• Rodinný
  • Krátkometrážní

Vasko de Gama ot selo Rupcha (1986) (seriál)

Třináctiletý Vasko Fotev (hraje ho skvěle Ivan Laskin) je hezký, sympatický a pěkně urostlý chlapec, který touží po dobrodružství a hlavně má rád moře. Jeho otec je navíc námořníkem na transportní lodi "Tzarevecz". Společně se svým nejlepším kamarádem Žeňou a ještě jedním spolužákem ze třídy zrekonstruují starou loď, která se ale při první slavnostní jízdě i s pozvanými hosty potopí. Vasko se pak stane terčem posměchu spolužáku a dělají si z něj vtipy, že je velký námořník a kapitán. Když se posměch stupňuje, rozhodne se Vaska, že všem ukáže a přemluví Žeňu, aby se tajně vloudili na loď,kde slouží jeho otec a odpluli na dalekou cestu. Žeňa si to v poslední chvíli rozmyslí a tak na lodi odpluje Vaska sám. Schovává se v záchranném člunu a teprve po několika dnech se ukáže svému otci. Loď nemůže kvůli černému pasažérovi měnit plavbu a tak se Vaska stane členem posádky, pomáhá kuchaři, námořníci mu ukáží zázemí celé lodi a mnozí si ho oblíbí a chlapec je nadšený. Loď pluje Středozemním mořem do Španělska. Jeho sen se plní... Je to šestidílný televizní seriál o délce 60 -64 minut každého dílu, vyjma posledního dílu,který má 71 min. Pěkný dobrodružný příběh, který působí věrohodně a je velice zábavnou a příjemnou podívanou s dobrými hereckými výkony. Takže dávám 5 hvězdiček.

Mumu (2010)

Příběh chlapce, který má tu smůlu, že žije ve stínu svého rodiči obdivovaného staršího bratra, který jim vždy jen dělá radost, kdežto on přináší jen problémy,ovšem pouze z jejich pohledu. Přitom je Roger velice inteligentní, přátelský, toužící po někom,kdo by ho měl rád, touží po porozumění a vcelku toho nechce příliš, jen trochu respektu. Nakonec má štěstí v neštěstí,že se dostane do školy, kde vládne svérázná učitelka,která ovšem má srdce na pravém místě a nakonec zachrání zoufalého Rogera před vlastním sebezničením. Závěr filmu byl velice dojímavý a naplnil mne uspokojením, že je Roger konečně u cíle své cesty, která mohla skončit tragicky. Vynikající vtahující atmosféra příběhu, který udržel mou pozornost od začátku až do gradujícího konce. Dobrý film s dobrými hereckými výkony. Myslím,že 4 hvězdičky si film rozhodně zaslouží.

Pelikán Nicostratos (2011)

Velice hezký příběh z jednoho řeckého ostrova, příběh sympatického citlivého dospívajícího chlapce Yannise, který neváhá za malé pelikání mládě obětovat zlatý křestní křížek, který měl po mamince, jen aby ho zachránil. Film je natočen ve svěžím tempu v příjemném a vlídném prostředí s dobrými hereckými výkony. V ty lze bezpochyby započíst i výkon pelikána Nicostrata i rozpustilé bílé kozy. Film má v sobě i hodně poetiky a mne velice upoutal Zvláště závěr je hodně emotivní a radostný. Takže dávám všech pět hvězdiček.

Předurčení (1957)

Jako milovník dobré klasické hudby jsem byl zvědav na tento starší sovětský film a věru mne nezklamal. Aljoša hrál nadaného chlapce přesvědčivě a já mu držel palce, aby dosáhl svého vytouženého cíle - zahrát s Moskevskou filharmonií.A byl jsem opravdu šťastný, když zazněl bouřlivý potlesk po jeho vystoupení. Neméně hezké bylo to, že tomuto triumfu byla přítomna "teta" z dětského domova, která ho na sklonku války zachránila z vybombardovaného domu a i díky níž prožil šťastně své ranné dětství. Obrázky ze života několika mladých hudebníku smysluplně naplnily zdařilé filmové dílo. Film mne oslovil po všech stránkách a tak mu rád dávám plný počet 5 hvězdiček.

Děti z Timpelbachu (2008)

Velice originální film, který mne velice zaujal. Skvělá výprava a krásné kulisy. Sešlo se tu i několik hereckých dětských hvězd té doby (Léo Legrand, a také Martin Joubert ve významné roli Willyho, který z titulků výše jaksi nedopatřením vypadl aj). Zdařile ukázáno, jak by to mohlo dopadnout, když by zůstaly děti samy bez rodičů. Ve filmu je dobře znát francouzskou mentalitu, zvláště lehkou hravost.. Mne osobně fascinovali mechaničtí datlové, skvěle promakaní. Pro mne velice příjemná podívaná s vtipnými nápady a dobrými hereckými výkony mladých hrdinů. V epizodní roli se mihne i Gérard Depardieu. Perfektní podívaná pro celou rodinu. A tak jsem nakonec dal filmu pět hvězdiček.

Percy, Buffalo Bill a já (2005)

Jeden z nejhezčích severských filmů, jaký jsem kdy viděl a to jak po stránce obrazové, tak i pocitové. Osou příběhu je tam vztah dvou dvanáctiletých chlapců, z nichž Percy (Daniel Bragderyd) ještě nikdy nebyl na venkově a zároveň má stejně starého Ulfa (Hampus Nyström) za svého nejlepšího kamaráda. Jejich přátelství projde na krásném švédském ostrově těžkou zkouškou, kterou ale přestojí a teprve pak i Ulf pozná, že Percy je opravdu tím nejlepším přítelem, a jak byl do sebe zahleděný, že to neviděl. Velký podíl na tom má i Ulfův dědeček, jehož věta: "Člověk musí umět dávat, ne jen brát a pak má velkou šanci být šťastný a spokojený" přinutí Ulfa k přemýšlení a pozná, že Percy byl k němu vždy upřímný a dobrý a vždy mu pomáhal. Krásná je scéna, kdy jde v noci do dědovy ložnice, kde jeho přítel na dědečkovo přání spí, a něžně ho přikrývá pokrývkou. Velice pěkný výkon obou hlavních představitelů i svérázného dědečka (Börje Ahlsted). Mne z nich ale nejvíce zaujal Percy svojí slunnou a přátelskou povahu, jež se nesnaží nikoho zarmoutit a pro každého má vlídné slovo či dobrou radu a je ochoten vždy pomoci. Natočeno dle knihy "Min vän Percy, Buffalo Bill och jag" od Ulfa Starka. Film mne velice potěšil a tak mu dávám velice rád 5 hvězdiček! A zároveň ho umísťuji do své TOP 50 nejoblíbenějších filmů,

Special Gift, A (1979) (TV film)

Hezký středometrážní film je příběhem třináctiletého chlapce Petra (Stephen Austin), který rád hraje basketbal, ale ještě mnohem víc touží tančit balet. Ovšem mezi svými spolužáky ne vždy nachází pochopení a musí často vyslechnout i jejich posměšky. Navíc žije na venkovské farmě s rodiči a sestrou. Ani jeho otec nechápe synovu touhu, i když se mu jednou na procházce svěří, že i on kdysi jako kluk měl také takovou svou touhu - chtěl zpívat ve sboru, ale tvrdá práce na farmě mu ten sen zhatila. Když ale jednou mu to nedá a přijde se podívat na zkoušku baletu a vidí svého syna tančit, je uchvácen a pochopí... Film mne velice zaujal po všech stránkách a dávám mu pět hvězdiček.

Vzdálená čtvrť (2010)

Zajímavý film, ale chvílemi trochu až nepochopitelný.Kdybych se já znovu vrátil do svého čtrnáctého roku, byl bych šťastný a neuvažoval bych o tom, co bylo a co bude a prostě bych si to bez obav užíval a né se trápil zbytečnými problémy, jako hlavní hrdina, který nakonec stejně nezabránil tomu,aby od nich otec odešel. Jinak ale pěkný film v hezkém prostředí a klidné době, odlišné od té dnešní. Dal bych původně tři hvězdičky, ale jelikož tam hrál hlavní roli v době filmu také čtrnáctiletý Léo Legrand, kterého jsem si oblíbil ve filmu "Zkáza zámku Herm", tak nakonec dávám příběhu hvězdičky 4.

Crónica de un niño solo (1965)

Vynikající černobílý argentinský film o cestě osiřelého chlapce, který je vlastně vždycky sám. Z prostředí státem řízené chlapecké školy s internátem, kde i do života dětí jsou přenášené fašizující prvky autoritářského režimu , přes útěk na svobodu až do chudinských slumů. Jedinečná práce kamery, která tvoří svými pohledy významnou část děje filmu. Jeden z mála momentů, kdy je diváku v druhé části filmu trochu volněji je pár sekvencí,kdy se hlavní hrdina, jedenáctiletý Polin (Diego Puente) koupe a plave a pak se blaženě rozvaluje v trávě. Je tam i slavná scéna skotačících nahatých chlapců symbolizující svobodu. Dílo, které zanechá hluboký dojem a prostor k úvahám a zamyšlením nad nespravedlností světa, z pohledu chlapce, který si svůj osud nevybral. Ztratit nevinnost znamená vzdát se svých snů...Film byl po třicet let zakázán tehdejší vládou diktatury, protože ji až očividně kritizoval, teprve roku 1996 byl vydán na VHS a později na DVD. V anketě kritiků, historiků a badatelů o filmech v roce 2000 v Národním muzeu argentinského filmu, ho většina (75%) považuje za nejlepší film historie argentinského filmu. Film tvrdosti i krásy. Velmi na mne zapůsobil a tak mu rád dávám 5 hvězdiček.

Blinker (1999)

Třináctiletý Blinker (Joren Seldeslachts) se svými nejlepšími kamarády Jonasem (Matthias Meersmans) a Matsem (Benny Claessens) prožívají společně během letních prázdnin spoustu příhod i dobrodružství. Počínaje tím, že se koupou bez plavek v zámeckém rybníčky, kde jim hrozí vyhnání od hraběnky, či pronásledování jejím hajným. Jednoho dne se Blinker málem utopí, život mu však zachrání Mats, na poslední chvíli uvidí na dně ležet lidskou lebku. Do toho ještě občasné problémy s trojicí výrostků na motorkách, kteří si říkají "rudí vampýři", ale jinak si užívají volna a stále něco zajímavého kutí a podnikají. To ale zdaleka netuší, jaké hrozné tajemství zámek skrývá... Velice hezký příběh pro děti všeho věku je prvním ze série příhod natočených dle v Belgii populární série o Blinkerovi a jeho svérázné rodině od Marcade Bela. Mimochodem Joren Seldeslachts hraje roli Blinkara přirozeně a jeho herecký projev je vyloženě sympatický. Režii měl Filip van Neyghem. Film se mi líbil od prvního shlédnutí a neváhal jsem mu dát 5 hvězdiček.