Született lúzer - Postai tragikomédia / Az ember legjobb barátja (2008) (epizoda)

LFŠ 2009 NEJLEPŠÍ PŘÍTEL ČLOVĚKA nemá žádnou spojitost s NEJSEM TVŮJ PŘÍTEL (vyjma osoby tvůrce, pochopitelně), protože vznikl pro maďarskou odnož televizní stanice MTV pro sérii příspěvků o nešťastných úmrtích (takže víte, jak to skončí, ale netušíte, jak se k pointě kraťas dopracuje). Z trojice Pálfiho kraťasů, které byly k vidění na Letní filmové škole (POKROVÉ ESO, NEJLEPŠÍ PŘÍTEL ČLOVĚKA a SHAMAN VS. IKARUS), ten nejslabší, protože stojící na ozvláštnění formou bajky. 7/10

In die Welt (2008)

LFŠ 2009 NA SVĚT byl oceněn na Diagonale Choice cenou pro Nejlepší rakouský dokumentární film, což jen potvrzuje módnost dokumentů-esejů na filmových festivalech. Sled záběrů bez jakéhokoliv komentáře či rozhovorů poukazuje na chlad a odlidštěnost institucí; jenže sled výjevů od návštěv gynekologa, po vyšetření, až k samotnému porodu je stejně odlidštěný, ovšem chlad jejich sledování nevzbuzuje. V oficiálním zdůvodnění pro udělení ceny stojí, že jde o "dílo vynikající hustou atmosférou a dramaturgickou uzavřeností", s čímž nelze zcela souhlasit. "Vynikající hustá atmosféra" je dána tím, že uvidíme výjevy, které nejsou běžně k vidění, ale jejich exemplárnost je manipulativní (viz porody na všechny způsoby). "Dramaturgickou uzavřenost" nenacházím u dokumentu, který by mohl trvat, jak dlouho chce, a moc by se toho nezměnilo, a který má nedořešené "dějové linie" (co se stalo s onou pacientkou, které byla doporučena jiná nemocnice?). 7+/10

Rozvodový advokát (1928)

LFŠ 2009 ŽENA VČEREJŠKA A ZÍTŘKA je představitelem určitého podvratného "trendu" v rakouské žánrové nemluvné kinematografii. I přes melodramatické zápletky a komediální notu filmy tohoto "trendu" kritizovaly měšťáctví a přistupovaly ke vztahové problematice liberálně (vzhledem k době jejich vzniku, kdy milenecký románek byl společensky zapovězený, svatba byla jediným východiskem). Jsou to překvapivě muži (a nikoliv ženy), kteří jsou zodpovědni za problémy ve vztazích/či jejich nestabilitu (rozvodový právník dlouhou dobu odmítající zasnoubení). Paulův mezinárodně obsazený snímek ale není tak perfekcionistický jako Premingerovi SLEPÍ MANŽELÉ a oddalování nevyhnutelného závěru (vzhledem k žánrovým konvencím a schématům) v druhé třetině oslabuje vyprávění. 8/10

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Z ozvláštněné žánrovky, na které je patrné, že byla natočena po 11/9 a která může posloužit jako svodidlo hněvu v době ekonomické recese, se v závěru stane óda na středostavovský způsob života. Nejslabší scottovka za poslední roky, které chybí inteligence a vyhrocenost morálně problematických hrdinů jeho předchozí pětice filmů, ale agresivní styl rytmizující dění nikoliv. CSI-like styl plný figurativních momentů a jasně vymezený deadline udržuje diváckou pozornost, ale z okázale liberálního blockbusteru prohazujícího role se nakonec stane další pravicový sebepotvrzující počin. Stále ale nadprůměrný.

G. I. Joe (2009)

Lucasovsko-bondovské dobrodružství v uvědomělém a sebereferenčním digitálním kinu atrakcí, které pro mě osobně bylo velice opojné všeprostupností prostoru - nejenom na poli jedné scény, ale i v návaznosti scén mezi sebou. Nejde o vyprávění a originalitu, nýbrž předvádění možností média, vytrhávání diváka z ponořeného sledování a okázalou digitálnost, u které není podstatné, jak kvalitní triky jsou, ale kolik jich je; o rychlost až uspěchanost, kdy se žene neustále kupředu - k další atrakci. Zatímco předchozí sommersovské blockbustery byly pozoruhodné co do práce s časem, kdy ignorovaly jakoukoliv kauzalitu a byly plné elips, monstra se měnila v rámci jednoho dlouhého záběru a ne několika; tak jeho celovečerní verze animovaných a seriálových dobrodružství vyniká v práci s prostorem, který nezná hranic - postavy prolétávají či se propadávají skrze různé plochy, z podzemní a podmořské základny míří všemi směry, protože nic není uzavřené, analogicky se spojuje podmořský a nadzemský svět mezi záběry a celými scénami. Uvědomělost je patrná na holografických postavách, které procházejí stolem a lidmi, nic není neprůchodné. Nevidět film s dabingem a neuvědomovat si náborovost, přičemž ta je o to úspěšnější, čím lépe je výsledek natočen či vyrenderován, šel bych nejspíš na plný počet. 9/10

Thrust In Me (1985)

LFŠ 2009 THRUST IN ME je útokem na měšťácké hodnoty, které byly pro 80. léta příznačné. Útokem laciným a spíše provokativním, ale opravdu vtipným. Ovšem pouze za předpokladu, že vám vtipné přijde to, že si někdo vytře prdel obrázkem Ježíše či znásilní mrtvolu. A přitom to zprvu vypadalo na takovou idylku... 7/10

Stray Dogs (1985)

LFŠ 2009 STRAY DOGS jsou jednou z části krátkých filmů pásma Manhattan Love Suicides (spolu s WOMAN AT THE WHEEL, THRUST IN ME a I HATE YOU NOW), v rámci kterého každý kraťas končí smrtí. Netradiční pohled na společné žití, jež je charakteristické pro každý z kraťasů (80. léta a problém rodiny, výchova dětí), je ve STRAY DOGS obohacen o téma umělec-jeho objekt, které je pro Kernovy ambicióznější snímky (např. EVIL CAMERAMAN) typické. Tento je ale na rozdíl od nich zábavný, protože nadsazuje příběh o frankensteinovském monstru. 7/10

Horse Camp (2008)

LFŠ 2009 Jako předfilm k RIMINI byl HORSE CAMP velice dobrou volbou, protože oba filmy, přestože je točili zcela jiní tvůrci (akorát mladí a rakouští), vynikají v matení diváka, který musí neustále přehodnocovat "věrohodnost" zobrazovaného. Že kraťas hledá odpověď na otázku, neznamená, že na ni taky tu odpověď dá (to by potom nebylo umění, kdyby poskytovalo odpovědi a nepodněcovalo další otázky a diskuzi). Pochopení problematizovala nepřítomnost anglických titulků, a tak promluvám rozuměli jen diváci se sluchátky (aneb další zabitý film jenom tím, o jakou kopii se jedná a jak nebyl zajištěn překlad), tudíž se necítím kompetentní vyjadřovat se k narážkám na Godarda ad. 7+/10

Betty Blue (1986)

LFŠ 2009 Musím si ten film sehnat (nejlépe v režisérské verzi, která u nás vyšla na DVD) a znovu zhlédnout, protože dávat ty nejdelší, divácky nejnáročnější filmy v brzkou ranní (ROSELYNE A JEJÍ LVI) či pozdní večerní (BETTY BLUE) hodinu by mělo být na filmových "festivalech" zakázáno. Osobně dávám přednost těm "beineixovkám", ve kterých vítězí "styl nad vyprávěním" (DIVA, MĚSÍC V KANÁLE), přestože na jeho pozdějších filmech oceňuji vypravěčskou uvědomělost (ROSELYNE A JEJÍ LVI - peripetie dvou hlavních hrdinů zachycující učitel literatury-spisovatel, BETTY BLUE - hlavní hrdina snažící se prorazit jako spisovatel), pomalé tempo vyprávění, které postupně graduje až do samotného strhujícího závěru, a nevyzpytatelnost, kdy se film ubere jinam, než bychom dle prvních okamžiků očekávali. 8/10

Kapsář (1959)

LFŠ 2009 KAPSÁŘ bylo mé první setkání s Bressonem, které mi potvrdilo, co jsem si o slavném filmaři přečetl, slyšel a vypozoroval: minimalismus, kdy jsou herci pojímáni jako loutky, v morálně komplexním filmu (inspirovaném ZLOČINEM A TRESTEM), na kterém je patrný perfekcionismus a cit pro detail (seznámení se s tím, jak to u kapsářů chodí), schopnost zachytit prostředí a důmyslná práce se zvukovou stopou (komentátoři dostihů nepřímo glosující kapsářovo počínání). Krystalicky čistá filmařina, která by si však zasloužila více času, aby nevyznívala tezovitě a nemusela si vypomáhat žánrovými schématy. 8/10