• Krátkometrážní

#annaismissing (2023)

Minisérie, kterou zvládnete jedním vrzem za večer nebo odpoledne. Každým dílem stoupá napětí a střípek po střípku získáváte další indicie na rozlousknutí celkového příběhu. Bude všechno nakonec ale jinak, než jak se zdá nebo je to tak, jak to na první pohled vypadá? Fajn kamera i scény. Seriál nenudí, ale atmosféru bych klidně zkousl trochu víc temnějšího, drsnějšího charakteru, ale to jsem asi až moc náročný divák a rozumím tomu, že seriál má být ponaučení a přístupný pro větší škálu diváků, aby měl jakousi schopnost osvěty. Těchto děl, které mají divákovi něco předat s podobnou tématikou internetu, by mělo vznikat více, především v dnešní době.

Děsivé dědictví (2018)

Film, který působí pomalejším dojmem, není plný klasických hororových lekaček a působil na mě spíše jako silné psychologické drama. Scény velice povedené, zanechávají v člověku silný nepříjemný pocit a to především díky skvěle zpracovanému scénáři a hudbě, která během toho hraje hluboce v pozadí. Finální zápletka, která je odhalena až téměř v úplném závěru na mne nezanechala takový dojem a bohužel mi přišla o dost slabší oproti tomu, jaký film v divákovi budí pocit během sledování. Ve finále si myslím že stěžejním bodem filmu je již zmiňovaná zápletka, která mohla být lépe vymyšlena a více využít předešlou předehru a navození atmosféry, kterou film naservíroval a proto si myslím, že potenciál nebyl zcela využit.

After: Odloučení (2023)

Poslední díl After série stojí opravdu za starou bačkoru. Téměř celý film se nic neděje, objevují se akorát flashbacky z předešlých dílů a Hardin najednou dojde k prozření díky jeho dovolené u moře, že se změnil a je ready konfrontovat Tess. Jediný co možná stojí za zhlédnutí je konec, který taky definitivně ukončuje celou tuhle ságu. Povím vám ale teda, že zakončení je opravdu laciné. Každopádně nejedny kalhotky to asi nenechá suché. Z filmového hlediska to ale nemá snad cenu na komentář, i když jsem ho tu vlastně zanechal. Ve finále ani netuším, proč jsem celou tuhle ságu dokoukal až do posledního dílu.

Záhada Blair Witch (1999)

Tak po 24 letech i já zkoukl tento kultovní horor. Začátek filmu a vtáhnutí do děje je taková klasika u FF hororů, kdy se vlastně nic neděje. Přiostřovat se začíná cca od poloviny filmu. Největší kouzlo snímku vidím v tom, že protagonisté jsou manipulováni, točí se v kruzích v lese, ze kterého není úniku a okolní prostředí jim vytváří emoční trauma a dohání je k šílenství, jsou tak pomalu ale jistě odsouzeni k smrti bez jakékoliv naděje na přežití. Ve filmu nejsou žádné záběry záhadného stvoření, které je manipuluje a tak je vše ponecháno jen naší představivosti, v čemž za mě tkví strašidelnost těchto hororů.

Papežův vymítač (2023)

Film solidně zahraný hlavní postavou exorcisty v roli Russela Crowa, kterému italština padne jako ulitá. Občas se vyskytnou fajn kamerové scény, ale to je tak celé, co na tomto díle považovat za pozitivní. Zbytek a především vymýtání ďábla jako takové bych hodnotil jako podprůměrné a díky dost upravenému démonskému hlasu dost strachu nenahánějící ne-li pro fanoušky hororů směšné. Své diváky si to ovšem najde a jako nouzovku, na kterou zajít neplánovaně narychlo do kina, asi proč ne.

Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (série)

Čekal jsem na tuto sérii dlouho a nemohl jsem se jí dočkat a když jsem se dozvěděl o jejím vydání, tak jsem počítal každou minutu. Avšak musím říct, že jsem nebyl moc potěšen a postrádal jsem mindfucky, které byly v předešlých sériích Black Mirroru. Za mě bohužel zatím nejslabší série. E01: Loan is awful - Epizoda začínala vcelku slibně. Nápad jako takový byl taky super, ale závěr epizody mi přišel možná až moc urychlenej a nesmyslnej. Myslím že z toho šlo dostat o dost více. E02: Loch Henry - Nejdřív mě tahle epizoda vůbec nebavila, jelikož měla opravdu pomalý rozjezd. Později to však nabíralo na otáčkách a zpětně jak si projíždím pocity ze všech dílů, tak musím říct, že to byl jeden z těch, který mě nakonec nejvíc oslovil po epizodě Beyond the Sea. Musím taky vyzdvihnout pěkné záběry britské přírody. E03: Beyond the Sea - Díl na který jsem se nejvíc těšil už jen kvůli prostředí ve vesmíru a obsazení Aarona Paula. Musím říct, že biť přes nejdelší stopáž ze série jsem byl opravdu potěšen. Super herecké výkony, krásné prostředí ranče, skvělej nápad i když s menším nedomyšlením (**SPOILER** Proč astronauti nemohli být na Zemi a jejich repliky ve vesmíru? Možná mi něco uniklo, nebo nevím. Ale zrovna tohle mohlo být divákovi vysvětleno proč to nebylo možné takhle, ale bylo to naopak. Za mě by to dávalo větší smysl). Dále bych dal menší mínus za předvídavý děj epizody. Ale i přesto hodnotím tento díl jako nejlepší ze série. E04: Mazey Day - Nejkratší díl série, díky tomu má rychlé tempo. Avšak opět závěr epizody dost divný. Přišlo mi jako kdybych nesledoval Black Mirror. Nejslabší díl série. E05: Demon 79 - Natočeno v retro stylu. Fajn herecký výkon hlavní postavy. Ale zase mi nepřišlo jako kdybych sledoval Black Mirror.

Front of the Class (2008) (TV film)

Film milý a inspirující, který ukazuje tvrdou cestu životem Brada Cohena, který od šesti let trpí Tourettovým syndromem. Obecně filmy, které poukazují na nějakou nemoc nebo vadu a snaží se šířit osvětu mezi diváky mám rád. I když si myslím, že tento typ filmů je většinou dobře hodnocen především kvůli lítosti hlavní postavy a smutnému příběhu. Tento film se však snaží již od začátku být pozitivní a ukázat, že i přes to, že ti život hází klacky pod nohy, tak se máš držet svého přesvědčení a třeba to jednou přinese zasloužené ovoce. Film za mě mohl být delší a více rozvádět různé scény, ale zase díky příjemné délce příběh krásně odsýpá a nenudí.

Vřískot 6 (2023)

Pokud jste viděli předešlé díly, tak vás u tohoto nic nepřekvapí. Drží se to jak starých postav, příběhu, samotného schématu, humorných scén, ale také prvků goru. Už z traileru jsem se na scénu v obchodě a metru velice těšil a naplnilo to mé očekávání. Nejepičtější za mě bylo použití palné zbraně v podobě brokovnice Ghostfacem vůbec poprvé v celé sérii. Celkově zasazení příběhu do velkoměsta mi přišlo jako zajímavý nápad a rozšiřuje to možnosti. Sám jsem zvědav, zda se pokračování dočkáme a v jaké podobě, ale myslím si že celkově reboot filmové série franšíze prospívá a přivádí mnoho nových fanoušků Screamu, mezi které patřím například i já. Stále ale hodnotím první díl série Vřískot (1996) jako nejlepší. A pro nové diváky rozhodně doporučuji se podívat minimálně na první a pátý díl série, aby vám neunikly narážky, historie postav ad.

Šingeki no kjodžin - Džinaraši / Cumibitotači (2023) (epizoda)

Rumbling pokračuje a níčí co se dá, čímž se Eren snaží ochránit Paradis Island. Za mě byl začátek rumblingu epickej a teď mě tak nic neoslní, ale i přesto to bylo dechberoucí vzhledem k prchajícím, nic nemohoucím civilistům. Setkáme se s několika starými tvářemi. Každopádně kecací scény mě moc nebavily, ale dále díl nabírá na otáčkách a obsahuje celkem dost akčních scén. Seriál si myslím, že to nejlepší má už za sebou a teď je jen na čase to vše parádně zakončit. Uvidíme, co přinese part 2. Těším se, takže na podzim bye.

Velryba (2022)

Film, který je o posledních dnech obézního homosexuála Charlieho, který ztratí svou lásku a svůj žal zajídá. I když se to na první pohled nezdá, tak Fraserova postava je především jen kostým a nepřibral kvůli roli 200 kg, jak se někde píše. Děj se odehrává pouze v jedné lokalitě a neobjevuje se tam ani tolik postav. Tudíž to na někoho může působit jako stereotyp a že se děj nikam neposouvá. Již od prvních chvil filmu jsem měl obrovskou nechuť k jídlu, když jsem viděl, jak se Charlie přejídá vším možným co doma má. To si myslím, že je i jeden z efektů, který má film v divákovi vyvolat. Sadie Sink jakožto arogantní teenagerská dcera Charlieho mě překvapila, protože například ve Stranger Things mě herečka nijak neoslnila. A v poslední řadě bych vyzdvihl Hong Chau jako opečovávatelku Charlieho, která mě bavila hlavně kvůli vtípkům, lásce ale i nenávisti na jeho osobu. Původně jsem chtěl filmu dát 4/5 hvězd, ale jelikož Brendan Fraser patří mezi mé dětské idoly, rozhodl jsem se pro 5/5 hvězd hlavně jako poděkování, že takového herce máme a že se konečně vrací na filmovou scénu.