• Krátkometrážní

Pan Smith přichází (1939)

Politické drama ze 30. let minulého století...může takový snímek vůbec být zajímavý? Otázka, na kterou si negativní odpověď nalezne většina lidí, ale takoví skutečně neví o co přicházejí. Geniální Frank Capra mi podobně jako s Život je krásný vyrazil dech. Je mi jasné, že to bude znít jako klišé, ale tenhle snímek je i po více než 80 letech stále aktuální, a to právě! proto, že se zabývá politikou, obstrukcemi, podvody a "Taylorovými mašineriemi". Klid pupkatých páprdů, kteří myslí jen na své vlastní dobro, však naruší idealistický Jeff Smith, který do Senátu přináší ty správné hodnoty - počestnost, odhodlání a naději, že dobro nakonec zvítězí. Nebýt konce přitaženého za vlasy, byl by Mr. Smith dokonalým zrcadlem politického dění ve většině světových zemích, takhle je "jen" dílem vynikajícím, které bych předepisoval na lidskou slepotu v kolotoči politiky.

Kygo, OneRepublic - Lose Somebody (2020) (hudební videoklip)

Song je to moc povedený. Bohužel Sheeranovo "I Don't Care" a Maniakovo "U nás" mě přesvdčili, že příliš greenscreenu v hudebním videoklip nedělá dobrotu a i v případě Kyga s One Republic je to stejná pohádka. Naštěstí existuje Spotify, takže při příštím poslechu se o klip dobrovolně ochudím a budu se moct zaměřit čistě na hudební prožitek. "Sometimes you gotta lose somebody just to find out you really love someone."

Alicia Keys - New York (2012) (hudební videoklip)

Tahle skvělá píseň by si rozhodně zasloužila lepší klip. Zrovna Alicia si to může dovolit.

DJ Wich feat. Strapo, Rest, Erycan - Pevně na Zemi (2019) (hudební videoklip)

Nejlepší CZ/SK DJ, nejlepší český rapper, nejlepší slovenský rapper - co víc si přát. Poklidný beat a silný text plný pokory, uvědomění. Nohy na zemi a hlava v oblacích. "Vstávám a vyrážím do dne s obrovskou radostí, že přišel novej den. Děkuju nahoru, za to že mý nohy na týhle zemi furt stojej."

NIK TENDO - Bude Líp ft. Hasan & Kamil Hoffmann (2019) (hudební videoklip)

Asi první song od Nika, který se mi celkem líbí. Když pominu krásné rýmy v refrénu (špatně - smutno - pláče - hovno), má to dobrou myšlenku a hlavně skvělej beat od Konexe, kterej celý M+ tahá nahoru.

Ben Cristovao feat. Mária Čírová - Padám (2018) (hudební videoklip)

Sestřih z filmu mě zaujal natolik, že bych se na ten špatně hodnocený film klidně i podíval. A zaujal mě i natolik, abych poměrně podprůměrný song hodil do pozadí a příliš jej nevnímal.

Sociální dilema (2020)

Pokud chce tento dokument něco změnit, měl by lidově řečeno "začít u sebe" - respektive by mohl začít Netflix, který je exemplárním případem dokonale zvládnutého algoritmu, jehož obětí je prakticky každý, kdo tento film legálně zhlédnul (aneb v zajetí začarovaného kruhu). Myšlenek, které se mi momentálně honí hlavou, je spousta. Nicméně tohle je opravdu dokument pro všechny a tématika se týká každého na tomto světě, ať už chceme či nikoliv a nehledě na to jakou měrou tomu přispíváme.

Zkrocená hora (2005)

Dlouho jsem Zkrocenou horu oddaloval, až do chvíle, kdy na ni přišel ten správný čas. Na tenhle film musí být člověk naladěn v klidném moodu, nerušen okolními vlivy a nechat se volně vést pod taktovkou Anga Lee. Zkrocená hora je sázka na jistotu co se hereckého obsazení týče, ovšem tématicky je to podobné, jako byste si měli hodit mincí - a jestli se vám film bude líbit nebo ne, se pravděpodobně rozhodne během první půlhodiny. Ačkoliv jsem ze začátku bojoval s navázáním emocí s postavami, nakonec právě poklidná flow horského a pozdního kovbojského prostředí napomohla tomu, aby ve druhé polovině převážila vítězná melancholie. Scénáristicky to není rozhodně žádná sláva, ale mě si Ang Lee získal právě tím nenuceným přístupem a pohledem na lásku, který obzvlášť v dnešní době chybí. Film je tak cenný i z historického hlediska (což je vtipné říkat o filmu z roku 2005), protože v dnešní době by byl zcela jistě zastíněn všelijakými způsoby na sebe upozorňující propagandou z produkce Netflixu či novými pravidly Akademie. Naservíruje-li mi někdo tuctový příběh, avšak s čistým úmyslem a citem podaný, nebojte se, že bych ho neocenil.