The Wire - Špína Baltimoru - Poučení (2002) (epizoda)

Asi jedna z najlepších epizód prvej sezóny. Pribudnú nám nejaké mŕtvoly, bez toho by to nebolo ono. Ale zaujmú viac iné scény, ako napríklad sledovačka dvoch McNultyho špuntov Stringera Bella v tržnici. Alebo návšteva vysokej školy s prekvapivým zistením. Na ústredí to medzi nadriadenými a podriadenými pekne vrie, s tým by mal problémy si poradiť aj rada Vacátko.

The Wire - Špína Baltimoru - Jedno zatčení (2002) (epizoda)

Deje sa tu toho pomerne dosť, rozhodne nuda nehrozí. Vrcholom je istý výsluch na polícii s pointou, že nadávať policajtkám lezbám sa nevypláca. Nemusí sa nasrať iba ona. Ďalšou pointou je zistenie, že drogového bossa číslo jedna len tak nejakým šifrovaním pagerov a telefonovaním z búdok neoblafnete. Keď niečo smrdí, tak to skrátka cíti aj z telefónnej búdky.

The Wire - Špína Baltimoru - Pagery (2002) (epizoda)

Epizóda sa volá pagery a podľa toho to aj vyzerá. Dej je trochu zmätočný a nie príliš súrodý, ale poteší najmä rozšifrovanie volačiek a to tak, že to vážne potešilo. A určite každého prekvapí, kto na to celé prišiel. A dostal od Westa dokonca aj pusu. Inak sa tu bozkávajú aj dvaja gay gangstery, ale ani tento záber nie je detailný.

The Wire - Špína Baltimoru - Staré případy (2002) (epizoda)

Trochu inak vystavaná a prerozprávaná epizóda, než tie predchádzajúce. Pribudla nám nová vražda a začíname naplno chápať, prečo sa seriál volá The Wire. Najlepšia je scéna na mieste činu, kde si s dialógmi scenárista nedal príliš roboty, skrátka tu ide iba o rôzne variácie slovíčka fuck. I keď ani nepochybujem, že v reáli by to vyzeralo nejako podobne.

The Wire - Špína Baltimoru - Nákup (2002) (epizoda)

Opäť je ďalšia epizóda lepšia než tá predchádzajúca. Seriál už šľape naplno, kto nemal prehľad v tom, čo sa deje, tak tu by už mohlo byť všetko jasnejšie, tvorcovia rozprávajú príbeh prehľadne. Elba síce znova nedostane skoro žiaden priestor, ale tá jedna scéna v podstate úplne stačila. No a pokiaľ vám tu chýbala aj nejaká tá melodramatická linka, tak dôjde aj na sex a užije si Dominic West.

The Wire - Špína Baltimoru - Zvláštní oddíl (2002) (epizoda)

Druhou časťou sa už seriál celkom slušne rozbehol, pod kožu sa vám začnú dostávať aj niektoré dôležité postavy. Len toho Elbu tu bolo minimum, asi tak v dvoch krátkych scénach. Na oddelení sa ocitá jeden kolosálny blb a hneď spôsobí poriadne problémy. Čo z toho bude, uvidíme zrejme nabudúce. Takže máme tu, okrem iného, vypočúvanie na stanici, výsluch na pohovke pred činžákom a ohadzovanie policajného auta sklenenými fľašami a televízormi.

The Wire - Špína Baltimoru - Terč (2002) (epizoda)

Začína to celkom zhusta. Policajná stanica, ulica, súd a prvá vražda. Len tu zatiaľ nie som schopný vysledovať postavy, ktorým budem, snáď, v budúcnosti držať palce. Dominic West na jednej strane barikády a Idris Elba na tej druhej sú tí najcharizmatickejší, ale na ich postavy si skrátka asi treba zvyknúť. Inak je to tu samé fuck, ak seriál pozeráte v originále a keď to počúvate od gangstrov na ulici rovnako, ako od policajtov a nejakých nadriadených na stanici, tak je to trochu ubíjajúce.

Euforie - Snažím se dostat do nebe, než zavřou bránu (2022) (epizoda)

Vyzerá to dobre, rozumej je to drsné, cool, sey a neviem čo ešte, pozerá sa na to dobre, ale žeby sa toho zase nejako veľa udialo, to sa povedať nedá. Zase tu máme nekonečný večierok, kde pobaví scéna na záchode, mimochodom pre dej úplne zbytočná, a na koniec sa dočkáme poriadne silnej scény a niektorí z nás dostanú poriadnu satisfakciu. Osobne ale očakávam dejovejší priebeh novej série.