Černá labuť (2010)

V průběhu filmu jsem si říkal: Tohle že natočil Aronofsky? Ale pak přišla poslední půlhodina a já byl pohlcen tou napjatou atmosférou, gradující hudbou a hereckým výkonem Natalie. Děj nabral úžasný spád a neodvratně mířil ke svému zdrcujícímu konci, po němž jsem těžko hledal dech a teď i slova...

To neznáte Hadimršku (1931)

Já jsem Puntička! V jste puntik? Tak to patříte na konec věty nebo k boudě!

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

První hra, kterou jsem viděl naživo. Byl to opravdu zážitek a jsem moc rád, že jsem ještě mohl zažít pana Smoljaka. Myslím, že geniální duo Svěrák & Smoljak se v jejím psaní vyřádilo a stejně tak se vyžívají i herci cimrmanova divadla, když hrají ty nejznámější české historické osobnosti. Skvělá práce pánové! Jako vždy!

Tak mě někdy napadá (1971)

Paul je můj oblíbenec, takže když jsem v obchodě s dvd uviděl tento - pro mě neznámý - film, neváhal jsem ani chvilku a pak už jsem si doma vychutnával jeho herecký a v tomto případě také režijní um. Ale Henry Fonda jako "velký otec" byl taky výborný. Ještě že Paul hrál v tolika filmech, protože dál můžu objevovat další skvosty v jeho filmografii. Už se na to moc těším...

S Pydlou v zádech (1985) (divadelní záznam)

Viděl jsem toto představení naživo (r. 2010) v lesním divadle ve Sloupu v Čechách a byl to pro mě úžasný zážitek. Pan Dvořák byl prostě skvělej, i ty jeho improvizace spojené s tím, že to hráli venku atd. Prostě asi nikdy jsem se v divadle tak nepobavil. Jeho repliky, to jsou divadelní skvosty. "No jo, já bych ho poslal někam, kde je tma, ale zkuste to říct slušně, aby v tom bylo aspoň šero"..

Kuky se vrací (2010)

Od Svěráka se vždycky očekávají "velké počiny". Ale myslím, že on si z toho hlavu nedělá a točí "malé příběhy", tématově jemu blízké. V posledním filmu se zamýšlel nad stářím a tentokrát to vzal z druhého konce a mě se tenhle návrat do dětství moc líbil. Jsem rád, že zdědil literární vlohy po svém otci a já se tak mohl v kině - narozdíl od některých dětí, které běhaly po sále - skvěle bavit. S lesními bytostmi si tvůrci opravdu vyhráli, stejně jako herci s jejich dabingem. Moc pěkné byly taky detailní záběry přírody v lese. A nesmím zapomenout na skvělé akční scény s auty. A nejlepší na tom je, že v tom není žádný počítač. Kdo viděl film o filmu, teprve pak naplno ocení kvalitu tohoto filmu. Svěrák mě jako vždy potěšil a už se těším, až si budu moct Kukyho vychutnat doma na dvd.

Sluneční jas (1999)

One man show Ralpha Fiennese, dalo by se říct. Ovšem herecké výkony všech zúčastněných herců byly pro mě přesvědčivé. Také by se dalo říct, že je to velmi dlouhý film, ale na to, že zachycuje osud tří generací jedné rodiny, je skoro až zázrak, že se to všechno tvůrcům do těch necelých tří hodin vešlo. Život v Evropě v první polovině dvacátého století nebyl žádný med, a ještě k tomu, když žil někdo v Maďarsku a byl Žid.. Sluneční svit je velmi poutavě vyprávěn a na tak velké časové rozmezí i citlivě "nastříhán".. Určitě stojí za vidění a já nelituju, že jsem si ho v trafice koupil.

Škola života (2009)

Rád se "vracím v čase" a tento výlet do staré konzervativní Anglie byl velmi příjemný. Na Carey Mulligan jsem doslova visel očima a strašně moc mi připomínala jednu holku ve stejném věku, jejíž sen je jít studovat na univerzitu do Anglie, takže mě to téma hned zaujalo. Navíc mám rád Nicka Hornbyho, a tak zde bylo hodně předpokladů pro to, aby se mi tento film zaryl pod kůži, což se také stalo.. Příjemné a poučné strávení devadesáti minut..

Invictus: Neporažený (2009)

Clintovi táhne na osmdesát, ale jak je vidět, vůbec to pro něj není problém, aby točil skvělé filmy. Pro mě je to nejlepší režisér poslední doby a dokázal to i tímto filmem. Mám rád filmy, které nám něco řeknou o kousku historie naší Země. Taky mám rád Morgana a Matta, kterým budu držet palce na oscarech. Morgan umí říkat životní moudra a myslím, že tato role mu byla "ušitá na míru". Některé politické scény byly možná trochu zdlouhavé, ale celkově vzato se mi líbilo to spojení politiky a sportu, který někdy dokáže ovlivnit lidi mnohem více, než cokoli jiného.. Tak jako v Grand Torino zde byla skvělá hudba a také závěrečná píseň u titulků. Mě prostě Clint opět nezklamal.

Jmenuji se Sam (2001)

V jednu chvíli jsem se smál a za chvilku zase skoro brečel. Úžasně emotivní film, dojemný příběh a skvěle zahraný hlavní trojicí, které nelze nic vytknout, jenom chválit. K tomu ještě zahráli mí oblíbení Brouci, takže já jsem si tento film opravdu užil.