Marketa Lazarová (1967)

"V témž čase slehla i Alexandra (...)" Jedno z mála pozitiv vidím v květnaté a na svou dobu neobvyklé archaické Vančurovské češtině, ovšem hudba a kamera mi připomínaly spíše vytržení a extázi Věry Chytilové, děj velmi těžko stravitelný a co se historické autentičnosti týče, je to spíše pár obrazů z imaginace jednotlivců o středověku, než nějaké dějiny mentalit ci každodennosti středověkých lapků a nanicděl.

Předčítač (2008)

PROSÍM, PŘEČTĚTE SI NEJDŘÍVE FANTASTICKOU KNIHU, PAK SI FILM UŽIJETE ÚPLNĚ V JINÉ DIMENZI. Jde bohužel o to, že scénáristi (pro mě z nepochopitelných důvodů) vypustili mnohé pasáže a promluvy, které objasňují a mění pohled na postavy. Např. Hanna při rozhovoru s Michaelem před smrtí mnohem otevřeněji přiznává svou vinu a říká, že má noční můry. Ba co víc, dlouhodobě studovala literaturu o holocaustu, aby všemu lépe porozuměla. Před tím, než uprchla z města, viděla Michaela na koupališti se spolužačkou a on si až do rozsudku myslel, že utekla, protože jí zlomil srdce! A mohl bych pokračovat... Také filozoficko-společenské úvahy v knize opravdu stojí za přečtení. Ještě se mi nestalo, abych ronil slzy po 20 minutách filmu.. vlastně jsem nikdy takhle u filmu nevyváděl... není to o hollywoodském kýči, ale o hořkosti a neschopnosti vyrovnat se s vlastním osudem.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Tož tak: 5 kaněk, el perfecto, pochvala panu CAMERAnovi a další díly si už pouštět nebudu, páč v nejlepčím se má přestat. Howgh!

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Tohle že je ten dokonalý Indy? Po brilantním prvním dílu se producenti uchýlili k co nejstereotypnejsimu zobrazování cizích kultur a z indické kultury udělaly nechutné požírače vsech chlupatých potvor. Říkal jsem si, že už zbývá jen voo-doo a za chvilku just vytáhl desetiletý mahárádža panenku a píchal to do ní ostosest... Méně kýče a amerického náhledu na svět, pokud to má být celosvětový bestseller!

Gottwald (1986) (seriál) odpad!

Beneš: "Už několikrát jsem Vám říkal, abyste mi sehnali Jana Masaryka!" Tajemník: "Nemůžeme se tam dovolat. V Černínském paláci to nikdo nebere..." Hmmm, proč asi? Celá sprostě vylhaná fraška lze ironicky přirovnat k posledním slovům Beneše v tomto počinu: "Plaudite amici, comedia finita est..." ZAJÍMAVOSTI: TGM není v seriálu nijak extra popliváván a začátek druhého dílu byl točen na státním zámku v Židlochovicích.

Příchozí (2016)

VIVAT! Pankito hodnotí svůj pětistý film! Nu, bohužel jsem si vybral Arrival v dobré víře, že půjde o jednoznačnou pětikoláčkovou záležitost, ale vyskytl se zádrhel. Možná to bylo mou únavou po perném dni, možná těmi divnými palačinkami k večeři... zkrátka mě ten Villeuneuoveův (nebo jak se ten rejža píše) humánní podtext nedostal do kolen. Ale i tak setkávání lidí s mimoňama vypadajícíma jako Věc z Addamsovy rodiny a ještě k tomu v rouře z neznámého materiálu - vskutku neokoukaná podívaná pro mou maličkost. Čtyři.

Do hlubin (2017) (studentský film)

Ve srovnání se zajímavým popisem velmi nezajímavý počin. Nicneříkající film = nicneříkající komentář.

Děti zítřků (1980) odpad!

Z tak zvráceného překrucování dějin přesahujícího i majora Zemana mi bylo až zle... čs. demokraté jsou stylizováni do role obtloustlých sudeťáckých Trautenbergů nebo alespoň krvežíznivých kapitalistických vrahů. "Odkašlete si, pane profesore, máte té Vaší demokracie plnou hubu." Přes pár světlých míst musím dát odpad, jinak bych vlastně tohle ideologické vymývání mozků legitimizoval.

Setkání v červenci (1978)

Tady je vše, co jsem chtěl ve filmu vidět: zarostlá Kolářová - splněno; Tomáš Holý sprostý jako dlaždič - splněno; Strašná výslovnost učitelek angličtiny - splněno na výbornou; Ruštinář převlečený za Rusalku - splněno; Bára Štěpánová s křivými zuby - splněno; a konečně stavebnice z oplatků - splněno;

Graffiti (2015)

Slibně se vyvíjející děj, osudový zvrat a konec, který vás bude nutit prohodit vaši 60kilovou televizi Philips oknem a podat si režiséra se scenáristou. Nehodnotím.