• Fantasy

Osm hrozných (2015)

Mám rád filmy, které jsou víc než o ději, o brilantním dialogu. Jednotlivé scény jsou jako akty v divadelní hře. Dostavník, chata, tajemné postavy, rozvíjející se zápletka, vtip, postřeh a starring Samuel. Co chcete sakra víc? A to, že je Tarantino trochu ujetý se svými detailními záběry rozstřílených mozků...no, to už přeci víme. Líbí se mi i jakýsi výsměch, který Tarantino současné kinematografii věnuje. On si to prostě bude dělat podle sebe, protože ví, že si to dnes už může dovolit. Neméně se mi líbí i Tarantinův pohled na rasismus. Djangem to začalo a teď zas. The Hateful Eight možná není nejlepší snímek všech dob, ale je to přesně film, na který do kina půjdu a rád za tu zábavu na velkým plátně zaplatím, protože takhle, takhle já si představují "motion pictures". 9/10.

Padesát odstínů šedi (2015)

Po prvních třiceti minutách filmu jsem myslel, že dostanu menstruaci...až tak brutální směska červené knihovny a women choice porna to byla. Úplně jsem viděl, jak blahem poslintaná spisovatelka (následovaná režisérkou), vytváří tuhle pohádku. Mladý krásný miliardář, tajemný, gentleman, šarmantní, s tajemstvím... a zamiluje se do mě, woow... No holky, čisté kalhotky a spát. Uvědomujete si, že tohle jsou buď odporní chlípní dědkové nebo ztroskotanci bez koruny? ...Nicméně, kritiky bylo dost. Film má kupodivu i světlé stránky - vývoj postav, dokonce i jakousi inteligenci hlavní protagonistky, sympatický casting, romantickou hudbu a otevřený konec. Díky za to. Nakonec se necítím zneuctěn a menses jsem taky nedostal, takže 6/10, částečně za Hendrick's gin.

Chraň nás od zlého (2014)

Horory nemám rád. Tečka. Podíval jsem se na film z donucení a přehlasováním. A když už horor, tak pomalu budovaným napětím a atmosférou a NE kurde lekavými scénami! Nicméně musím uznat, že nápad to mělo a dobrý. Proto 5/10.

Páni kluci (1975)

Hřejivé záběry českého venkova a maloměsta. Skvěle ztvárněné postavy, sice jedna ale o to chytlavější melodie, léto, lokomotiva, hrad, poklad, škola...co víc si přát? Kluci to zahráli fakt parádně. Ale ačkoliv se jedná o dětský dobrodružný film, tak byl příběh podle mě zbytečně jednoduchý a odkaz také - rošťáctví a uličnictví je fajn a většinou se vyplácí. V žánru samotném to je ovšem perla, takže silnější tři hvězdy 7/10.

Matrix (1999)

Matrix mě nikdy moc nebral. Nicméně dnes, po těch letech, mě přijde ještě hloupější než byl. Musím tedy uznat, že příběh a celý post-katastrofický svět je vymyšlený brilantně, jenže mi dost chybělo trochu té herecké invence a vyjádření. Nejvíc mě však zklamal závěrečný kiks scénáře, kdy již mrtvého Nea probudí jako v pohádce o Šípkové růžence, to byl snad vtip ne? Nepleťme si sci-fi s žánrem pro děti. Za tuto velezradu dávám 6/10.

Prci, prci, prcičky (1999)

Bože, jak mě to po těch letech přijde hloupoučké :-) no jo, jenže každý film má svůj čas a své místo, a tenhle ho kdysi měl také. Z nostalgie 6/10. Hvězda navíc za dnes již kultovní Heather a písničku Sway od Bic Runga.

Fair Play (2014)

Od první minuty prvoplánový děj působící jako učebnice dějepisu. A nic na tom bohužel nespraví ani dobrý casting neprofláknutých herců (krom Aňy, která si opět jedu tu svoji roli bez zajímavějšího výrazu charakteru). Nejdojemnější na celém snímku je bohužel písnička od Miry Žbirky při závěrečných titulcích. Zajímavé téma zpracované úplně ploše a bez nápadu, za jediným účelem, a sice ukázat režim, o kterém všichni už víme vše, praktiky, které jsou už dávno profláknuté, a hnus lidí, který je v každém snímku z té doby. Nebylo to zlé, ale promrhaný potenciál mě štve víc než hloupý film. 5/10.

Interstellar (2014)

"Do not go gentle into that good night; Old age should burn and rave at close of day. Rage, rage against the dying of the light." Interstellar mě šokoval naléhavostí svého sdělení, vyděsil nevyhnutelností osudu lidské rady, deprimoval beznadějností řešení, ohromil svou invencí, překvapil svým vyústěním, dojal svou odhodlaností, potěšil hereckým obsazením, zmátl střihy kamery, ale především ve mě zanechal hluboký zážitek a pocit, že TO chci vidět ještě jednou. Nolan uměl a umí a přeze zdejší kritiku (POMO) je úžasně invenční a originální a za to děkuji. 9/10.

Drsný šerif (2012) (seriál)

Ambiciózní nástup. Snad udrží kvalitu. Za Taylora a Katee, za scénář a kameru. Edit po 2. sezóně. Prostě paráda, zajímavé příběhy a sympatičtí herci, střih má tempo, žádné zbytečné scény. 8/10.

Zulu (2013)

Nečekaně charismatický policajt-rebel Orlando a očekávaně charismatický policajt-slušňák Whitaker byli více než malou návnadou na tento krimi filmek Zulu. No a já jsem nadšen, spád a napětí to mělo neméně výborný jako podobné krimi v jihoafrické republice Krvavý diamant (schválně bych proti sobě postavil dua Leonardo DiCaprio-Djimon Hounsou vs. Orlando Bloom-Forest Whitaker :-) ... Téměř dvě hodiny utekly jako voda a finále - prostě paráda. Já prostě tomu Whitakerovi ten jeho ksicht na hranici mezi náboženskou extází a buldokem těsně před zahryznutím žeru! Nakonec jsem si i poučil o Zulech a apartheidu, jen prosím Vás to slovo nevysvětluje naším nepřizpůsobivým spoluobčanům, bo to by byla voda na mlejn a hned by by místo diškriminace řvali apart-ajd! 8/10.