Inženýrská odysea (1979) (seriál)

Zacinam zjistovat, ze nejhorsi reziser neni ani zdaleka Uwe Boll, ale Evzen Sokolovsky. Jasne, je to serial plny soudruhovani, Dietlovych oblibenych idiot plotu... Ale stejne to ve vysledku nejvic zabiji ta odporna kamera, priserny strih (nejlip je to videt v casty neschopnosti zakoncit jednotlive dily) a zoomy s brinknutim do strun a la dramatic chipmunk. Vidim tam ale dve celkem zajimave veci, at uz chtene nebo omylem. Zaprvy postavu Evy Jakoubkove (libi se mi jeji snaha prosadit se nekde, kde jsou sami chlapi + vyvoj jejich vztahu). A zadruhy obcasny naznaky, jak minuly rezim nebyl ani zdaleka dokonaly - predevsim v neschopnosti prosadit skvely napad, protoze se vsichni boji o svoje teply mistecka.

Železná srdce (2014)

Fury ma v prilis vysoky koncentraci to, co ve valecnych filmech nesnasim. Pateticke proslovy, trapne a nerealisticke sceny, stereotypni charaktery, chybejici ustredni myslenku (pripadne v jeste horsim pripade snahu o nejake "tema", ktere je ale strasne banalne vypointovane) nebo haprujici logiku (proc si nekdo necha pred hlavni prestrelkou munici mimo tank??). Spolu s celkem mizernou hudbou to na me pusobi jako presny opak Tenke cervene linie.

Žena za pultem (1977) (seriál)

V kontextu dalsich serialu z dob normalizace to neni tak hrozny - dokonce bych stoupla i na tri hvezdicky, kdyby to ke konci nezacalo byt tak nuceny a nudny. Plne regaly nebo usmevave prodavacky zkousnu, serial byl natoceny v urcity dobe a Dietl si nedokazal odpustit svoje "navody", jak by melo vypadat krasne, ruzovoucke pracovni prostredi (je to videt pak i v Nemocnici). Problem ale vidim v postupne nasilne naplnovanych stereotypech, napr. jak tu musi kazdy do chomoutu, a pokud nekdo zrovna nema chlapa/zenskou (ukazkovy priklad je prodavacka Mlynarova), tak je to hned padouch - pripadne po sezdani se i z nejjedovatejsi baby Motlovy stane milounka babinka. Dalsi je rozdeleni roli zen a muzu, podtrhnuty hlaskama Mensika (u nej je to obzvlast tezko snesitelny, protoze sice furt sexisticky hlasi, ale prezentovany je jako nejvetsi sympatak pod sluncem). Krome mdlyho zaveru je pak zoufaly to, co uz tu urcite bylo nekolikrat zminene: podivna pritazlivost Nanynky na kazdyho chlapa, co kolem ni projde, trapne milostne sceny ci klasicky Dietluv "idiot plot" (Nanynka proste nemuze rict svym detem, ze tata je devkar, musi kolem nich chodit po spickach a pak si nicit zivot, slzicka mi az ukapla). Na druhou stranu se mi libi hra s narativem, mnozstvi zajimavych a dobre napsanych charakteru (jen me mrzi, ze tam nebylo vic Hrzanova motorkare, skvela postava) a vubec odvaha natocit serial s zenou v hlavni roli + postavou, ktera se nechova uplne podle socialisticke prirucky.

Plechová kavalerie (1979) (seriál)

Ne az tak tragicky serial, jak by se mohlo zdat. Treba takova kamera je oproti jinym "dietlovkam" v pohybu, zaostrovani je uz taky mene casty problem (i kdyz scenka v aute s "ja bych si vas chtel vzit" je natocena vazne tragicky). Objevuje se tu i nekolik zajimavych postav s atraktivnim konfliktem, kterym se vsak Dietl (logicky) nemohl moc venovat, ovsem i ta trocha je fajn - napr. silna zena v cele JZD nebo stary pan, ktery se nevyrovnal s kolektivizaci. Bohuzel se naopak az moc casto pred kamerou objevuji tezce sablonovite postavy, pocinaje nejistym mladikem v cele kombajneru a konce soudruhem Mouckou (ktery u Dietla hraje porad dokola to samy). Pozitivne ale hodnotim fakt, ze vyrazne ubylo "debilnich konfliktu", mysleno problemu, ktere postavy resi naprosto retardovane - naopak tu ustredni hrdina pekne postupne upousti od nafouklyho urazeni a mlceni a pristupuje i k jakz takz sofistikovanym resenim. A po pravde, oproti takovymu Muzi na radnici se tu dnesni divak i obcas zasmeje, ackoliv ne tak, jak tvurce zamyslel. Triminutova scena beze slov, kde se jenom masti karty? Porad omilana znelka, o ktery se vam bude jeste tyden zdat? Pribinaky??

Muž na radnici (1976) (seriál) odpad!

Nedokazu najit nic, co by na tomhle serialu bylo udelany dobre. A nejhorsi je, ze kdyz si date dvoudenni maraton, vsimnete si, jak se vsechno to spatne porad dokola omila. Napriklad: Zdenek Buchvaldek - jeho prace s intonaci me malem donutila hledat spagat, prepaleny duraz na obcas i nahodny slova, primhourene oci naznacujici "zasadni" sdeleni, priserny dramaticky pauzy i uprostred vety... Odporna prace s kamerou - trapne zoomy pri vypjatych situacich (jednou jsem za 40 sekund napocitala dokonce tri, to snad uz nemohli myslet vazne), casto neschopnost zaostrit, kdyz nejaka postava nedejboze poposla trochu dozadu... Nemoznost pochopit, ze kdyz se vam nepovede nejaky zvuk, tak nemusite jeste nutne pouzit ten "z placu". Nervydrasajici hudba, nevhodne umistovana k ruznym scenam, s asi tremi motivy (a asi tremi hudebnimi nastroji). To vse korunuje nudna rezie bez napadu - telefonicke rozhovory jsou sterilne nastrihane, prace s herci katastrofalni (nejvic me snad pobavil "ten stary pan z Marecka" neboli Frantisek Kovarik, kterak v poslednim dile absolutne netusi, jak odejit ze sceny), no a ta podbizivost... Muz na radnici je v podstate jedna velka reklama na stavbu panelaku. Obsahuje i ctvrthodinove "diskuse", ktere divakum ukazuji, ze pro dobro ostatnich prece musi opustit sve domovy a ze strana ma vzdy pravdu - a finalni prochazeni "krasnych bytecku, ktere vsechny vypadaji stejne"... V podstate takove normalizacni PR.

Dispečer (1971) (seriál)

Jeden z tech slabsich scenaru Jaroslava Dietla. Jim casto proklamovane "inspiruji se ve skutecnem zivote" tu zni, jako kdyz se Velmi krehke vztahy snazi tvrdit, ze vypravi o "skutecnych vztazich". Drtiva vetsina konfliktu vznika naprosto zbytecne, jednani hrdinu je vetsinou na pest a reseni problemu tak radikalni a debilni, ze by se za ne nemusela stydet ani lecktera telenovela. (ono v podstate i jde o takovou zpivanou ostravskou telenovelu, ale nemyslim si, ze by slo o neco "lokalniho", Dietl neni z Ostravy, oni ho sem tak trochu odklidili)

John Wick (2014)

Juchu! Konecne akcni film, jaky jsem v kinech tak dlouho postradala. Kaskaderske kousky primo od protagonisty, pady skutecnych aut misto trapnych vybuchu, headshoty (protoze ty jsou proste nejjistejsi), nadhled, prehledne bitky... Akorat je John Wick v nekterych vecech tak "skutecny", ze vyzni o to hloupeji, kdyz se nekolik postav zacne ke konci chovat jako naprosty retardi. Bez toho by to bylo jasnych pet.

Tokarev (2014)

Koncentrovana sragora s pitomym scenarem, dialogy, jednanim postav - snad jen ta kamera je koukatelna... Proc si to pustit? Nicolas Cage! Jeho uces snad cesali a barvili bohove. A navic tu permanentne ztraci svuj shit.

Romeo, Julie a tma (1959)

Knizka konecne prectena a naplnilo se to, co jsem si rikala, kdyz jsem videla film na platne. Ze tenhle pribeh tak, jak je Otcenaskem zpracovany, nejde natocit. Emoce tu jdou do extremu, neustale se "vzdycha" a zoufa...a na papire to vse pusobi perfektne. Ale i kdyz Otcenasek spolupracoval na filmu, predloze se to nevyrovnalo. Jedina zajimava scena je nakonec ta, kterou cenzori vystrihli (beh po schodech a "vyhaneni" najemniky...v knize jsou prece jen vsichni krome jedine postavy az podezrele vlastenecti a "hodni").

Transcendence (2014)

Nevidim to az tak dramaticky, zrejme tu zafungovalo nateseni na sci-fi "pod zastitou" Christophera Nolana, a tak je vetsina divaku/kritiku doma i v zamori zklamana. Vyrazne vady tu jsou (nudne ubihani filmu bez tempa, protoze tusite kazdy "zvrat" ctvrt hodiny predem; slaba uveritelnost nekterych prvku, ktera jde ruku v ruce s nelogicnosti a az priblblou "slunickovosti"). Ale porad to podle me neni nejaka obr-tragedie, zachranuji to charismaticti herci s umirnenym Deppem v cele a tech nekolik nakousnutych zajimavych temat, ktera by si zaslouzila spis beckovy serial.