Schindlerův seznam (1993)

Uplna parada pozriet si tento filmovy klenot v kine. Kiezby sa v sucasnosti podobne do kin dostali aj ine slavne filmy minulosti...

Pátrání (2018)

Na tento film som sa po precitani par viet z popisu velmi tesil. Sluboval poctivu kvalitnu krimi dramu, ktore sa v ponuke kin az tak casto nevyskytuju. Top filmy z tohto zanru co mi v poslednych rokoch utkveli v pamäti su Prisoners a Tajomstvo ich oci. A tento snimok nesklamal t.j. naplnil vysoke ocakavania. V podstate vyborny putavy stvorhviezdickovy film, avsak viacere prvky (spracovanie, scenar, tematika internetoveho sveta a socialnych sieti...) ho u mna zasluzene posuvaju na 5 hviezd.

Wind River (2017)

Krystalovo cistych 5. Ako sneh v drsnych horach Wyomingu. Wyoming je srdcovka, dokonca aj Jackson Hole bol spomenuty. Ale naspat k filmu. Viac nez klasicka krimi je to psychologicka drama. Hlboka, atmosfericka, mrazivo uderna. Vyborne dialogy a zaujimave postavy, ktorym kraluje Jeremy Renner. Jeho rola stopara a lovca "dravcov" s pohnutym zivotnym pribehom ma chytila za srdce. Je to film o smutku a bolesti... ale zaroven ma v sebe akysi specificky pokoj a nadej. Pre mna film roku 2017.

Dunkerk (2017)

Ked som v case Hacksaw Ridge videl prve uputavky na Dunkirk, v duchu som si vravel, ze Nolan bude mat sakra tazku ulohu mu konkurovat. Oba tieto vojnove filmy su vynikajuce, pre mna Hacksaw stale vedie, ale aj Dunkirk si zasluzi plny pocet. Dunkirk je na prvy pohlad pomalsi, tichsi ale atmosfera napätia, hrozy a nezmyselnosti vojny sa vam velmi naliehavo dostava pod kozu. Filmu sedi rozdelenie na jednotlive linie a spolu vytvaraju perfektny celok. Je smutne a zaroven fascinujuce kolko ma 2. svetova vojna svojich vlastnych pribehov, tak ako Hacksaw aj udalosti okolo Dunkirku su pre bezneho Slovaka asi dost nezname udalosti a je velmi zaujimave ako ich tvorcovia postupne odkryvaju na filmovom platne. Verim, ze dalsie podobne veci sa budu diat uz len v kine a nikdy nie v skutocnosti, stalo by za to keby niekto takymto kvalitnym stylom ako oba mnou zmienovane filmy spracoval aj nejaky pribeh zo sovietskeho frontu...

Vinnetou (2016) (seriál)

Velke sklamanie. Paradoxne, tvorcovia vybrali celkom vhodnych hercov na hlavne postavy a 1. diel zacal slubne s vecsim priestorom pre prichod Old Shatterhanda (Karla Maya) na Divoky zapad a situaciu ohladom stavby zeleznice a prienik na indianske uzemia. Tu ale vsetky pozitiva koncia a potom to bola jedna velka katastrofa. Tato trilogia sa mala volat inac, s kniznymi predlohami nema okrem mien hlavnych hrdinov a ramcoveho zasadenia deja takmer nic spolocne. Nerozumiem preco sa filmy nedrzali knih, nielenze pridali vymyslene dejove linky a zapletky ale uplne zmenili aj zakladne rysy Mayovych pribehov (zoznamenie Winnetoua s Old Shatterhandom, ziskanie jeho mena, konov, pusiek... vynechanie Kleki Petru, partakov Sama Hawkensa, zmena charakteristik mnoho postav ako Nso-Ci, Incu-cuna, Tangua atd.. ) To by sa este ako tak dalo akceptovat (hoci pre core fanusikov knih a povodnych filmov velmi tazko) ako snahu tvorcov pridat nieco nove co zatraktivni filmy pre nove generacie...Uplny vrchol, ale bol ako vykreslili hlavne postavy na ktorych to cele stoji - z Winnetoua s Old Shatterhandom spravili nekompetentnych pajacov, ktori nemali takmer nic z hrdinov s ktorymi sa v minulosti stotoznovali cele generacie citatelov kniznej predlohy a divaci legendarnych filmov zo 60-tych rokov. Nove filmy casto vyznievali skor ako parodia, k comu prispelo aj groteskne vykreslenie zaporakov (hlavne v 2. a 3. dieli).

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Po Moste spionov dalsi film odkedy som na csfd kde mi je 5 hviezdiciek malo. Najlepsi film roku 2016, atakuje celkove rebricky top filmov a u mna najväcsie filmove vyznamenanie, ze ho mozem porovnavat aj so Shawshankom. Neviem co momentalne napisat viac, tento snimok ma dostal. Prosim nepokazte si ho tym, ze ho uvidite mimo kina !

Zúčtování (2016)

Trailery velmi na internete nepozeram (radsej hodnotenia a komenty tu na csfd) a do kina väcsinou dojdem ked ukazky koncia (10 minut po oficialnom zaciatku je vzdy istota ze samotny film stihate). Trailer na Uctovnika som ale v kine uz skor zhliadol a hned som vedel, ze toto chcem urcite vidiet. Po kratkom case bolo jasne, ze stvorhviezdova filmova zabava je ista. Postupom casu, ale film namiesal ingrediencie, ktore uplne sadli mojej filmovej chuti a pridala sa piata. Nie uplne jednoznacna, ale zasluzena. Privital by som aj pokracovanie a myslim, ze by bolo o com...

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Obycajno - neobycajny film o jednej vskutku vynimocnej udalosti. Tvorcovia znova vsadili na skutocny pribeh (na Slovensku nie az tak znamy), ktory v poslednej dobe byva zvycajne stavkou na istotu. Tom Hanks exceluje v ulohe sympatickeho pilota, ktory sa stava hrdinom a nasledne tlakom vysetrovania zvadza svoje vnutorne boje o spravnosti svojho konania. Film plynie pomaly a na prvy pohlad je obycajny a nicim vynimocny, no jednotlive filmove criepky do seba zapadnu tak presne, ze je z toho uchvatny filmovy zazitok a perfektne natoceny silny, dojimavy a ludsky pribeh.

Čapí dobrodružství (2016)

V pohode pozeranie, no na zaradenie sa medzi spickove animaky ma znacne rezervy. Namet filmu sympaticky a originalny, avsak jeho potenical zostal nevyuzity. Vyzor bocianov bol divny, neviem ci americke bociany su ine, ale na slovenske sa moc nepodobali a podla mna mohli posobit ovela sympatickejsie. Holub bol otravny a ani vlci mi vobec nesadli. Najlepsie postavy boli nakoniec ludia, ktori zachranovali situaciu aj celkovy dojem z rozpravky.

Učitelka (2016)

Skvela konverzacka z tazivej doby 80-tych rokov a jeden z naj ceskoslovenskych filmov pre mna. Tahaju to triedne sceny s rodicmi zo specialneho ZRPS vyborne skombinovane s dalsimi udalostami, ktore nam pomaly odkryvaju dej filmu... Mam velmi rad filmy z naseho prostredia z cias komunizmu a tento, hoci na prvy pohlad ucitelsko-skolsky film, je ich vybornym reprezentantom, atmosfera a postavy vynikajuce... Nemozem inac ako plny pocet.