• Krátkometrážní
  • Experimentální

Mrtvý bod (1970)

Peňazí nie je nikdy dosť.

Block (2005)

Mladá angličanka Emily Richardson už vo svojej prvotine Redshift (2001) vystupuje ako sebavedomá filmárka. Jej portréty miest sa vyznačujú pomerne jednoduchou koncepciou. Kamera je umiestnená na statíve, kedy vysoký dôraz kladie na kompozíciu obrazu a časové vlastnosti filmu. Premietaním formou fastmotion docieli vytúžený výsledok, ktorý sa laickému divákovi môže zdať povedzme menej zaujívý, avšak ja vysoko oceňujem práve výber lokácií a desiatky hodín strávených na mieste nakrúcania. Prečo hodnotím film Block piatimi hviezdičkami a predošlé len štyrmi? Odpoveď je jednoduchá. Všimnite si zásadný rozdiel. Zatiaľ čo v doterajšej tvorbe sa stretávame s anorganickým filmom, v tomto prípade sa prekvapivo na scéne nachádza aj človek. Daľším krokom vpred je prestrih so striedavou projekciou slowmotion. Dokonalá interakcia medzi obrazom a zvukom je povýšená na experimentovanie nielen s vizuálom, ale aj so zvukom. Kreatívna Emily Richardson môže byť príkladom všetkým študentom filmových médií, držím jej palce a teším sa čo nám predvedie nabudúce.

Migration (1969)

Pohľad na migráciu vtákov zcela osobitým spôsobom. Striedanie rýchlych a pomalých sekvencií, v ktorých čajka morská letí časom a priestorom, podľa Rimmera predstavujúca prvý prírodný živel - vzduch. Tak ako kolobeh života ohraničuje smrť, rozkladajúce sa telo na pláži znázorňuje zem. Sopečné erupcie vnímané ako oheň sú prirodzenou protiváhou záberov na vodnú hladinu. Udržiavať ich v rovnováhe a vzájomnej harmónii dokáže dnes už azda iba umelec.

Ondes et silence (2015)

Karl Lemieux citlivo sa pohybujúci na hrane dokumentu a experimentovania s obrazom, kedy vizuálne opojenie presahuje do vďačného dokumentárneho snímku o dvoch ženách trpiacich elektromagnetickou hypersenzitivitou. Kombináciou dvoch žánrov si ma režisér získava. Viac takýchto filmov.

Vím, kam mířím (2009)

Or I Don't Know Where I'm Going. Na pokraji fikcie, dokumentu, či predpovedí? Pretína minulosť súčasnosť, alebo sa pretína s budúcnosťou? Kam smerujeme nám nezodpovie ani filozof, psychológ, či geológ. Kto sme a čím sme boli zistia až naši potomkovia v geologicky blízkej budúcnosti. Snáď sa im ešte podarí pozliepať fragmenty ľudských činností. "A mnohí prví budú poslednými a poslední prvými." (Mat 19,30)

Myslím na vás (1992)

Keby som Je pense à vous videl v čase jeho vzniku, ani zďaleka by som ho nedokázal vnímať rovnakými očami ako dnes. Depresívna rodinná dráma určená pre ľudí v strednom veku, pre ľudí s krízou stredného veku. Nik ho nedokáže pochopiť lepšie ako práve stredná generácia. Koniec koncov, je ľahké vypočítať koľko mali Frères Dardenne rokov, keď ho točili. Pre všetkých, ktorí sú, boli, alebo plánujú žiť vo zväzku manželskom, pre tých, ktorí stratili zamestnanie a čo je najhoršie, pochovali otca. Pre nás, ktorí musíme žiť pre svoje deti, musíme sa naučiť odpúšťať a byť silní aj vo chvíľach kedy to nejde. Srdcervúce scény tohoto krásneho filmu sú mojich slov len dôkazom. Najlepší film režisérskej dvojice.

V mlze (2012)

Bravúrne zrežírovaný a excelentne zahraný В тумане v modrých číslach. Niet sa čomu sa čudovať. Tažko totiž vysvetlovať proamericky ledenému divákovi v čom spočívajú kvality filmu V hmle a to najmä v dnešných časoch kedy mu v mainstreamových médiách zahmlievajú pravdu o vojne v Sýrii, kedy vedenie londýnskeho metra naskočilo na západný trend dekadencie a viac nezaznie tradičný pozdrav "ladies and gentlemen", kedy kanadské úrady umožňujú transgenderovi nezapísať do rodného listu pohlavie svojho novonarodeného dieťaťa. Niet viac miesta pre pojmy akými sú viera, vlastenectvo, mnohí už nachápu kto je to vôbec chlap a akú úlohu pre nás v živote zohráva česť. A práve o tom je tento film.

Skoro ništa: I dalje noć (2017)

Geniálne vo všetkých ohľadoch. Jednoznačne najlepší film medzinárodného festivalu experimentálneho filmu v Záhrebe 2017. Nie náhodou získava hlavnú cenu poroty. Všetkým užívateľom, ktorí ma sledujú na čsfd by som doprial tento zážitok na veľkom plátne. Úžasné, naozaj úžasné priatelia. "Almost Nothing: So Continues the Night" má obrovský potenciál zabodovať na ďalších festivaloch. V budúcnosti budeme o Davorovi ešte veľa počuť.

Analogies: Studies in the Movement of Time (1977)

Diachronická interpretácia časopriestoru. Tento bezchybne vyskladaný, presný a vtipný štrukturálny príbeh s výbornou zvukovou zložkou má jednu smolu. Že nedokáže vyniknúť popri toľkých geniálnych päťhviezdičkových dielach, ktoré uvádzam na mubi.com v experimental out of body experience, no na druhej strane nám nič nebráni v tom, aby sme si ho mohli premietať a jedným očkom sledovať popri každodenných činnostiach akými sú povedzme domáce práce či administratíva vo svojej pracovni. Ani sa nenazdáte, ako sa vám opakovaným pozretím dostane práve takýto druh filmu pod kožu.