• Krátkometrážní

Klub rváčů (1999)

Svět je často dost zlým místem, přesto mě osobně na rozdíl od hlavní postavy neznechutil. Oproti hlavní postavě usnu minutu po zalehnutí do postele a v době kdy píšu tento komentář mi není přes třicet. Chci tím říct, že problémy které postava Nortona má, šli úplně mimo mé vnímání světa. Film tak je sice poutavě natočen, ale jeho příběh o rozhněvaných mužích není i díky mně předem vyzrazenému finálnímu zvratu ničím víc, než trochu nadprůměrným, režisérky dobře zpracovaným dílem.

The Old Master (1979)

Yu Jim-yuen se do historie akčního filmu nesmazatelně zapsal tím, že naučil herce jako Jackie Chan, Sammo Hung a Yuen Biao nebo režiséra Coryho Yuena a mnoho dalších hrát a hlavně bojovat. Za to si zaslouží všechen respekt a úctu. Bohužel jeho jediná filmová role se spíše nepovedla. Pod režijním vedením Josepha Kua dostáváme příběh hodného mistra co se vydává pomoci svému studentovi do USA, ale situace se zkomplikuje. Natáčení v L.A. určitě spolklo většinu rozpočtu a mně překvapivě tohle zasazení bavilo. Ještě víc jsem se divil, že mě bavil i zdejší humor, zvlášť scény s paní domácí, něco co by mi normálně přišlo naprosto trapné. Problémem bohužel byla akce. Mistr už měl tehdy svůj věk a ve většině soubojů je nahrazen kaskadérem. Hodně to vynahrazuje jeho sidekick Bill Louie, který má par fajn soubojů například na střeše, ale celkově mě akční stránka zklamala. Asi jsem měl moc velká očekávání a doufal ve víc viditelné akce od samotného mistra. Kdyby film vznikl o deset, patnáct let dřív, dopadlo by to pravděpodobně o dost líp.

Jiu xian shi ba die (1979)

Dokážu pochopit snahu si vydělat na úspěchu Jackieho filmu Drunken master. Dát ale na filmový poster Siu Tien Yuena a pak ho mít ve filmu jen během úvodních titulků trošku vadilo i mně. Když bylo tohle řečeno, hned po úvodu následuje klasické dílo Josepha Kua. Trošku se skáče v čase , často se bojuje a i přes jako obvykle zkratkovitý děj film baví. Sice stále čekám až mě Kuo skutečně nadchne, ale naštěstí je tomu téměř vždy blízko.

Životní trefa (2022)

A pak že Adam Sandler hraje jen ve špatných filmech. Sice se tu nejedná o nijak zvlášť originální příběh, ale jeho zpracování je opravdu fajn. Sandler si to fakt dává a neherci/basketbalisti jsou ve svých rolích uvěřitelní. I když jsem tak za svůj život neviděl ani jeden zápas a slavných hráčů znám maximálně tucet, měl jsem po skončení filmu chuť se na nějaký zápas podívat. Snad bude Sandler ve svých budoucích filmech s nastavenou kvalitou pokračovat. Byl bych za to opravdu moc rád.

Mi quan san shi liu zhao (1979)

Bezesporu jeden z nejhorších snímků Josepha Kuoa. Jeho tvorba se dá mírně řečeno považovat jako silně inspirovaná jinými filmy. Což bych i přes ukradnutí si ústřední melodie z Růžového pantera jako vždy u takovéhoto filmu zvládl, ale tady to nešlo. Naprosto nestruhující souboje, nelogický děj a to vše v nudném prostředí s nezajímavými herci. Jen snad Bolo Yeung s parukou vyčnívá, bohužel teda jenom tím vzhledem. A Hwang Jang Lee tu má jen větší cameo, navíc taktéž s špatně padnoucí parukou. Snad už kvalitou v dalších filmech co mám před sebou Kuo neklesne ještě víc.

Třináct životů (2022)

Říká se, že v jednoduchosti je síla a u Rona Howarda to platí na plné čáře. Když má velký rozpočet, většinou sklouzne do průměru. Když se musí hodně snažit, tak jako v případě Rivalů nebo právě tady, jedná se o skutečný filmový prožitek. Žádný patos a rodinná dramata, jen obyčejní lidé a zvláště pak skupina potápěčů, kteří stejně jako všichni dělají chyby a občas ztrácí víru. Herecké výkony všech dokážou držením se při zemi navodit opravdu realistickou atmosféru, navíc i vizuálně vše vypadá úchvatně. I když tak člověk třeba ví, jak celá záchrana dopadne, napětí funguje skvěle. Jeden z nejlepších filmů roku 2022.

Projekt Adam (2022)

Laciné Sci-Fi z prostředí kanadských lesů, které trochu připomíná mix Star Wars a seriálu Hvězdná brána. Tohle spojení Reynoldse a Levyho bohužel nedodalo víc než stravitelný průměr. Naděje umírá poslední ale po zhlédnutí se začínám o třetího Deadpoola trošku bát.

Lásky čas (2013)

Jednoduchá romantika kterou se nečekaně dobře prolíná cestování v čase. Až na hlavního hrdinu, teda jeho herce, který si za celou dobu nedokázal získat moje sympatie jsou všechny ostatní role zahrané naprosto skvěle a taková Rachel McAdams a Margot Robbie jsou vyloženě castingovou trefou. Je to zkrátka báječná romantická šleha, kterou při sledování s partnerkou možná i stejně jako já oceníte.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Slovo, které se nejvíc hodí k popisu tohoto filmu, je zklamání ! Oproti fajn jedničce a skvělé dvojce přichází u trojky s výměnou režiséra ledová sprcha. Tak uspěchaný a zkratkovitý děj jsem i na poměry komiksového filmu už dlouho neviděl . Bohužel ani akce, která je sice velká měřítkem, nenadchne. Vše co bylo na předešlých dílech tak skvěle, od politické linky, akci až po digitální triky, tady prostě vše selhalo. Nejhorší film původní trilogie který si pravděpodobně znovu nepustím.

Sám doma (1990)

Na Štědrý den se mají dodržovat tradice. Jednou takovou je u mě zhlédnout Sám doma. Od dob mého dětství si zkrátka nejde film nepustit. Za tu dobu film sice trochu zestárl, ale jakmile Kevin vyběhne z kostela se připravit na večer, nebo když Marv zavolá na Harryho, že jde do baráku, prožívám nostalgickou radost co mi vytvoří úsměv na tváři, a věřím že nejenom mě.