Obchod na korze (1965)

Nevím co napsat. Vše o tomto skvostu bylo již vyřčeno a zde napsáno. Opravdu je to tak, Obchod na korze je jedním z vrcholů čs filmu. Film který pravdu vmetl slovákům přímo do očí a který za to tehdy nenáviděli, pak zakázali a teď jsou rádi že vznikl (že i slovenský tvůrce má na to, aby dosáhl na Oscara). A přitom je to tak malý a skromný film, jenž dokáže svou tragikomičností vyvolat takový zvláštní úsměv na tváři, aby v poslední čtvrtině divákovi vrazil neskutečnou ránu do tváře. Celý tento skvost, ale leží na bedrech oné dvojce opravdu velkých herců. Kroner je výborný a je opravdu hanba, že s jeho talent se lépe nevyužil i v jiných filmech. Ale Ida Kamiňská-to nelze popsat, to se musí spatřit na vlastní oči, co ona se svou starou židovkou provedla. Bože, to se musí vidět.

Kočár do Vídně (1966)

Film co ukazuje, že mnozí takzvaní čeští hrdinové, byli zbabělé, zákeřné svině. Film co ukazuje molost našeho národa, jeho největší slabinu. Bravůrní počin i na postupně uvolňijící 60tá léta něco neskutečného. Kachyňa a Procházka vystačí s takovým málem, aby diváka dokonale dostal do kolen. Doporučuji všem.

Oznamuje se láskám vašim (1988)

Malá, jednoduchá romance geniálně zasazená do konce války v Drážďanech. Mladá Markéta Hrubešová je navíc tak krásně rozomilá, že se ani Vaculíkovi nelze divit. Možná se i zároveň jedná o jeden z prvních českých filmů, kdě nejsou Němci za druhé světové války vylíčeni jako fanatické zlo. Dokonce i hrdinčin otec, velitel zajateckého tábora není zrůdou v lidské podobě.

Blázni a děvčátka (1989)

Skvělý dětský film, který přesahuje svůj žánr a ukazuje realisticky děctví v 50tých letech v Praze. Pro mě je role otce životní postavou Pavla Nového. A jak napsal Bart, to samé platí o Milanu Šimáčkovi v roli Pepíka nad jehož tragickým osudem se mě vehnaly slzy do očí.

Ucho (1970)

Ucho potvzuje jisté komunstické příslový z 50tých let NIKOMU NEVĚŘ A VŠECHNY PROVĚŘ!! Ucho jasně ukazuje, že ani oni privilegovaní v totalitním režimu si nemohou být jistí bezpečností a rádoby svobodou ani u sebe doma na záchodě. Brilantně napsané, zrežírované a hlavně famozně zahrané (životní výkon Jiřiny Bohdalové). Co víc si jen přát-snad jen to, aby rudí volové už skončili na odpadišti dějin.

Všichni dobří rodáci (1968)

Silné drama. které poeticky ukazuje pravou tvář naší vesnice v 50tých letech. Právě onen Jasného poetismus-mix dramatu, komedie a nefalšovnené filmové magie, dělá dokonalý portrét té doby. Film díky tomu nezestárl a stále dokáže i po 40 letech k nám promlouvat. Navíc Jasný coby scénarista napsal nádherné, živoucí postavy-žádná není černobílá. Což navíc skvěly potvrdil výběrem herců-zvláště Matuška s Menšíkem. Všichni dobří rodácí jsou právem zařazováni do našeho panteonu nejlepších filmů.

Pěsti smrti (1976)

Tento druh filmů moc neznám-ani je nějak nemusím. Podíval jsem se na něj jen z čisté zvědavosti (ranný film Johna Woo). A musím teda řici, že udělal dobře, kdy se vyjašlal na příběhy z dávných let o mistrech kung fu. Příběhy o přátelství až za hrob, drsňácích s bouchačkou kteým nedojde nikdy munice a stovkách mrtvých, postřílených nepřátel mu jdou líp. Mnohem líp.

Dinosaurové (1991) (seriál)

Vtipem tento seriál zrovna nešršil, ale po technické stránce nemá chybu-to chělo odvahu něco takového natočit.

Most (1959)

První film na který jsem se podívál kvůly jeho ohlasům na čsfd. A musím uznat, že jsem oněch pár korun do tohoto dvd nemohl investovat lépe. Jak už zde bylo zmíněno, film to není dokonalý, ale díky silné katarzy poslední třetiny mu lze spousta chyb odpustit (nevyrovnané herecké výkony, či rozstřísněnost děje-na tak malél prostoru 7hlavních postav o kterých se tak málo dozvíme). Ale jeho silné protiválečné poselství (natočené samotnými Němci sotva pár let po válce) dělá z Mostu jedním z vrcholů svého žánrů. Stačí se podívat jaké sračky ve válečných filmech vzikaly v tehdejší dobu (jak na západě, tak na východě), které přímo glorifikovali hrdinství a sebeobětování hodných spojenců a podlost vojáků OSY. V Mostu na jasné rozškatulkování není místo-skoro všichni jeho protagonisti jsou obětmi doby.

VyVolení (2005) (pořad)

A opět, co toto dělá do hajzlu na čsfd????