• Krátkometrážní

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Nevěřím že by si stále i teď, po celé čtvrté fázi a Ant-Manem jako počátkem páté fáze ještě pořád někdo mohl myslet, že Marvel je záruka kvality a dobrých filmů. Ant-Man nikdy nebyl velká hvězda, ale s pomocí Michaela Douglase to byl vždycky fajn heist film. Tady máme rodinu , Kanga a opravdu hnusné triky co mi chvílemi připomněli ukázky na nevzniklý český film, Poslední z Aporveru. A ještě absentující humor. Ne, mimozemšťan s hlavou ve tvaru brokolice opravdu není moc vtipný. MCU jde bez výrazných režisérů schopných dodat nová dobrodružství pomalu ale jistě ke dnu. Na průměrné kvalitě je už teď a já zkrátka v budoucnu nevidím nic, co by mi mělo přidat na optimismu. Tak snad mi ještě Kevin Feige ukáže, jak moc se teď mýlím.

Notting Hill (1999)

Poslední dobou se mi už moc nestává, aby mě film a zvláště pak romantická komedie zaujal natolik, že bych vůbec uvažoval o opětovném shlédnutí. Notting Hillu se to v průběhu let nejen že podařilo, ale udržel si přitom svou zábavnost a láskyplnost na téměř stejné úrovni, kterou jsem pociťoval při úplně prvním setkání. Tady se z tvůrčího hlediska zkrátka sešlo všechno. Režisér pracující s dobrým scénářem, samotný námět který letmo ukazuje svět filmu a hlavně ústřední dvojce je naprosto skvělá. Julia Roberts nikdy nebyla roztomilejší a Hugh Grant sympatičtější. Někdo si na Valentýna pouští třeba Hříšný tanec, ale v naší domácnosti to ještě na dlouhá léta nejspíše bude Notting Hill. A já jsem zato rád.

Ostrov (2023)

Mám rád Langoše, dobrodružné filmy a návštěvu Thajska plánuji už pár let. Očekával jsem tak, že by mě snímek v rámci možností českého filmu mohl zaujmout a snad i pobavit. A to se mu k mé radosti povedlo. Ne úplně humorem, který ve vás probudí maximálně mírný až střední úsměv, ale tím, jak si po celou dobu stopáže hlavní herecké duo dokáže udržet vaší pozornost. Je příjemné zase jednou v české produkci vidět normální lidské postavy, které nemají černobílý charakter. Nebýt náhlého, uspěchaného konce a trošku neuvěřitelného dostání se na ostrov, asi bych si film v budoucnu pustil znovu. Takhle pro mě Ostrov zůstane jako taková v pohodě jednohubka, kterou jsem díky vícero náhodám spatřil v kině.

Wang ming yuan yang (1988)

Yuen Biao vždy ve filmech exceloval po akční stránce, ale s hereckým projevem už to bývalo horší. O to větším překvapením pro mě bylo jeho spojení s režisérem Alfredem Cheungem. Bohužel tedy ne pozitivní, ale zato minimálně zajímavé. Téma smrti, rodiny, ale hlavně hongkongské identity s blížícím se rokem 1997 jsou podány po scenáristické i vizuální stránce opravdu hezky a i přes pro mě ne vždy zcela komfortní směřování a zakončení si film udržoval mou pozornost. Jen ten Yuen Biao mi tam prostě nesedl. Vnímám to jako svou chybu, jednoduše jsem se nedokázal odprostit od pocitu, že každou chvíli z poza rohu hlavní herec vyskočí a všechno zlo porazí. Hrát hlavní roli Andy Lau či Chow Yun-fat, bylo by mé hodnocení lepší. Což je zcela a jen můj problém a snad při opětovném shlédnutí nakonec dokážu film ocenit po všech stránkách.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Rychle a zběsile patří mezi mé nejoblíbenější filmové série. Bohužel o to větší utrpení jsem zažíval při sledování devítky. Neúplná „rodina“ , už i na mě dementní situace typu magnetické letadlo, cesta do vesmíru či zjevení dosud neexistujícího bratra a k tomu i živý mrtvý. A to jsem málem zapomněl na hloupé flashbacky, co se snaží tomuhle scenáristickému guláši dát smysl. Neúspěšně! Zkrátka hodně věcí proč film nemít rád. U mě ještě pořád fungovala trocha nostalgie, ale ani ta už příště nepomůže, ne po tomhle výkonu. Kdyby to skončilo sedmým dílem, bylo by to pro fanoušky nejlepší. Takhle pomalu ale jistě F&F díky egu Vin Diesla směřuje až k hranici filmového odpadu, což je fakt, s kterým se fanoušci budou muset smířit.

Dny teroru (1986)

Tak jsem se konečně dočkal filmu, ve kterém je Yuen Biao za hlavní hvězdu a já si to užívám. Od úvodních minut se šlápne na pedál a tato zběsilá akční jízda víceméně nezpomalí až do samotného závěru. Během sledování jsem poprvé dokázal ocenit Yuenuv herecký, ale hlavně akrobatický/bojový talent. Rozhodně vrchol jeho filmografie, který si zaslouží o to větší chválu, že to dokázal bez obvyklé herecké podpory svých „bratrů“ Jackieho a Samma. ( Sammo Hung sice film produkoval ale stejně.) Jeho víc než rovný soupeř v podání Cynthie Rothrock a dalších bojovníků typu Karen Sheperd, to vše pod taktéž jedním z nejlepších režijních výkonu Corey Yuena z filmu dělá jedno z předních děl hongkongské kinematografie. Úplná drobnost co mi trochu kazila zážitek byla herecká účast pana režiséra. Když se věnuje režii, jde mu to skvěle. Jakmile se snaží hrát, je to velký špatný. I přes tuto malou vadu na kráse by měl ale Righting Wrongs spatřit každý fanoušek, co to myslí s akčními filmy aspoň trochu vážně.

Tom Yum Goong 2 (2013)

První Tom yum goong mělo skvělou akci a žádný logicky navazující děj. Tohle pokračování také nemá žádný smysluplný děj. Zato má sice mnoho, přesto naprosto špatně odvedené akce! Žádné tempo, napětí a ani špetka pocitu realističnosti. To vše je nahrazeno opravdu hnusnými digitálními efekty, u kterých jsem měl občas pocit, že se dívám na ugandský akční film Who Killed Captain Alex? Přeplácané se brodění dnem filmové nekvality, kam to s "velkou slávou" díky svému hereckému projevu pomohl dostat i RZA. Úpadek kariéry Tonyho Jaa v posledních letech mi po tomto filmu přijde jako naprosto pochopitelný a bohužel asi i zasloužený.

Tygří klec 3 (1991)

Třetí Tiger Cage se až na jméno režiséra už definitivně odstřihla od jakékoliv podobnosti s předchozími filmy. Zcela nové obsazení, z kterého nepřekvapivě trochu vyčnívá jen Michael Wong toho moc herecky neukáže. Teda až na Sharlu Cheung, která světu ukázala, jak špatnou herečkou je. Většina diváků si film ale stejně pustí kvůli akci a je potřeba říct, nedělejte to. Akční scény spočítáte pomalu na prstech jedné ruky a začnou se objevovat snad až po uplynutí půlky stopáže. Za zmínku stojí jen jedna s ohnivými dřevěnými kůly ke konci. Když k tomu přičtu velice špatný děj, lepší hodnocení si Yuen Woo – ping rozhodně nezaslouží.

Babylon (2022)

Damien Chazelle znovu a zase jinak potvrdil svou pozici jednoho z největších režijních talentů současného Hollywoodu. Kritici i většina diváků se sice k němu tentokrát otočila zády, což je u hollywoodské obce, kterou film kritizuje i vynáší do nebes málo překvapivé a u puritánských návštěvníků a těch co nezvládají delší stopáž jakbysmet. Ti co ale dají Babylonu šanci dostanou, jak už bylo často zmíněno, Velkého Gatsbyho spojeného s Moulin Rogue ale hlavně naředěného o velký kopec kokainu z Vlka z Wall Street. Budete se smát, budete se bát, určitě se budete občas cítit nekomfortně až znechuceně. Ale po celou tu dlouho stopáž si při tom budete v němém úžasu a s otevřenými ústy užívat každý okamžik. Všechny ty opravdu nádherné a vizuálně opojné scény a herecké koncerty, doplněné o desítky často i nemluvných cameo roliček v příběhu o vzestupu a pádu, něčem co je pro Hollywood tak typické, to je kombinace, u které věřím že ani při několikátém shlédnutí nepůjde odolat a vždy tu bude možné najít něco nového. Skvělý film kterému k dokonalosti chybí opravdu jenom málo.

Tygří klec 2 (1990)

Hvězdičkami jsem sice u tohoto pokračování, které tedy není vůbec pokračováním, sice nastejno s prvním snímkem, ale Tiger Cage 2 je rozhodně lepší film. A to z mnoha důvodů. Donnie Yen má tentokrát hlavní roli, zdatně mu minimálně po herecké stránce pomáhá okouzlující Rosamund Kwan a zvláště finální akce s meči, ale nejenom ta stojí za opakované shlédnutí. Plus jsem konečně mohl spatřit Robina Shou v nějakém neamerickém filmu. Jedinou kaňkou tak pro mě byl milostný trojúhelník, do kterého byl kromě již zmíněné hlavní dvojce zapojen ještě David Wu. Opravdu silné tři hvězdičky, které možná v budoucnu půjdou při opětovném shlédnutí ještě dál.