• Krátkometrážní

HANSPAULKA! (2011) (studentský film)

Lidem nezasvěceným místním fotbalovým ligám to může přijít jako vtipná hříčka hraničící se pseudodokumentem, takoví fotbaloví Ropáci. Když jsem se ale podíval na statistiky týmu Spořilov Represent, tak jsem pochopil a uvěřil: polovina zápasů kontumovaných, zbytek zápasů odehraných v 7-8 lidech. Informační hodnota, že něco takového fakt existuje, tak pozvedává mizernou kvalitu dokumentu.

The Flying Man (2013)

Originalita tohoto kraťasu se nachází v odlišném pohledu na superhrdinu. Zatímco ve všech filmech je hrdina hlavní postavou a novináři dělají jen humbuk okolo, zde je nabízen pohled obyčejného občana a Flying man je obestřen velkým tajemstvím. Tento postup dává prostor k zamyšlení, ke kterému snímek svědomitě spěje. Otázka tedy zní, zda je vraždění zločinců bez soudu opravdu správné?

Killing Joke, The (2011)

Klady: klaun, hudba. Zápory: příběh, pointa, hlavní herečka. Opravdu škoda té pointy, jinak atmosféra ušla.

Team Thor: Part 2 (2017)

Jako vážně? Minutové video o Asgardských love? To už sem rovnou dejte k hodnocení všechny Marvelovské potitulkové scény, tohle je úplně zbytečné. Mám pocit, že tohle je jen další propagace Hemsworthova těla.

Team Thor (2016)

Minidokumentík o Thorovi, jak přežívá na Zemi v Austrálii s nějakým bezvýznamným Darrylem? Ne, díky. Tahle zkouška se Taikovi nepovedla. Za zasmání stojí komunikace s Tonym Starkem, ať už přes mail nebo s Hulkem přes mobil, ale jinak tohle krátké video vystihuje jedno slovo: zbytečnost.

Nejlepší ze všech světů (2017)

Drogové téma ve filmu hodně rád, protože takový snímek dokáže často předat divákovi nějakou mesidž. Tentokrát se s drogovým materiálem vrhli do pole Rakušané a bylo těžké něco očekávat. Snímek je pojat trochu dokumentárním pohledem na sociálně slabou rodinu, což škodí zejména v občasné nečinnosti děje a tak film dokáže nudit, i když je zajímavý. Zároveň zde vidíme jednoznačně vykreslené postavy a jejich postupný vývoj, jenže postupná gradace není úplně zřejmá a její absence je znát. Fantasy linie se sem vůbec nehodila, raději bych film viděl jako čistokrevné drama s vygradovaným závěrem a právě konec byl tak trochu vycucaný z prstu, protože sociálka s policií jakoby neexistovaly. Ending tak vyšumí do prázdna, což je škoda, protože některé pasáže (viz. scéna s vodkou) byly opravdu silné.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Jelikož mi knižní zpracování Dvou věží přišlo lepší než Společenstvo, byl jsem opravdu moc zvědav jak dopadne filmové porovnání. Ze začátku se mi opět víc líbily Dvě věže, několik dějových linií dodávalo filmu energii a spád, zhruba v půlce mé nadšení zbrzdilo několik neshod s knížkou (viz. Aragornova skála byla úplně zbytečná), ovšem poslední hodina byla opět skvělá a při famózní bitvě o Helmův žleb jsem byl nejvíc nadšen právě z filmových improvizací. Kdybych se musel nutně přiklonit ke Společenstvu nebo Dvou věžím, tak se o velmi tenounký vlásek přikloním ke Společenstvu, ale je to opravdu těsné, Dvě věže jsou brilantní velkofilm, který si právem zaslouží plný počet hvězd, a já už se jen mohu těšit na velkolepé finále v Návratu krále.

Rocky (1976)

Tak teď opravdu nechápu, co všichni vidí na tak tuctovém a obyčejném filmu jako je Rocky. Co je zajímavého na filmu, kde se v první polovině vůbec nic neděje, kde se postavy baví o šatní skříňce, otřesu krunýře, o tom jestli je v želvím žrádle víc molů nebo mušek, nebo jestli je dvanáctiletá holka kurvička? Vážně si nedovedu vysvětlit, jak tolik lidí mohla uchvátit nevkusná stydlivá Adriana, hipsterskej mafián nebo starej venca jako boxerský manažer. Jediné scény hodné Oscarového filmu byly tříminutová motivační scéna s ústřední znělkou a závěrečný zápas, který byl i tak hodně přemrštenej. Asi za vším stojí ten Stalloneho americký sen a akademici skočili na špek, protože jinak pro mě Rockyho úspěch v celém světě zůstává záhadou. P.S. Žánr romantický je snad myšlen ironicky. Věta "Nelíbí se ti moje žáby?" je opravdu "top" balící hláška.

Bajkeři (2017)

Typickým rysem nekvalitní české komedie, a bohužel se projevuje čím dál víc, je přehánění charakterů postav až na míru trapnosti. V tu chvíli se vám chce smát, i když víte, že to je hrozná sračka. Takže i já se u filmu smál, ale bohužel to byl z 90% smích ironický. Námět není vůbec špatný, vždyť i z podhodnocených Snowboarďáků se stal český kult, ale scénář s trapnými dialogy posílají film úplně do kytek, ještě když to k tomu nepodrží žádný solidní herec. Čekal jsem blbost, o tom žádná, ale ne takovou. Konečně už vím, jaké to je zajít do kina na opravdu špatný film, příště si zachovám svůj pud vybíravosti, protože podobné experimenty se fakt nevyplatí.

Thor: Ragnarok (2017)

Marvel universe is all (half) in one! Začalo to nepříliš povedeným trailerem, má očekávaní od filmu byla značně mizivá, a skončilo to poměrně úspěšným překvapením. Třetí Thor se vydává docela jiným směrem než předchozí dva díly. Nejen že se nevracíme na Zemi za sexy Portmankou, ale i v ostatních pohledech režisér Waititi nabízí odlišnou podívanou od dramatické jedničky a dvojiky. Jeho nezkušenost s blockbustery se projevuje někdy až nechutným kopírováním filmů z poslední dekády. Objevuje se zde (bezvýznamně) mysteriózní Doctor Strange, situační humor ze Strážců galaxie a taky typická Vaughnova moderní hudba v akčních scénách alá Kick-Ass + Kingsman. Jenže ono to dohromady nějak zafungovalo, bez slizkého Captaina Ameriky a cynického Iron Mana se Revengers docela povedli, Natálku ve středu mužské pozornosti úspěšně nahradila Terka Thompson a protože já na ty Marvelovské příběhy nějak nejsem, tak celkově hodnotím Ragnaroka jako zatím nejpovedenější ze série hlavně díky dobře zapamatovatelnému humoru, který se Taikovi povedl víc než v Hunt for Wilderpeople. A solidní dojem mi nesebraly ani extrémně špatné potitulkové scény.