• Krátkometrážní

Sviňa (2020)

Tak jsem si tematicky k slovenským parlamentním volbám 2023 pustil film Sviňa, který je dle úvodních titulků „zcela smýšlený“. Snímek jako takový není špatný, rozhodně má minimálně dobré obsazení. Jeho problémem je bohužel roztříštěnost. Linka premiéra, církve, dětského domova a novináře tu tak drží pohromadě hlavně díky postavě Kočnera, pardon Wagnera. Což je škoda, protože kdyby se tvůrčí tým věnoval pořádně jen jedné, mohlo by se jednat o skutečně dobrý film. Takto se jedná spíš o dílo, co chce říct všechno a to jenom proto, aby si zajistilo větší finanční zisk na lidské tragédii a kritické politické situaci ve své vlastní zemi. Protože jak ukázali výsledky voleb v roce 2020 a o to víc v roce 2023, voliče témata prezentována ve filmu v realitě moc nezajímají.

Zhong Nan Hai bao biao (1994)

Roku 1994 se připojení k Hongkongu neúprosně blížilo a tak si i takové legendy jako Jet Li a Corey Yuen potřebovali zlepšit kádrový profil, protože jinak vznik tohoto snímku moc nechápu. Té úslužnosti vůči Číně tu reálně zas až tak moc kromě úvodu a hlavně závěru není, čeho tu ale taky moc není je akce. Vše jde stranou romantické lince, protože se zde všichni skutečně snaží natočit asijskou verzi Osobního strážce. Což není dobrý nápad. To vše s třešničkou na dortu v podobě mnou sehnané americké verze filmu, kdy evidentně některé scény chybí. Chápu Jetovu snahu se prezentovat i jako herec a ne jenom bojovník, ale tato snaha mi v rámci tohoto filmu prostě nesedla.

Operace Brothers (2019)

Filmy podle skutečných událostí jsem v minulosti přímo vyhledával. Dnes už k nim mám značně rezervovanější přístup, ale Red Sea Diving Resort se naštěstí řadí mezi ty lepší. Herci v čele s Chrisem Evansem jsou dobře obsazení a i když jim scénář nedává úplně prostor se výrazněji projevit, čas s nimi strávený uteče celkem rychle. Hlavním smyslem filmu totiž není výrazná oslava jednotlivců, ale všech co se na evakuaci etiopských židů podíleli. A tento cíl film bezezbytku naplňuje.

Bitva o Inčchon (2016)

Jihokorejská kinematografie patří již řadu let ke světové špičce. Tedy spíše v rámci dramat ale po zhlédnutí tohoto filmu můžu s klidem prohlásit, že i akční žánr není místním tvůrcům vůbec cizí. Možná je to díky mé oblibě dějepisu, nebo už tehdy skvělým Jeong- jae Leem, či snad opravdu velkou spoustou akčních scén, ale téměř celý film mě opravdu hodně bavil. Až jsem překvapen jak moc. Škoda jen toho nepasujícího doplňku ve formě scén s McArtuhrem. Liama Neesona mám rád ale tady byl nejen zbytečný, ale přímo otravný. Tahle kaňka mi tak trochu kazila divácky zážitek, i tak bych ale film všem fanouškům akčních/ válečných a asi i korejských filmů snímek určitě doporučil.

Invalida (2023)

K mému velkému překvapení se oproti nám slabší slovenský filmový průmysl vzedmul a dodal asi nejlepší film, jaký jsem měl možnost od našich východních sousedů kdy spatřit. Při pohledu na jméno režiséra se vlastně až tak moc nedivím. Jonáš Karásek mě zaujal již při svém režijním debutu. Tady a teď má jeho variace na Guye Ritchieho skvělý černý humor, překvapivě dost dobrou akci i zajímavý vizuál, ale hlavně to správné obsazení. Dvojce Gregor Hološka a Zdeněk Godla je prostě úžasná a kdyby se díky diváckému úspěchu natočilo pokračování, s návštěvou kina bych neváhal ani na chvíli.

C'è Sartana... vendi la pistola e comprati la bara (1970)

I když si Sartana ponechal ve třetím díle režiséra toho předešlého, vyměnil bohužel španělské lokace za italské, čímž se ztratila část jeho kouzla, tím nejhorším rozhodnutím ale bylo přeobsadit hlavní roli, kterou teď tady zastával George Hilton. Tyto důvody spolu se slabým zbytkem obsazení vedli v mých očích k výraznému kvalitativnímu propadu, který nezachránilo ani zjevení další legendární postavy. Sabata je zde jen aby se řeklo, nic výrazného ale nepředvede. Zatím nejhorší díl série. Snad mě čtyřka a návrat Gianni Garka potěší o dost víc.

Pan Vampýr (1985)

Nastal ten správný čas a já si po pár odkladech nakonec pustil kultovní hororovou komedii Mr. Vampire. A bez problémů přiznávám, že se jedná o dobrý a v rámci žánru snad i skvělý snímek. Jak by taky ne, když pod producentským dohledem Sammo Hunga a Lam Ching Yinga v jeho životní roli započal v Hongkongu rozkvět Jiangshi filmů. Většinou šlo tedy o pokračování nebo nesouvisející příběhy se stále stejným obsazením a postavami ale i tak. Je to vtipné, místy i akční, ale strašidelné to po těch letech už opravdu není. Celkově se jedná o zdařilý hybrid mezi žánry, který mě určitě na další snímky se skákajícími upíry dost nalákal.

King Kong vs. Godzilla (1962)

Konečně jsem si našel čas na nějaký film od legendární společnosti Toho. A nezačal jsem ničím menším než legendárním snímkem King Kong vs. Godzilla. Bohužel jsem spatřil mezinárodní anglickou verzi, což pravděpodobně přispělo k mému mírnému nespokojení. I když jsem totiž bral ohled na dobu vzniku, myšleno velké užití miniatur a až komické souboje titulních monster, tak můj největší problém ležel ve scénáři. Nenávaznost některých scén spolu s nelogickým chováním a motivacemi mnohých postav mě jednoduše iritovala. Vždy když se objevil nějaký kaidžú mě film bavil, ale stejně jako dle komentářů u podobných filmů snímek jako celek kazí lidské postavy. A v tomto případě i americká distribuce svým přestříháním, doplněním a nadabováním. Snad můj další Toho film seženu v originálním provedení, věřím že to filmu jenom prospěje.

K zemi hleď! (2021)

Adam McKay již dokázal, že je víc než schopný režisér. Se K zemi hleď si ale na můj vkus ukousl až příliš velké sousto. Mám rád filmy zabývající se politikou, satiru a téma ochrany životního prostředí mi není cizí, ale to vše zde spojené dohromady se moc nepovedlo. Asi jsem příliš cynický, ale všechna ta satira nejen že není vtipná, ale ani děsivá. Působí to na mě jen jako jedna z teoreticky možných budoucností, ale nic víc. Nepomáhá ani hvězdné obsazení, které se dle mého moc nepovedlo a díky tomu si absolutně nikdo nezískal mé sympatie. Jak se říká snaha se cení. Já tedy oceňuji snahu tvůrců nastínit důležité společenské téma, rozhodně je to lepší než se lepit k silnicím, ale jako fanoušek filmů moc velkou radost nemám.

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Po hodně fajn jedničce, skvělé dvojce a průměrné trojce přichází čtyřka a je to po těch letech teda pořádný kvalitativní propad. Značně osekané obsazení se snaží, ale většina z nich už je hodně stará a akční pózu jim už moc věřit nejde. A to nemluvím o nových posilách, které jsou jedním slovem příšerné. Dále tu je naprosto špatný scénář, zcela zjevný hlavní padouch, ale nejhorší ze všeho jsou až nechutné digitální triky, které svou kvalitou připomínají čínské fantasy filmy z roku 2008. Scott Waugh by měl režírovaní nadobro pověsit na hřebík a věnovat se kariéře kaskadéra, protože natáčet filmy mu opravdu nejde. Expendables 4 je díky němu jen zbytečný přívěšek série, kvůli kterému si snad v budoucnu s radostí pustím i tu průměrnou trojku.