Meč a váhy (1963)

Sledujeme troch mladých mužov vo vyšetrovacej väzbe, z ktorých dvaja sú vinníci... Originálny námet s výborným hereckým koncertom mladých hercov postupne hustne až príde k nečakanému finále. Film bežal v našich kinách v roku 1965.

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové (1969)

Hlavná myšlienka filmu sa postupne dostáva pod kožu, spočiatku opatrne, pomaly, neskôr prepukne v plnej sile. Slečna Brodieová je sympatická, trochu voľnomyšlienkárska, učiteľka so silným vplyvom medzi študentkami v dievčenskej škole. Jej názory a životný postoj začne byť časom veľmi nebezpečný. Píšu sa tridsiate roky 20 storočia... Maggie Smith v excelentnej hereckej kreácii, typologicky presne vybraná, jej slečna Brodieová je zahraná famózne.

Jménem zákona (1949)

Mladý sudca Guido Schiavi prichádza do zapadnutej dedinky na Sicíliu, aby napravil krivdy, ktoré obyvatelia prežívajú. Naráža na nepochopenia a mlčanlivosť, lebo tuší, že za všetkými skutkami je miestna mafia... Možno je to prvý film na podobnú tému, ktorí Taliani natočili a treba uznať, že sa im podaril. Film má svoje napätie, dramatické situácie a divák pociťuje so svojim hrdinom beznádej a bezmocnosť. 4+ Prvá recenzia.

Děti ulice (1946)

Vittorio De Sica je skvelý režisér, v povojnovom období sa pustil do natočenia dramatického príbehu detí v prežívajúcej realite a urobil to nesmierne citlivým a realistickým spôsobom. Chcelo by to však trochu opracovať, otesať, výsledok mohol byť silnejší.

Útok lehké kavalerie (1936)

Výživný dobrodružný snímok s osvedčenou hereckou dvojicou (Errol Flynn - Olivia de Havilland), kde sa dostalo dostatočné množstvo priestoru aj k vývoju postáv. Hudba Maxa Steinera je úžasná.

Dodge City (1939)

Tento nenáročný a pohodový western s luxusným obsadením je takou výkladnou skriňou pre dobrodružnú romantiku. Očakával by som trochu viacej.

Tókaidó jocuja kaidan (1959)

Atmosferický kaidan so slušnou zápletkou, ktorá sa postupne vyvíja až prichádza k duchárskemu záveru. Zaujímavá hudba obohacuje snímok. Lepší priemer.

Bórei kaibjó jašiki (1958)

Strašideľný príbeh z Japonska (Kaidan) je subžáner v krajine vychádzajúceho slnka a občas sa projekt vydarí. Tu sa divák pochybuje medzi dvomi realitami, v ktorej je v jednej dôraz na strašideľnosť, v tej druhej sa vysvetlia okolnosti a zašli až do historických čias. Vďačná minutáž pomáha filmu.

Where Does It Hurt? (1972)

Viac ako samotný námet je udalosťou účasť Petra Sellersa, ktorý si svoju postavu užíva a je v nej ozaj excelentný. Ani námet nie je zlý, práve naopak, ale tvorcovia zabudli, čo vlastne chcú svojim filmom povedať. Je to satira na nemocničné praktiky alebo bláznivá komédia, v každom prípade som očakával lepšie vyznenie.

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Temná, ponurá "marvelovka", v ktorej sa spojili všetky správne ingrediencie. Televízna jednohubka je príjemným potešením.