The Wire - Špína Baltimoru - Terč (2002) (epizoda)

Začína to celkom zhusta. Policajná stanica, ulica, súd a prvá vražda. Len tu zatiaľ nie som schopný vysledovať postavy, ktorým budem, snáď, v budúcnosti držať palce. Dominic West na jednej strane barikády a Idris Elba na tej druhej sú tí najcharizmatickejší, ale na ich postavy si skrátka asi treba zvyknúť. Inak je to tu samé fuck, ak seriál pozeráte v originále a keď to počúvate od gangstrov na ulici rovnako, ako od policajtov a nejakých nadriadených na stanici, tak je to trochu ubíjajúce.

Euforie - Snažím se dostat do nebe, než zavřou bránu (2022) (epizoda)

Vyzerá to dobre, rozumej je to drsné, cool, sey a neviem čo ešte, pozerá sa na to dobre, ale žeby sa toho zase nejako veľa udialo, to sa povedať nedá. Zase tu máme nekonečný večierok, kde pobaví scéna na záchode, mimochodom pre dej úplne zbytočná, a na koniec sa dočkáme poriadne silnej scény a niektorí z nás dostanú poriadnu satisfakciu. Osobne ale očakávam dejovejší priebeh novej série.

Řekni to nahlas! (2020)

Príjemná jednohubka, ktorá by mohla dopadnúť zle kvôli "uvrešťanosti" hlavnej hrdinky, lenže tá je trefná a inteligentne napísaná. Ostatné postavy sú čisté karikatúry, čo ale v tomto prípade nevadí, pretože ich úloha je práve karikovať nejakú súčasnú obsesiu, napríklad robenie selfie, influencerizmus a podobné zhovadilosti. Stále však ide o jednohubku, ku ktorej sa asi pravidelne vracať nebudete. Mimochodom tu cítiť potenciál na nejaký zaoceánsky remake, v takom prípade ale navrhujem využiť rovnakú ženskú predstaviteľku.

Rabid (2019)

Remake Cronenbergového originálu je asi ešte intenzívnejší, ale lepším filmom by som ho nenazval. Okrem zopár explicitných gore scén na mňa pôsobil asi až príliš normálne, mám na mysli skôr jeho modernú atmosféru. Cronenbergových fanúšikov potešia odkazy typu chirurgovia v červených plášťoch na sále, alebo na niektorých môžu pôsobiť naopak až príliš prvoplánovo. Každopádne film má solídne tempo, ústredná herečka bola po zmene fakt kus a snažila sa aj kvalitne hrať. Tie zvyšné postavy príliš charizmy už nepobrali. No a záver je nový, i keď ani tu nemôžem povedať, že lepší.

Tohle je konec (2021)

Indie komediálna romantika, ktorá neprináša vôbec nič nové, ale príjemne plynie a rýchlo skončí. Je tu ale viacero dramatických situácií, ktoré síce možno nebudete akceptovať ako uveriteľné, ale aspoň dodávajú filmu šťavu. Dvaja tridsiatnici sa rozídu, pretože ona nechce svadbu. Ona to rieši tým, že sa pri každej príležitosti opije. On jej napriek tomu chce dať šancu. A svadbu má mať jej sestra, ale tá možno tiež nevie, čo chce. Ak máte na niečo podobné chuť, sklamaní nebudete. Nadšení rovnako nie.

Vendeta (2011)

V tej "brakovej" fáze Cageovej kariéry dosť možno jeho najuchádzajúcejší film. Jeho prítomnosťou to síce až tak nie je, viac vás zaujme Pearce, ale Ronaldson skrátka vie točiť a gradovať príbeh. Nech je aj v zajatí všemožných klišé. Odsýpa to, akcia je slušná, nechýba scéna na plnom štadióne a kto by pochyboval, či sa bude unášať a na poslednú chvíľu zachraňovať žena, ten asi nič podobné ešte nevidel. Hrá sa na istotu, ale takýto námet so skupinou "spravodlivých" ma vždy poteší.

Šiva Baby (2020)

Príjemná nezávislá konverzačka, akých sme videli od amerických nezávislákov doslova tisícky. Ale vždy potešia a potešilo aj Shiva Baby. Príjemne ale nebolo po celý čas svojráznej hlavnej hrdinke. Tá je tak škaredá, až je pekná, alebo naopak, a tak nesympatická, až je sympatická, alebo naopak. Potešia aj ostatní herci, sem tam nejaký ten dialóg, stále však ide o malý film bez poriadnej zápletky. Režisérka to každopádne priznáva aj primeranou stopážou.

Pirátská vysílání (2021)

Skvelý námet (light verzia Kruhu a 8mm), solídne, temné spracovanie, ale jednoduché dialógy a divný záver. Celý čas čakáte, kde to celé bude smerovať, aby vám tvorcovia nakoniec dali najavo, že si máte všetko domyslieť sami, pretože oni sú tak chytrí, že vám predsa nebudú všetko podávať na tanieri. Lenže niečo iné je film chytrý, ktorý si hrá s divákom a niečo iné film mätúci, ktorý ani nevie, čím chce byť. No, Pirátske vysielania sú niekde medzi tým, nevyužitosť potenciálu ale je jeho najzákladnejším rysom.

Stín samoty (2021)

Až westernovo pôsobiaci mysteriózny horor, kde si vystačíme s troma a poväčšinou dokonca iba s dvoma postavami. Čo sa to pohybuje po okolí, to zistíme až v samotnom závere, nejde však o žiadne prekvapenie. Každopádne film skončí predsa len inak, než som niekedy v polovici očakával. Jedinou výraznejšou vadou je podľa mňa dĺžka, takáto story by vystačila pokojne aj s hodinkou. Španieli (a Hispánci) radi (aj metaforicky) kombinujú vojnové príbehy s tými strašidelnými, Tieň samoty je exemplárnym príkladom.

Vraždy v Pembrokshire (2021) (seriál)

Miniséria, ktorá v pohode mohla byť tak ako je zložená do jedného, trochu dlhšieho, celovečerného filmu a pokojne vyslaná aj do kín. Atmosféru to má skvelú, Evans to aj so sympatickou partnerkou ťahajú vysoko nad priemer. Len si treba vopred ujasniť, že toto je kriminálka (vraha poznáme od začiatku) zameriavajúca sa na prácu v labáku, v teréne (ale žiadne naháňačky) a nakoniec aj na súde. Skrátka ide o ukážku toho, čo sa (ne)dalo dokázať v minulosti a čo všetko už vďaka vede dnes možné dokázať je.