než slovy, si nejvyšš hodnocení 5 hvězdiček zcela oprávněně zaslouží!