• Krátkometrážní

Kosmonaut z Čech (2024) odpad!

Spaceman alias Kosmonaut z Čech je pro mě jedno z největších zklamání tohoto roku. Ne že bych po nic moc trailerech měl očekávání nějak vysoko, ale něco tak úmorného jsem už dlouhou dobu nespatřil. Adama Sandlera mám rád, ale tohle si ani naše republika snad nezasloužila. Po tom co mi trvalo dva týdny film po částech zhlédnout, nehodlám zjišťovat jestli je chyba už v předloze, nebo se něco pokazilo při produkci. Na tento vesmírný odpad chci jen co nejdřív zapomenout a už o něm nikdy neslyšet, ale hlavně z něj znova už znova nic nevidět.

Qu mo jing cha (1990)

Lam Ching ying je bezesporu dobrý herec, ale vidět ho i přes boj proti kouzelným elementům bez taoistického roucha v roli netradičního policisty, si mě úplně získat nedokázalo. Velkou měrou je to zapříčiněno neoriginálním přístupem režiséra a nezajímavým až špatným vedlejším obsazením. Zvláště trestuhodné bylo nevyužití schopností Billyho Chowa, který se později proslavil taktéž jako záporák ve Fist of Legend. Magic Cop je celkově film, který bohužel nenaplnil svůj potenciál.

Atlantis (1991) odpad!

Kdybych měl parafrázovat jednoho známého recenzenta, hezký ale naprosto zbytečný. Krásné záběry na podvodní svět, s nekonzistentní kvalitou hudby mně k radosti opravdu nestáčí. Jsem tu zjevně v menšině, ale od tak dobře hodnoceného dokumentu bych čekal víc než jen směs krátkých záběrů na jednotlivé živočichy, co Luc Besson natočil, aby se neřeklo že si vzal moc dlouhou dovolenou v exotických lokacích. V dnešní době jen nuda bez jakékoliv hodnoty. V době vzniku určitě ano, ale s dokumentární tvorbou současnosti se to nemůže vůbec srovnávat.

Yi men dao ren (1989)

Lam Ching ying se po Mr. Vampire 3 vrací do boje s upíry a dokonce jako režisér. Další výraznou změnou je nepřítel, kdy se jím tu stal upír z Evropy. Zajímavému nápadu a skvělé akci sice trochu škodí režijní nezkušenost hlavní hvězdy, ale v rámci jiangshi filmů se pořád jedná o jeden z těch lepších.

Anna (2019)

Luc Besson byl jednu dobu na režijním a producentském vrcholu. Od té doby ale uplynulo až příliš mnoho let. I když má k dispozici skvělé herce a jednu ruskou modelku bohužel na víc než recyklaci své tvorby z devadesátých let se nezmohl. Svým překombinovaným scénářem si navíc podraží nohy sám. Kromě doplnění si filmografie Bessona nevidím jediný důvod, proč by si měl Annu někdo vůbec pouštět. Je to až příliš velká ztráta času.

The Covenant (2023)

Guy Ritchie je skutečně režijní chameleon. Tu nám jednou dá špionážní film, tu komedii či krimi. Vždy tyto žánry ale spojí dohromady s tím co umí taktéž velice dobře, akcí. Tady jí misí s dramatem a znovu je to radost pohledět. Příběh jednoho vojáka a jeho tlumočníka by se po nedávných událostech v Afghánistánu mohla zdát jako zaměrná snaha se na celé situaci přiživit, ale opak je pravdou. Snímek by mě stejně zaujal i kdyby se odehrával třeba v Somálsku či kdekoliv jinde. Skvělé herecké výkony a charisma jak ze strany Gyllenhaala tak mně dosud neznámého Dar Salima táhnou celý film dopředu a ani k tomu nepotřebují přehršel dialogů, stačí jim společná nenávist vůči Talibanu, vůle žít a nabitá zbraň. Jeden z nejlepších válečných filmů tohoto desetiletí.

Road House (1989)

Po chvále od MovieZone a Scotta Adkinse jsem měl lehká očekávání, ale tak skvělý gulity pleasure film jsem ani v nejmenším nečekal. Skvělá lokace a hudba, dobří herci a krásné herečky, ale hlavně akce a atmosféra poctivého béčkového akčňáku. Nestává se mi často abych si po shlédnutí chtěl film pustit hned znovu, ale Road House se přesně takovým filmem stal. Ještě jednou velké dík všem co tento klenot všude doporučují. Sám od sebe bych si totiž akční film s Patrickem Swayzem nikdy nepustil, což jak se ukázalo by byla velká chyba. Tak se jí nedopusťte a v nejbližší možné chvíli si Road House pusťte.

Jiang shi shu shu (1988)

Již čtvrtý film má jako už tradičně zcela nový příběh a chtělo by se říct bohužel. I když mě hašteření taoistického a budhistického mnicha vlastně bavilo, neúčast Lam Ching yinga byla znát. No a od okamžiku zjevení Yuena Wah to šlo do kytek úplně. Je až s podivem jak nekonzistentní výkony ve své tvorbě režisér Ricky Lau předvádí.

Masakr na střední škole (2003) odpad!

Sydney J. Furie je dle mého jedním z nejhorších režisérů vůbec. Sice netočí filmy co jsou špatné po stránce návaznosti děje či technické stránce. Ale natáčí nudně, zdlouhavě a bez špetky snahy. Divák si tak nedokáže k postavám vytvořit jakýkoliv vztah, což krásně ukazuje tento film, kdy mě osud hlavních postav opravdu nezajímál. Ve zkratce, Lundgren tu má samopal, trochu z něj střílí a záporáci by v jakémkoliv jiném filmu dostali roli maximálně komparzu. Nebýt jejich neschopnosti, dost možná bych jim v souboji s naprosto otravnýma studentama snad i fandil.

Ling huan xian sheng (1987)

Mnohem lepší než jsem čekal, ne tak dobré jako původní film, oproti dvojce ale malý zázrak. Zase dostáváme úplně jiné postavy, ale tentokrát je tu historické zasazení, velké množství akce a Richarda Ng v hlavní roli. Zvýraznit pak zasluhuje zejména scéna se zloději koní, která vypadá jako by snad inspirovala samotného Jacksona pro to jak na koni jezdí Nazgûlové. Škoda jen, že tu má Sammo Hung pouze cameo. Pokud si čtyřka udrží alespoň tuhle kvalitu a ideálně už tvůrci znova neobsadí Billyho Lau, který je díl od dílu otravnější, bude to zase fajn.