• Rodinný
  • Krátkometrážní

Tajemství staré půdy (1984)

Dne 15.10.2017 jsem změnil hodnocení tohoto filmu na 5 hvězdiček - možná z nostalgie k filmu z mládí, který mne tehdy tak uchvátil, že jsem chodil po kinech a prosil o fotky z filmu, až se mi to v jednom kinu podařilo a dodnes je mám ve svém filmovém archívu. Fantasy prázdninový příběh dvou kluků (a jedné holky, kterou jsem tehdy moc nemusel, jak si ještě vzpomínám), kteří se stanou radiokamarády a pak se konečně setkají na jugoslávském ostrově Hvaru poprvé v životě. Fascinoval mne verneovský motiv v příběhu a moc se mi líbilo upřímné kamarádství Pepíka a MIra a moc jsem si přál být tím chlapcem ze Zábřehu a moci se koupat v moř a jíst smažené ryby, čerstvě ulovené (což se mi splnilo až po více než 20-ti letech roku 2012 u polského Baltu, ale zážitek to nebyl o nic menší). Myslím, že to je výborný film a brzy se k němu dostanu, abych ho znovu zhlédl. - Pro Vikki - souhlasím s tím, že často chybí jména hlavních dětských hrdinů v popiskách filmů . Takže to napravím i zde: MIRO (Mario Mirković - daboval Rudolf Hrušínský nejmladší), PEPÍK (Jiří Guryča -. daboval P. Zajíc), ADAM (Rene Bitorajac - d.F.Sirotek), BOŽENA (Nina Petrovičová - dabovala D. Zajícová).

Putování Jana Amose (1983)

Výborný film, který bych doporučil jako povinné kino všem poslancům a senátorům v naší republice jelikož myšlenky, které ústy Komenského v tomto filmu zaznějí, jsou hrubě nadčasové a vyjadřují tu nejvyšší státnickou moudrost i hlubokou humánnost. Ve filmu mne snad nejvíce potěšily dva momenty. 1, Když vedení města Leszna v Polsku uznalo zásluhy Mistra o výchovu mládeže v jejich městě a za 2, když se o Komenského přetahoval Oxford s Amerikou, Francií a Švédskem,, Dobře zpracovaný příběh, který mne zaujal po celý čas, i když trval dvě a půl hodiny. A tak dávám 5 hvězdiček.

Toby (1986)

Konečně se na netu objevil tento zajímavý film, který mne před více než dvěma desítkami let uchvátil výkonem mladého Yannicka Bisona v titulní roli. Velice pěkný výkon podal i jeho mladší hyperaktivní bratr Sam (Andrew Bednarski). Krásná příroda Severu i napínavý příběh učinily z tohoto filmu dílko, na které jsem ani po těch letech nezapomněl a rád se na něj znovu podívám, i když to bude jen v původním originále. Film na 90 %.

Příběh z Louisiany (1948)

O tomto filmu jsem téměř nic nevěděl, a proto tím větším překvapením pro mne byl. Uchvátila mne poetika i skvělá obrazová stránka filmu, kterou podtrhla krásná příroda Cajunlandu v Louisianě o níž jsem kdysi četl v časopise National Geographic, Kontrast čisté přírody s obří lidskou technikou dal vyniknout hlavní myšlence filmu - že ne vždy by měl být člověk pánem přírody, ale měl by si vážit její prosté krásy a důmyslnosti. Chlapec se prezentuje ve filmu jako součást krajiny a jejího mnohotvářného života. Závěr filmu vyznívá velmi optimisticky, ale ne vždy tak bývá i ve skutečnosti, spíše naopak...No a ještě jsem byl šťastný, že se mýválek zachránil Film na mne velmi zapůsobil a dávám mu rád 5 hvězdiček.

Billy Elliot Muzikál (2014) (divadelní záznam)

Dnes ráno jsem prožil něco velkého – shlédl jsem muzikál Billy Elliott s Elliottem Hannou v hlůavní roli. Byl to jeden z největších uměleckých zážitků posledních let. Velké umělecké dílo o lásce k tanci, přátelství, solidaritě, humanitě a toleranci a v neposlední řadě o věčné mateřské lásce. Film o tom, že člověk má být vždy svůj, být individualita, nesplynout s davem, nepřejímat cizí náhledy, které zabíjí jedinečnost osobnosti každého talentovaného jedince, ale platí to i o člověku, který talent nemá, ale chce něco ukázat a dokázat a být tak prospěšný jiným, Jedinečný výkon všech a hlavně mladičkého Elliotta v titulní roli. Film z tohoto unikátního představení se ihned dostal do mé desítky nejoblíbenějších filmů... Je to dílo tak vysokých uměleckých i lidských kvalit, že mne přivedlo až k vytržení, že někdo dokáže něco takového stvořit. Nejméně pětkrát jsem měl v očích slzy a jsem na to hrdý, i když jsem kluk. Je to i muzikál o naději, že jednou umlčení zase promluví a na zemi bude líp, nebude hlad, špína a nenávist, nebude utlačovatelů a nespravedlivě trpících. Doporučuji všem, kdo toto skvělé představení ještě neviděli, ať tak rozhodně učiní, je to nezapomenutelný zážitek!

Čestné pionýrské 2 (2015)

Nestává se často, aby druhý díl filmu předčil kvalitou ten první, ale v tomto případě se to jednoznačně podařilo. Ve stejném hereckém obsazení se zde setkáváme s hrdiny prvního filmu, kteří o dost povyrostli a to i herecky (Míša například za svoji roli obdržel na různých filmových festivalech 3 ceny). Příběh je to opravdu svěží, v dobrém tempu, kvalitní scénář a napínavý příběh o přátelství i první lásce s dramatickým koncem. V hodnocení na ruském filmovém serveru dostal film od diváků hodnocení 90,7% a myslím, že zcela oprávněně, je to film, který potěší mladé i starší diváky. Navíc pionýrské hnutí je v současné době v Rusku na úžasném vzestupu a ti, kdo prožili v organizaci ty nejhezčí léta, si s tímto filmem na ně jistě rádi vzpomenou, proto i tak velký úspěch filmu u všech věkových generací. Já mu nemůžu dát méně než 5 hvězdiček

Zipi & Zape a ostrov El Capitan (2016)

Po shlédnutí prvního filmu se Zipem a Zapem jsem byl zvědav ne tento film. A skutečnost předčila mé očekávání a tento druhý film se mi líbil ještě více než "Kuličkový gang". I oba dva hlavní představitelé Teo Planell a Toni Goméz podali dle mne ještě lepší výkony než jejich předchůdci ve výše zmíněném prvním filmu. Výprava skvělá, nápady výborné a idea filmu jednoznačně pozitivní. Nejvíce se mi líbilo, že film vycházel z klasické dobrodružné literatury pro děti a mládež, která dokazuje, že v konkurenci s novodobými, často nesmyslnými a tíseň vzbuzujícími monstry rádoby dobrodružných filmů může výborně obstát. Film mne opravdu po všech stránkách uchvátil a dávám mu jednoznačně všech 5 hvězdiček a doufám, že se brzy objeví i v naší distribuci, alespoň na dvd.

Dragen (2016)

Film má jen pouhých 13 minut, ale je v něm řečeno hodně. Je to křehký příběh, který mne chytil za srdce. A zároveň naštval na svět dospělých, kteří často zcela nechápou duši dospívajícího chlapce a násilně ničí nejkrásnější pouto, které může mezi dvěma lidmi vzniknout, kdo jim dal právo rozbíjet přátelství a rozhodovat o tom, s kým se jejich syn smí stýkat a s kým ne? Příběh Boa (Marius Bjornbak Brix) a jeho stejně starého kamaráda Oleho (Jonathan Lindinger) mi evokoval vztah dvou chlapců z novely "Filipovy dny" a ukázal, jak krásné by mohlo být přátelství dvou dospívajících chlapců, kdyby do něj nikdo nezasáhl zvenčí. Krásný výkon obou chlapeckých hrdinů, výborná kamera. Jednoznačné dávám 5 hvězdiček.

Popi (1969)

A ve dvou hlavních rolích chlapců Miguel Alejandro a Ruben Figueroa, což nahoře jaksi pozapomněli uvést.

Dětská hlídka (1984)

Příběh tří chlapců, soupeřících s jinou partou na ruském venkově. Osou děje je pátrání po pytlákovi, který pomocí doma sestrojených bomb loví ryby na jezeře. Do toho se prolíná první dětská láska jednoho ze tří hlavních hrdinů (který mimochodem vlastní přítulnou ochočenou kavku) ke starší dívce, náklonnost, která musí záhy vystřízlivět, když její srdce patří mnohem staršímu chlapci. Je to příjemný letní příběh, orámovaný navíc svátečním dnem - prazdnikem, kde se setká celá obec...Nenáročná podívaná, nijak nevybočující z průměru podobných prázdninových příběhů.