• Rodinný
  • Krátkometrážní

Fugitive Pieces (2007)

Film o naději, o lásce i nepochopení, ale hlavně o porozumění a víře. Ano, to vše lze ve filmu nalézti. Nezastírám, že bych o něj asi nezavadil, nebýt hlavního chlapeckého hrdiny Jacoba, kterého hrál vynikajícím způsobem Robbie Kay, pražský Brit, který v deseti letech emigroval i s rodiči z Velké Británie do Česka. Od té doby se počítá jeho hvězdná kariéra, kterou právě tento film zahájil. Já ho mám asi nejraději v roli Pinocchia z dvoudílných Kouzelných Pinocchiových dobrodružství z roku 2008, kteréžto následovaly a v nichž dvanáctiletý Robbie podal jedinečný výkon. V tomto filmu jsem jedině litoval toho, že nebyl více rozveden chlapcům řecký pobyt. Zaujalo mne i to, že Němci na počátku války zničili čerstvé vykopávky staroslovanské osady Biskupin, která byla odhalena jen pár let před tím. Za výkon Robbieho dávám 5 hvězdiček.

Šifra (2003) (TV film)

Jeden z nejvýraznějších filmů, který jsem letos viděl, úžasně napínavý, držící pozornost od samého začátku. Příběh vyjímečně nadaného chlapce, skvělého šachisty, jehož matka se aktivně angažuje v odboji v okupované Francii. Mladičky Thomas (Thomas Sangster, známý například z příběhu o Pinocchiovi) jde vytrvale, přes všechny překážky, za cílem, kterého musí dosáhnout, protože to slíbil matce, která tragicky zahynula.. Jeho vysoká inteligence a kombinační schopnosti mu pomohou dosáhnou vytčené mety, kterou je švýcarská banka. Vynikající výkon mladého herce, který dá několikrát v šanc svůj život, aby dodržel, co slíbil, i když mohl couvnout a zachránit se útěkem. Měl však i štěstí, že se naskytli lidé, kteří mu vždy pomohli, a zakončil to jeho otec, kterého chlape přes svých 11 let do té doby neznal. Film o krutosti německého fašismu, který neváhal použít jakýchkoliv prostředků, aby dosáhl svých špinavých cílů. Jednoznačně pět hvězdiček.

Kouzelná chůva Nanny McPhee (2005)

Film kouzelný nejen svým názvem, ale celým pojetím, skvělou výpravou i hereckými výkony. Britský pohádkový příběh se vším všudy a typickou, téměř dickensovskou atmosférou, kterou mám rád již od mládí. Film potěší, rozesměje a dobrý konec je jen třešničkou na dortu. Thomas Sangster v roli Simona mne příjemně překvapil, znal jsem ho před tím z Pinochiových dobrodružství, kde měl v podstatě spíše zápornou roli. Milý fillm, na který se zase někdy rád podívám a dávám mu rád plný počet bodů.

Room (2015)

Film originální nápadem, naštěstí s dobrým koncem. Uvažoval jsem o plném bodovém ohodnocení, ale chmurný námět mi v tom zabránil. Jinak perfektní dramaturgie, ale hlavně vynikající herecký výkon Jacoba Tremblaye v roli Jacka. Jeho matka mi naopak příliš sympatická nebyla, odpovídala ale roli sedm let zavřené a znásilňované ženy úchylem, kterého zvali Čertem, jelikož nikdo neznal jeho jméno. Chyběl mi také moment potrestání násilníka, už se o něm pak vůbec nemluvilo. Film, který se asi už po druhé vidět nechce, i když jinak profesionálně vynikající. Proto 80%.

Zlo nikdy nespí (2016)

Nebýt Jacoba Tremblaye, nedostal bych se asi k tomuto filmu, ale jelikož se stal mým oblíbeným hercem, našel jsem podle jeho filmografie i tento film. Shodou okolností jsem před týdnem viděl jiný horor se stejným hercem , ale nebyl tak zdařilý jako tento. Na dobrý horor se rád podívám a tento přesně splnil moje představy o tomto žánru. Unikátní pro mne bylo to, že v hlavní hororové roli se ocitli motýli, což jsem zatím v žádném hororu neviděl a jelikož mám dobrého kamaráda entomologa, musím ho na tento film upozornit. Výkon mladičkého Jacoba Tremlaye byl fascinující a já se opravdu bál o jeho život, o to víc jsem si pak vychutnal šťastný konec filmu. Pro vše výše uvedené mu dávám plný počet hvězdiček.

Les Allumettes suédoises (1996) (seriál)

Trilogie, která je i u nás známa z vydání románu v Odeonu , kde vyšla pod názvem "Tři mentolová lízátka", autorem je Robert Sabatier. Knížku jsem četl již před mnoha a mnoha lety a tak jsem byl zvědav na filmové zpracování. Muhu ho ohodnotit tak, že z knihy bylo hodně vynecháno, to je logické, jinak by to musel být delší seriál, ale kladně hodnotím typickou francouzskou atmosféru, které z filmu přímo vyzařuje, obzlště mi zaimponoval díl poslední - Lískové oříšky, kde se hlavní hrdina přesune k dědovi a babičce na venkov.. Vše umocňuje skvělý výkon sympatického Noela Marandina v hlavní roli Oliviera Chateneaufa, jehož jsme měli možnost viděl i v hlavní roli filmu "La Ville dont le prince est un enfant," Původně jsem chtěl dílo hodnotit čtyřmi hvězdami, ale právě výkon Noela mne nakonec utvrdil v plném počtu.

Baisers cachés (2016) (TV film)

Jeden z nejemotivnějších filmů, které jsem v tomto roce shlédl. Výborný příběh, o kterém bych nevěřil, že vznikl ve Francii, o které jsem si doteď myslel, že je tolerantní a svobodomyslná, ale omezenci se zřejmě najdou všude. Dělení lidí na gaye a negaye jsem nikdy příliš neuznával, vždy je třeba rozlišovat člověka podle kvalit.Láska je vždy dobrá, protože je lidská a nelze ji rozlišovat Když mi bylo 16, jako hlavnímu hrdinovi, nevěděl jsem ani, co slovo gay znamená, byla jiná doba, kdy se něco takového nepropagovalo. Byl rok 1982. Pro mě to není vůbec film o jinakosti, ale film o skutečných citech, o pochopení, nedůvěře i odhodlání. Už dlouho jsem nezažil takový strach, jako v tu chvíli, když Louis stál na okraji střechy a chtěl skočit dolů, měl jsem sto chutí být tam a zadržet ho, naštěstí to stihl ten, který ho nikdy nepřestal milovat - Nathan. Velice mi zaimponovala i učitelka matematiky.V hodnocení otců jasně vyhrál ten Nathanův, a já byl rád - Louisův otec si tak dobrého syna nezasloužil. Vůbec jeden z nejhezčích momentů pro mne byl ten, když Nathan čekal na nádraží a Louis přijel vlakem s matkou a bratrem a oba chlapci se setkali. Film skončil moc náhle a klidně bych si dovedl představit další díl jako pokračování - mnoho bylo ještě nedořečeno. Výborná režie, skvělé výkony všech herců, dobrá kamera, takže nemohu, než dát plný počet bodů a rád se něj někdy znovu podívám.

Pieds nus dans l'aube (2017)

Film věrný románu zachycuje poslední léto mladého Félixe Leclerca (hraje ho Justin Leyrolles-Bouchard) v rodném domě v La Tuque v jižním Quebecu, těsně předtím, než opustil domov a šel studoval do Ottawy. Několik dramatických, epických nebo i lehčích dobrodružství s jeho nejlepším kamarádem na sebe plynule navazuje. Příhody,, které Félixovi dají příležitost postupně opustit svět dětství. Odehrává se v ve 20. letech 20 století a. Leclercovi bylo tehdy 12 let. Napadla mne při tom otázka, je-li nutné za každou cenu opustit to, co máme rádi a místo, kde jsme šťastni a kde se nám líbí pro vidinu, která se nakonec stejně třeba nesplní. Příjemný a barevný film plný pohody a čistého života. Film mne potěšil dojmem i přirozeným výkonem hlavních představitelů a tak mu dávám 4 hvězdičky.

Burn Your Maps (2016)

Nikdy nezatracujte své sny a pokud jim opravdu věříte, může se někdy stát, že se vám splní... Tak by se dal charakterizovat jednou větou tento skvělý film. Nebo ještě jinak - chraňte si svoji vnitřní svobodu a nikým, ani vlastním otcem, si ji nenechejte vzít - každý ji má, ale mnoho z nás ji z mnoha důvodů umlčí, aby splynul s davem - a to je špatně. podrobí se diktátu okolí a ztratí svoji opravdovou vnitřní krajinu. Film opravdu napínavý, který udržel pozornost každou minutu, krásná příroda Mongolska i milí lidé v něm, to vše dalo za pravdu mladičkému Wesovi (Jacob Tremblay), že zvolil svoji cestu dobře a ještě lépe udělal, že z ní ani na chvíli neuhnul.. Fandil jsem i jeho matce, která velice dobře chápala svého syna a vždy a za všech okolností za ním stála. Naštěstí i otec nakonec pochopil, jakou má skvělou rodinu, dal syna v Kanadě do mongolské školy, aby se o prázdninách mohl vrátit do své nové domoviny. Závěr byl nádherný. Již dlouho mne film tak neuspokojil po všech stránkách a tak mu dávám plný počet bodů a rád se na něj znovu podívám.

Bílá žába (2012)

Jelikož můj kamarád dal filmu jen jednu hvězdičku, přistupoval jsem k němu zpočátku skepticky, ale brzy jsem zjistil, že mne děj dokáže zaujmout a konec filmu byl dle mne velice hezký. film jsem objevil podle hlavního hrdiny (Booboo Stewart), který mne zaujal ve filmu "Logan" (2010), kde ztvárnil nejlepšího kamaráda hlavního hrdiny třináctiletého Logana. Film prvoplánově ukázal, že každý člověk je jiný a že to je dobře, nemůžem být všichni vzorní, podle pravítka, jak by si přáli naši rodiče, což nakonec pochopili i rodiče hlavního hrdiny Nicka. Booboo Stewart podal velice přesvědčivý výkon, film se mi líbil a tak dávám 80%.