V kruhu koruny - Jindřich V. (2012) (epizoda)

Musím uznat, že Shakespear mě vždy míjel a nijak jsem k němu ani netíhnul a ani se o něj nijak zvlášť nezajímal, co by divadelního autora. A i případných knižních verzí jeho her jsem zůstal uchráněn. A pak mi spadl do klína Tempest, který mě docela překvapil a tak když se na scéně (ano, až dva roky po skutečném uvedení :) objevil tenhle čtyřdílný cyklus Shakespearových vládců se zajímavými jmény v obsazení, rád jsem tomu dal šanci a docela se těšil, co z toho si vezmu jako filmový zážitek - pouhou akceptaci existence takové filmové verze hry, zklamání nad veršovanou ukecaností nekončících vět nebo potěchu oka i duše nad něčím, co možná samo o sobě je zajímavé a tady díky filmovosti ještě povzneseno o stupnínek výš. A doufal jsem, že se mi to bude líbit (nehledě na divadelní tvorbu jiného autora) stejně, jako O'Toolúv a Stewartův 'Lev v Zimě'. ~~~ A jsem rád a děkuji tvůrcům, že se mi všechny čtyři filmová zpracování do jednoho skutečně zalíbila a stojí za to to nejen poslouchat, ale i na to koukat, protože se skutečně povedlo. ~ A vězte, že poslední větu nebudu mít za těžké si vzít k srdci a autorům i účinkujícím ve všech čtyřech filmech palce nahoru :) ~ "Za všechny, jež svou úlohu zde hráli, prosím, abyste na milost nás vzali."

Arnhem (1946)

Skutečně unikátní projekt skutečných účastníků bojů, vytvořený ve skutečných "kulisách" dobového zdevastovaného Arnhemu. Uznání patří skutečnosti, že vůbec něco takového vzniklo, tak krátce po skončení války a s takovým osazenstvem - skutečnými vojáky, ještě živě si pamatujícími dění v daných ulicích a zahradách. Nicméně těch 80 minut čistého času má na svědomí zhuštění informací a dění, což je trochu škoda - pochopitelná ohledně v podstatě amatérskému projektu (dá-li se to tak říct), ale škoda. Za to bych dal ****. Ale extra hvězdu si to zaslouží za množství autenticity, která z toho dýchá, nejen místem a děním, ale i množstvím dobových záběrů něčeho, co už dnes není, a také množstvím dochovaných záznamů, minimálně ze začátku filmu při výsadcích - nějak se mi totiž nechce věřit, že by takové výsadkářské manévry dělali dobrovolníci jen pro film :) ~~~ PS: Je škoda, že k filmu nejsou nikde žádné české ani anglické titulky a ačkoliv vypravěč i mnozí aktéři mají angličtinu ještě jakžtakž srozumitelnou a zachytitelnou, jindy nedobrý znalec toho jazyka jen poslouchá zvuky a sleduje dění na obrazovce. Ale i kdyby jen to, tak to stojí za to. ~~~ PS: Arnhem, Arnhemský most, Arnhem 1944 atd.

Strážci Galaxie (2014)

Vesmírní pastelkoví Avengers ~ Hodně velké překvapení, Marvel si holt umí pohlídat svoje komiksové týmovky. Jednak to pěkně vypadá (ačkoliv, když už je to vyrenerované, by toho mohlo být ukázáno i víc), má to humor, má to akci a má to i propojení se známějším Marvelovským univerzem (Stark, Cap, Zelenáč, Bůh a další). Zlouni jsou tu přesně daní a nad jejich důvody netřeba hlouběji přemýšlet, klaďaská parta se překvapivě dobře doplňuje a popichuje se a ten StarTrekovský Nova-něco svět taky nevypadal špatně. Za oči a uši trochu zatahají povinná klišé, ale ty lze ve výsledku, s úsměvem i vypláchnutým mozkem, odpustit. ~ PS: Chci svoje tancující Grootě v květináči ;) ~ PPS: Jsem myslel, že Collector není taková jednoduše sfouknutelná sirka...

Kmen Andromeda (1971)

Jasně, má to svoje vady, ale že to budu hltat minutu co minutu, to jsem skutečně od bakteriologického sci-fi z jedenasedmdesátého nečekal. Dalo by se vytknout, že některé z těch objevů a závěrů se vyskytlo tak nějak z ničeho a závěr se jevil tak nějak bezdůvodný, přesto to mělo atmosféru vskutku thrillerovou a závěrečné ticho u titulků to jen podtrhlo. ~~~ PS: Chování té mikrobioložky z bordelu s bohatým trestním rejstříkem mě popravdě dost iritovalo.

Poslední samuraj (2003)

Je to příběhem a plynutím věcí okoukané, ale zasazení na východ, Cruise a zpracování jsou bezchybné. A dokonce se vytáhl i Zimmer. Kvalitka, která si klidně mohla dovolit i protáhnutí příběhu, protože mi přišlo, že se Nathan dostal do vesnice nějak moc rychle po začátku vyprávění. Je fakt, že si Tom umí vybírat projekty. A ano, "Všechny jsou dokonalé." :')

Matrix (1999)

Tak jsem si to po 15 letech pustil celé znovu. A, no... 5* bych tomu z dnešního pohledu už asi nedal :D ~ Ale i tak je to hodně zajímavý snímek a před 15 lety pecka. A to hodnocení nezměním, prostě Matrix. Velké díky všem, kteří kdy neprosadili jakékoliv další pokračování, crossovery a nikdy ani neprosadí jakýkoliv restart :)

Rango (2011)

Nemůžu jinak, už poněkolikáté musím uznat, že tohle se fakt svinsky povedlo :) příběh lůzra, jenž je na druhé straně osvícen Duchem západu v alabastrovém kočáře, zachrání obyvatele Prachu a přes mnohá nebezpečenství ani nezpeceňéros. A to vše jen s jednou kulkou :) ~ Zrežírované poutavě, vtípky, narážky, odkazy i přerody mezi komedií a vážnějšími tóny, skvělé. Ovšem vrcholem je prostě grafika a ty rendery těch nejpodrobnějších drobností jsou dokonalé. A skvělé jsou i bonusy, kdy nahlédnete na ne úplně běžné hraní animáku i pod Zimmerovu ruku. Ten totiž sice možná vykrádá sám sebe, ale má chvíle, kdy dokáže vymyslet něco fakt pěkného a jeho hudba k dění perfektně padne. "Tak ať holky pláčou, improvizuj!" :)

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Příjemné a milé dobrodrůžo a komediálno. Kdo by to byl do Bena řekl. Doufal jsem, že po Sandlerovi bude Ben další z émerických komiků, který se pokusí o něco vážnějšího, lepšího a... skutečnějšího, než trapný humor v pitomých komediích. Ale nebyl jsem si až do spuštění filmu moc jistý, co vlastně vzejde z téhle moderní adaptace jakési krátké povídky a jak moc volná ta adaptace bude. předem jsem ale věděl, že se Secret Life of Walter Mitty to nebude mít nic společného. Na plátna ovšem přišlo něco, na co se moc pěkně kouká, má vtip, který není křečovitě odporný a příjemně to plyne. Na nějakou hlubokou zápletku zapomeňte. To, co tu Walterovi dochází celý film víc divák takřka od začátku (pokud kouká a myslí ;), ale je to zase o pěkných obrázcích, nápadech a výborném zpracování. Tohle si totiž Ben odrežíroval, odprodukoval a odehrál (a možná ještě víc) skvěle. Škoda tak, že se téhle linky nebude nadále sám držet a pokračovat v ní. Ostatně stejně jako Sandler, který po Reign Over Me zase spadl do hnoje hnusných komedií.

Rivalové (2013)

Auta jsou mi ukradená, formule o to víc, o jakémsi jezdci Niki Laudovi jsem kdysi slyšel snad ještě jako malý a jméno James Hunt jsem poprvé pochytil až v souvislosti s tímhle filmem. O čem film bude jsem tak věděl jen z útržkovitých informací, kolujících právě kolem filmu, z historie skutečných událostí ani ň. S takovouhle přípravou jsem tedy vyrazil na film, o kterém se psalo a mluvilo jako spíše o příběhů dvou soutěživých rivalů, než jako o závodním dramatu, jehož většina se prý na trati ani neodehrává. Nevím, kde pisatelé takových informací tohle vzali. Drtivá většina filmu je z tratě, přesto se povedlo skvěle zakomponovat i ty důležité momenty z osobního života, které dotvářely obě postavy. Ale abych to nezaplácal, jsem fakt překvapen, protože film je řemeslně perfektně udělaný a natočený a je radost se na to dívat, ačkoliv ke konci to celé trochu zbytečně sklouzávalo do až dětského poučování o životě. Na to, že jde v podstatě o nezávislý film a distribuci, se podařilo i udělat něco vkusně koukatelné, sic plné filtrů, ale efektních. A atmosféru perfektně podbarvovala Zimmerova hudba - je to samozřejmě zase recyklát, ale říkejte si kdo co chcete, když chce, tak to umí prodat. ~ Jsem překvapen a spokojen, film odsýpá a má náboj, kdy i těch 120 minut rychgle uteče a není ani ždibíček času na nějakou nudu. Daniela ani moc neznám, ale Laudu zahrál výborně, příjemně překvapil i Chris, kterého prostě stále mám spíš trochu za obříka modela - a on umí i hrát a ta role mu sedla. Hergot, hned dva filmy v jednom týdnu za ***** :)

Gravitace (2013)

Od teď už nelítám do vesmíru! ~~~ V první řadě nutno podotknout, že se vlastně svým způsobem NEJEDNÁ o sci-fi, protože věděcko-fantastického, tedy ve smyslu při dnešních možnostech nereálného, tu zas tak mnoho není, fiktivního sice ano, ale při dnešních možnostech zase vůbec ne nereálného. To označení "sci-fi" je tu tak trochu navíc. Tady jde skutečně od začátku do konce o vesmírné drama, boj o holé přežití, boj o samotný pud sebezáchovy, one-women show. ~ Ano, tady má hlavní roli Sandra. George má ve filmu a v příběhu sice také svoji nepopiratelnou hodnotu, ale dalo by se říct, že v celém filmu má vlastně jen cameo. Nikoho jiného živého filmu nespatřite. Žádné záběry nebo scény ze Země, nic z letového střediska, jen hlas Eda Harrisa ve vysílačce. ~ Sandru jsem nikdy moc nemusel kvůli jejím lovestory, romantickým a komediálním filmům, ale když tak holka dostane příležitost zahrát vážnou roli, tak na to fakt má a tady se snaží. V podstatě musí, protože tady je JEN ona, všechno ostatní jsou efekty (ne, skutečně se nenatáčelo ve vesmíru), takže si představte herečku, možná tak někde zavěšenou, před zeleným/modrým plátnem, jak hraje drama ve vesmíru sama, pouze pro okolo stojící štáb a techniky. ~ Skvostný vizuál. Protože se nejedná o žádnou veděcko-fantastickou vizi z budoucnosti, vidíte přesně to, co si myslíte, že byste viděli u skutečného rekatoplánu, vesmírné stanici, Hubbleovu teleskopu apod. Je to šrot. Fungující, vyladěný a speciálně sestrojený a vyvinutý šrot, který má kurevsky daleko k ikonickým bílým lesklým, zaobleným a designově vypiplaným iModlám. Ten vizuál někdy až mrazí, když si představíte dění okolo sledovaných astronautů, kteří jsou ne ve velkém rozhlehlém prostoru, ale vlastně mimo jakýkoliv prostor (nikoliv čas, ten tu má vlastně druhou hlavní roli). Vymodelovat a vyrenderovat všechny ty serepetičky a destrukce na plátně muselo dát skutečně pěkně zabrat. zároveň se nemálo záběrů a děje odehrává z pohledu Sandry ve skafandru, tady First Person pohledu, kdy vidíte ruce a jejich činnost a vzápětí zas kamera odplouvá ze skafandru pryč. Všechno bez střihů, ono si vůbec všimnete, že hromada záběrů je dělaná (samozřejmě dík postprodukci) bez střihů a tak jde o velmi dlouhé záběry, kdy kamera létá sem a tam, což zase přispívá atmosféře, pocitu z okolního ne-prostoru a přesto to ani v nejmenším nepůsobí divně, dlouze nebo nevhodně - naopak. Viděno v běžném 3D s titulky a musím uznat, že v pár záběrech jsem i tak měl nutkání uhýbat poletujícímu šrotu. Pokud se vám podaří sehnat solidní místo v IMAXu, nad normálním 3D nebo dokonce 2D vůbec nepřemýšlejte. V závěru titulků se sice píše také o nějaké společnosti, mající co dočinění se 4DX, ale na Novém Smíchově v programu nic není - a i kdyby bylo, připravte se, díky dění ve filmu, na pěkně pohmožděná těla. ~ Svou pozici má ve filmu i zvuk a hudba. Cuarónova famílie se nenechala zbláznit hvězdo-válečnými audio-prohřešky :), ale kde není zvuk, není zvuk. na začátku filmu jste na to i upozorněni, takže 95% všeho, co slyšíte, jsou vysílačkové hlasy hlavních aktérů a zvuky, které se k astronautům nesou skrze jejich skafandry. Všechno je správně tlumené a ozvučené. Samozřejmě se najde pár drobných výjimek, kdy jde ale hlavně o dotvoření atmosféry a scény, naštěstí je takových úliteb filmu málo a mají smysl. Hudba od chlapíka, o němž jsem doteď neslyšel, je... účelná. Není to nic, co bych poslouchal před spaním a na cestách, ale do filmu a do dění sedne jak astronaut do přetlakové komory. Objevuje se tam, kde má opodstatnění a skutečně přispívá atmosféře. ~~~ "I hate space!" ~~~ Autoři se už někde chvástali, že se snažili film udělat pokud možno co nejrealističtější. možná by měl být důraz na ono "pokud možno". Některé drobnosti a berličky děje mě, minimálně jako laikovi a neznalci vesmírných systémů NASA, Ruska a Číny, přišli přinejmenším zvláštní. V určité nosné a vypjaté scéně nedávala smysl právě gravitace (resp. odstředivá síla, která se brala "odnikud"), popisované výjimky zvuku ve vakuu (ale budiž) nebo důležitá podobnost některých systémů. Někde jsem četl i názor, že měla Sandra moc štěstí. S tím bych moc nesouhlasil, protože krom velkého štěstí a náhod na své straně měla také kopce smůly. Poslední drobností je asi délka. Umím si totiž představit, že začátek mohl klidně být o něco delší a film tak klidně mohl mířit dál, než jen k 90 minutám. Ty jsou sice využity beze zbytku, ale nebudete odcházet s pocitem, že film skončil a vy byste si dali ještě alespoň zákusek. ~ Film stál oficiálně jen asi $80 milionů, což se nejen bezezbytku vrazilo právě do vizuálu, ale díky tomu právě asi i jen do oněch 90 minut. Díky aktuálním ohlasům věřím, že s prázdnou film neodejde. A nějakou tu prestižní cenu za efekty by si taky zasloužil. Víc takových filmů, VÍC! ~~~ "A mi mamá, gracias." ~~~ EDIT [15.10.2013] // Tak jsem si chtěl vyzkoušet ten úžasný zážitek v IMAXu. Film je u mě stále za 5*, ale za samotnou "IMAX iskpíriens" dávám jen 4*. Samozřejmě je to způsobeno také tím, že už jsem film znal, takže těch překvapení jaksi ubylo :), ale hlavně mě ten IMAX moc neuhranul. Ano, má větší plátno, budiž, ale to 3D mi v něm přišlo naprosto stejné, jako třeba 3D v běžném kinosále. Nejvíc imaxově 3D tam bylo to rotující IMAX logo s odpočtem :) Poněkud zážitkově lehce imaxové zklamání.