• Rodinný
  • Krátkometrážní

Les Vrais Perdants (1978)

Celovečerní dokumentární film představující problém vzdělávání dětí v naší konkurenční společnosti. Když rodiče a trenéři pomáhají dítěti rozvíjet jeho nadání, ať už v hokeji, gymnastice nebo v klavíru, nesnaží se víceméně vědomě přimět je, aby zastupovaly jejich vlastní potřebu konkurence a své vlastní sny? Možná by o tom děti s námi chtěly mluvit ... Pozoruhodný dokument kanadského režiséra Andrea Melancona, jehož některé filmy jsme měli možnost vidět i u nás (např. Pes, který zastavil válku). Můj již 1500 hodnocený film.

Tajemná zahrada (2020)

Byl jsem zvědav, na toto již čtvrté zpracování mé oblíbené knížky, bohužel jsem byl notně zklamán. Odchýlení od původního děje, nesympatická Mary a vrchol všeho - Dickon je černoch. To už bylo opravdu za čáru, takhle zmršit původní půvabný román. Nejsem rasista, ale co je moc...Jediný, kdo na mne působil pozitivně byl Edan Hayhurst v roli Colina. Zahrada byla spíše dobrodružnou krajinou. Více než řii hvězdičky si film rozhodně nezaslouží.. Jo a abych nezapomněl - v odkazech zcela chybí další zpracování - https://www.csfd.cz/film/13575-the-secret-garden/komentare/ z roku 1987 s Barettem Oliverem.

Princezna ze mlejna (1994)

Letos o vánocích jsem asi po 20-ti letech znovu shlédl tuto pohádku na ČT1 a musím říci, že na mne zapůsobila snad ještě více než tehdy při premiéře o vánocích. Zhodnotil jsem všechny její klady a dal jí nakonec plné bodové ohodnocení, protože mne zaujala její krásná českost, prostá, ale vemlouvavá krása přírody i lidských staveb i velmi sympatičtí mladí hrdinové. Pohádky, které se natáčí poslední léta mi přijdou ve většině moc vyumělkované, přeplácané a málo české, proto jsem v kontextu s nimi po letech tak kladně ohodnotil tuto Troškovu pohádku. je to opravdu náš český režisér, které dovede rozrezonovat naši duši a potěšit i pobavit.. A tak by to mělo u dobrého filmu být - jak řekl jeden z hodnotiltelů zde na ČSFD - je taková ČISTÁ, a to je přesně ono.

Dobrodružství Huckleberryho Finna (1979) (seriál)

Kupodivu můj komentář bude první, který zde je prezentován, což je myslím veliká škoda, neboť šestadvacetidílný kanadský seriál patří k tumu nejlepšímu, co jsem v daném oboru viděl. Vcelku věrný přepis předlohy Marka Twaina byl zachován v celém díle aje bezesporu jeho velkým kladem. Seriál stojí na výkonech hlavních představitelů, nejen Toma a Hucka, ale i Sida (Bernie Coulson), ale i Joea Harpera (Dale Walters - budoucí boxer, který od 15-let sbíral vavříny pro Kanadu, jistě jste si všimli na ostrově jeho svalnaté postavy.) a dalších herců v hlavních rolích. Klukovské charaktery působí životně a přesvědčivě, že by jste zatoužili jít za nimi a prožívat s nimi jejich dobrodružství, v tom pro mne tkví největší kouzlo filmů, a proto jsem tento seriál ihned zařadil i do své desítky nejoblíbenějších seriálů všech dob. Škoda jen, že dnešní televize tak málo sahají do minulosti pro zdařilé seriály, tenhle by si znovuuvedení určitě zaslouřil. Mne potěšil nesmírně - a tak dávám samozřejmě plný počet bodů a zároveň je toto i můj jubilejní 200 komentář zde na ČSFD.

Kundskabens træ (1981)

Film mne chytil už po několika úvodních minutách pro svoji upřímnou bezprostřednost, která vtáhla do děje tak, že jsem měl pocit, že jsem v příběhu rovněž přítomen, což se mi již dlouho nestalo. Potvrdilo se, že dívky dospívají v pubertě dříve než hoši, což bylo vidět například ve sprchách u bazénu. Také mne napadlo, že chlapec, který si neprojde obdobím kamarádství s vrstevníkem, o dost přijde a ten stav se mu již pak nikdy v té svěžesti nevrátí, což mnozí bohužel nechápali tehdy a nechápou to ani nyní, za což je ovšem dosti lituji. Příběh obsáhl léta 1958-60 a věk žáků 12.14 let a myslím, že se až tolik nelišil od doby u nás, snad jen větší otevřeností dánských filmařů v roce 1981, kdy tento snímek vznikl.Být oblíbeným neznamená výhru, ba někdy je to přítěží, což si v tomto filmu uvědomí hned tři hrdinové. Celkově je to nadprůměrný snímek a rád dávám plný počet bodů. Můj 199 komentář.

Boy Who Talked to Badgers, The (1975)

Film o přátelství chlapce a jezevce... Mladý Benjamin se rád toulá prérií a přátelí se se spoustou zvířat, mezi nimiž je i americký jezevec. jednoho dne v radosti nad proháněním ryby se zapomene a vběhne do proudu velké řeky, která ho odnese několik mil od domova a Benji se poraní na noze. Nalezne úkryt ve skalách, kde ho najde jeho jezevec a i díky němu dokáže Ben přežít několik dní sám, než ho nalezne jeho starší bratr John. V závěru je tu zbytečná smrt jezevce, kterého zastřelí fanatický dobrodruh, obraz Američana, který pálí po všem, co se hýbá, to podle mne do jinak celkem příjemného dětského filmu nepatřilo a nic to neomlouvá.. Proto jen 60%.

Spirit of the Eagle (1991)

Při sledování tohoto filmu jsem si znovu uvědomil, jak krásné by bylo, kdyby Amerika zůstala Indiánům, jaký harmonický svazek člověka a přírody v její čistotě tu mohl dnes být, kdyby hrabivá expanze bílé rasy nezničila to úžasné společenství člověka a Matky země. Příběh Kartografa a jeho syna je z doby, kdy ještě nevzplálo v lesích Západu otevřené nepřátelství a boje o půdu mezi oběma rasami. Je to příběh ochočené orlice Lady, která zachrání svému pánovi život, když dovede jeho syna s indiánskou ženou na místo, kde byl zákeřně přepaden a postřelen chlapcův otec Idylický život v indiánském táboře přímo naplňuje radostí ze života a krás přírody. Velice pěkný film, který nemohu ohodnotit jinak než 5 hvězdičkami.

Koupili jsme ZOO (2011)

Skvělá komedie i drama zároveň, romantika i realita a hlavně dobré herecké výkony. Originální námět, krásně rozvedený. Film jsem objevil díky Colinu Fordovi (Útěk na Aljašku), který byl v tomto filmu výborný, výborný malíř a citlivý kluk, který se postupně našel a vše pochopil - nesl v sobě odkaz lásky své matky, proto mi byl tolik sympatický, zrovna jako jeho otec a sestra i celý kolektiv lidí, kteří žili pro svoji zoo. Dlouho mě film takovéhoto zaměření tolik nepotěšil a v dnešní, nepochopitelně divné době ukázal, že jsou tady jiné hodnoty, na které spousta lidí zapomnělo. Příroda a její tvorové, žádné chladné a betonovo-kamenné město, které utváří lidi ke svému smutnému obrazu. Plné bodové ohodnocení a dobrý pocit naděje, který si dlouho ponesu.

L'Extravagant voyage du jeune et prodigieux T.S. Spivet (2013)

Báječné, geniální, úžasné, barevné, dokonalé... tak bych několika slovy nazval tento vyjímečný film. Radost z filmování je patrná z každého záběru tohoto filmu a strhl mne svojí výpravou i technickou dokonalostí. Herci též výborní, včetně hlavního představitele, kterého mi ovšem, jako každého dětského génia, bylo líto. Raději být obyčejným klukem a mít kamarády a užívat si dětství, to už se nám nikdy nevrátí... Jinak samozřejmě absolurorium a plný počet bodů. Rád se na něj zase podívám, to je film, kde se můžete nechat okouzlovat obrazem a filmovými možnostmi. Jo a je to můj 1300 film ve filmotéce, zde na ČSFD.

Entre l'arbre et l'écorce (1999) (TV film)

Francouzský film z roku 1998. Majitel pily zemřel a na jeho pohřeb přijíždí z Paříže jeho druhý syn Louis se svým synem Jeremym..Jeho bratr Alexander, který se o provoz pily stará, ho nevidí příliš rád. Šestnáctiletý Jeremy se zapojí do práce v lese a zároveň se sblíží se svojí tetou, která se stará o raněná zvířata. Vše se pomalu rozvíjí, až jednoho dne přistihne Jeremy svého otce v milostné pozici s jeho švagrovou, Jeremy utíká do lesa - drama začíná. .V hlavní roli Jeremyho se představí William Leger, kterého jsme měli možnost vidět např v jednom dílu z cyklu "Náš učitel" - Le choix de Théo. Velice se mi líbila závěrečná scéna, kdy Jeremy pouští uzdraveného dravce z klece. Velice dobrý příběh, který zaujal a tak dávám 80%.