• Rodinný
  • Krátkometrážní

Tajemství Ďáblovy kapsy (1980) (TV film)

Zapomenutý klenot. Film perfektní po všech stránkách. Do včera jsem neměl ponětí o jeho existenci, až z knížka do vlaku ze Světlé nad Sázavou "Dobrodružství ve West Poley" mne připomněla, že kdysi asi před 20 lety jsem slyšel v sobotu po obědě na Praze stejnojmennou hru pro mládež- Šel jsem na Ulož.to a tam jsem našel nejen audio výše zmíněné hry, ale i odkaz na český film z roku 1980, který jsem si ihned stáhl a vzápětí i pustil a strávil tak velice příjemný poslední srpnový večer s klukovským dobrodružstvím. Výkon obou hlavních představitelů - Tomáše (V originále Leonarda) i Štefka je excelentní, takových filmů více, škoda, že se podobné už dnes téměř netočí. Dávám rád plné hvězdné ohodnocení!

Genesis (2018)

Velice dobrý film z mnoha úhlů pohledu. Dokázal navodit atmosféru a hlavně náladu a přiblížit postavy k divákovy. Podtrhl i to, že důležité je to, co člověk cítí uvnitř a ne to, co řeknou často nešťastně vyřčená slova. I když byly několikrát i kruté scény, nebyly zbytečně rozpitvány. Můj hlavní pocit po skončení filmu byla ale zlost - zlost na některé dospělé, kteří dokáží naprosto nevhodně zasáhnout do citového života dospívajících, což mnohdy vyústí doslova v tragédii. Ta byla ostatně víc než naznačena ve finále Guillaumeho příběhu, kdy procházející dozorce zastihl jeho s novým kamarádem Alexisem spokojeně spící v jednom lůžku. A já se ptám, jak může být pracovníkem s dětmi člověk, který udělá z této nevinné věci neslýchanou aféru. Alexisovi bylo 14, Guillamovi 16 - v tomto věku hlubokého citového vnímání to je věc naprosto normální, že chci být nejblíže tomu, koho mám rád - tak by to vnímala většina přítomných. Přál jsem si fakt v tu chvíli, aby Guillame toho dozorce přizabil,,, Škoda, že režisér nedotáhl tento příběh dokonce, jako ostatně ani jeden ze všech tří, a my se jen můžeme domýšlet, co bylo dále s Alexisem. Náladu pak trochu vylepšila závěrečná krátká epizodka s Felixem, pocit lehké beznaděje však zůstal. Ale zároveň i naděje, že vše může pokračovat už dobře. Dávám plné ohodnocení, na film budu dlouho vzpomínat.

Cena priateľstva (1979) (seriál)

Zapomenutý, leč velice zdařilý slovenský seriál, který mne od počátku upoutal a s každým dalším dílem můj zájem jen stoupal. Název je příznačný - v hlavní roli bylo to pravé klukovské přátelství. Velice se mi líbilo, jak hezky kamarádsky se k sobě chlapci chovali, vzpomněl jsem si na tu dobu - sám jsem byl tehdy v šesté třídě, kdy byla klidnější a míň sobecká doba.. Hlavní hrdina Dežo dobře jejich partu doplnil a byl jsem velice rád, že vše dobře skončilo a Dežovi se splnil jeho sen - nezůstat v dětském domově. To, že ho nakonec adoptovali Ondřejovi rodiče bylo příznačné, jejich syn byl také muzikantem, a mne osobně byl asi nejsympatičtějším z celé té skvělé klukovské party, i když ostatní byli též dobří. Seriál působí přesvědčivě a svěže a jsem moc rád že jsem ho, díky jednomu ruskému (!) serveru s filmy pro děti, objevil. Je jasné, že mu dávám jednoznačně to nejlepší hodnocení.

Mikrob a Gasoil (2015)

Velice zajímavý a podnětný film, na který musíte myslet ještě dlouho po tom, co jste ho shlédli. Příběh vzniku jednoho pozoruhodného přátelství jsem sledoval s napětím od začátku až do konce. Nejvíce mi bylo líto, když jim vandalové spálili jejich krásný cestující domek, vydržel bych s nimi cestovat Francií klidně další hodinu... Výborné výkony obou hlavních představitelů, těžko říci, kdo z nich byl lepší, mně osobně ale byl přeci jen o trochu sympatičtější výkon Daniela. Konec by mohl vyznít smutně, kdybychom nevěděli, jak silná je síla klukovského přátelství právě ve věku čtrnácti patnácti let. Takhle je devíti z deseti diváků zcela jasné, že Daniel sedl na nejbližší vlak a odjel do Grenoblu za svým nejlepším kamarádem Theem. Domluvit se s jeho starším bratrem, aby u nich mohl bydlet a chodit s Theem do školy nebyl určitě problém. Takové přátelství je totiž vnitřně tak silné, že ho nelze rozbít zvenku. Výborná režie i dramaturgie. Skvělému počinu tak dávám rád plné ohodnocení.

Boty dolů (1976) (TV film)

Tohle byl jeden z mých vůbec prvních digitálních filmů, který jsem měl nahrán dřív než jsem měl internet od kamaráda z Moravy - Velice svižný prázdninový příběh šesti kamarádů, věku let dvanácti, kteří se poprvé vydávají sami tábořit do přírody. Jejich rodiče se obávají, jak to tam jejich synové povedou a tak podplatí místní obyvatele, aby toho kterého chlapce sledovali. Kluci se seznámi s synem převozníka Sankem a bratry Petrem a Pavlem a v druhé půli filmu se rozdělí na dvě party, jedna má sídlo na pevnině a druhá na ostrově, jak rozhodl los a následuje velká hra. Příběh se mi hned při prvním shlédnutí velice zalíbil a viděl jsem ho od té doby několikrát. Škoda, že je jen v maďarském originále, ale děj je i tak dobře pochopitelný. Výše nejsou chlapci jako herci uvedeni, takže je hrají: Szyniak (Zsolt Pápai), Bádogos (Laszo Király), Palánk (Zoltán Fenyvessy), Cseppcsányi ( Mihály Bilki), Tuka (György Krajcsár), Kece (Péter Müller), Sankó (Tamás Barna), Péter (János Kálmán), Pál (Károly Metlágel). Velice je humorná i jedna linie i ta, že jeden z chlaců je "tuzexový" synek a podle toho ho rodiče na táboření vybavili. Vynikající příběh svého žánru a jednoznačně 5 hvězdiček.

Pomsta mŕtvych rýb (1980)

Když jsem si přečetl první tři komentáře, bylo mi jasné, že autoři hledí na příběh spíše s hlediska dospělých. Já vždy upřednostňuji dětský pohled - a tento příběh mne upoutal a vtáhl do děje. Zejména mne zaujal výkon hlavního hrdiny Pehavého, kterého skvěle zahrál Richard Stanke, budoucí herec, který měl v té době za sebou již několik rolí ve filmu. Příběh je možná jednoduchý, ale to nic nesnižuje jeho působivost a dojem. Film vznikl v době, kdy se o ochraně přírody a vody začalo čím dále více mluvit a myslím, že dal dobrý příklad dětem té doby, aby se nebály bojovat za dobrou věc. To je velký klad filmu, zrovna jako kamarádství party Pehavců. Proto dávám - a viděl jsem, že nejsem v hodnocení 56 diváků sám, plný počet bodů za tento slovenský snímek.

I cormorani (2016)

Velice zvláštní, dalo by se skoro říci minimalistický film, v které se velice málo mluví, za to více hovoří obrazem. Prázdninový příběh dvou čtrnáctiletých chlapců, kteří se celé dny toulají krajem, lukami i lesy, postaví si boudu v rákosí, baví se v lunaparku, koupou v nádrži atd. Na stopě je jim parta, na čas je rozdělí, ale pak jsou zase spolu a prázdniny a veselý čas nespoutanosti pokračuje... Sympatický výkon ústřední dvojice přátel, kteří hrají jakože sami sebe (Matteo a Samy - ve filmu mají svá skutečná jména). Dobrá je i kamera. Dávám 4 hvězdičky, k dokonalosti přeci jen trochu schází, ale jinak příjemný film.

Atlantická povídka (1955)

Zcela zapomenutý, ale přitom velice hezký snímek o přátelství dvou francouzských chlapců, kteří spolu prožijí jedno velké dobrodružství na mořském pobřeží po čas velikonočních prázdnin. Část filmu, jakožto vzpomínkové vyprávění dezertéra, který se schovává v pustém bunkru na pobřeží, je natočena ve Vietnamu, kde bojovali tehdy Francouzi i legionáři cizinecké legie (jedná se o počátek 50-tých let). Velice hezky je zde vykreslen vznik přátelství dvou chlapců, které ještě více přibližuje vypravěč, který líčí pocity hlavního hrdiny Bernarda. Film je i o nesmyslnosti dobyvačných válek ve jménu "vyšší pravdy", to když legionář zastřelí matku chlapce, který je stár zhruba jako hlavní hrdina příběhu. Tehdy se rozhodne z legie dezertovat... Film je velice působivě nasnímán a je proto veliká škoda, že je je dnes již zcela neznámý. Hlavní role: Damian Damiecki (Bernard) a Michel Bustamente (Gaston). Skvělá kamera i režie a přesvědčivé herecké výkony mi velí dát filmu nejlepší ohodnocení.- A ještě doplnění znalců z Polska - film se natáčel v Łebie a Klukach (Slowinski park narodowy).

Gospodin gimnazist (1985)

Počátek roku 1920. Gymnaziální ples, kde se čtrnáctiletý Igor (Jan Puzyrevskij) zamiluje do dívky Asji, která zpívá na plese píseň za doprovodu klavíru, následně s ní tančí. Probíhá občanská válka a Igorův starší bratr je na jihu v městě Rostově, jeho matka se o něj bojí a nechá mu napsat potvrzení, aby se mohl vrátit domů, Igor se nabídne, že list doručí. Dobře dojede, ale bratr odmítne návrat. Rudá armáda dobývá jednu oblast za druhou a návrat domů je pro Igora komplikovaný. Cestou se setká se stejně starým Fedorem (Dmitrij Zamutin), který slouží věci bolševiků a uvolí se doručit důležitý lis do jeho rodného města. Chlapci se rozchází, ale Igor dá Fedorovi svoji adresu. Depeši doručí, vrací se do otcovského domu i do školy. V městě vypukne povstání a raněný Fedor se dopotácí do Igorova domu, je tajně lékařem ošetřen a Igorova matka ho zachrání před vojenskou prohlídkou v domě. Rudí se blíží k městu - Igor se svobodně a sám rozhodl - odchází jim naproti, vstříc nové, šťastné budoucnosti. - Výborné herecké výkony a napínavý děj z pohnuté doby.

Prázdniny u starej mamy (1976) (TV film)

Velice zdařilý prázdninový příběh, který mne zaujal především upřímným kamarádstvím dvou hlavních hrdinů Bratislavčana Paĺka a Števa z vesnice na LIptově, scéna s dýkami na počátku filmu jakoby toto přátelství předznamenala a ukázala jeho opravdovost, která se táhne celým filmem. Vzájemné klukovské boje s Vickem a jeho kumpánem nakonec končí smířením, jelikož i oni nakonec pochopili, jak dobré kamarády tím získají, což se často nestává. Docela mne odrovnala závěrečná scéna, kdy Paľo musel přísahat, že přijede na vánoční prázdniny a na celé další letní prázdniny a pak jednou napořád... Slíbil to a já, a určitě i mnozí další diváci tohoto příběhu uvěřili, že to tak opravdu bude. Tato poslední scéna rozhodla že jsem filmu dal 5 hvězdiček, i když chyby by se také našly, ale jak říkám, skvělé kamarádství mne nakonec přesvědčilo. Určitě se znovu na příběh rád podívám....