• Krátkometrážní

Lights Out (2013)

3 minuty, ze kterých je v rámci daného námětu vyždímáno naprosté maximum. 3 minuty lepší než mnohé hororové celovečeráky. 3 minuty, které přesvědčily producenty, aby David Sandberg natočil celovečerák. A bohužel tyhle 3 minuty stále zůstávají mnohem lepší než onen celovečerní film.

Rebelové (2001)

Česká muzikálová klasika, která mi dlouhou dobu unikala a u níž mě to bude ještě nějakou dobu mrzet. Prošvihl jsem totiž možnost zkouknout ji během střední, kdy by mě děj přímo zasahoval, ale i několik let po střední jsou Rebelové krásnou nostalgickou vzpomínkou. Myslím si, že Filip Renč nalezl návod na evergreen, když se zaměřil na retro prostředí 60.let a proložil je skvělými písničkami, které snadno zůstanou v hlavě. Díky téhle atmosféře a nezapomenutelné hudbě si film dokáže užít každý, komu nevadí česká hudba nebo retro styl šedesátek a Rebelové se tak zaslouženě stali kultem z počátku nového století. P.S. Mít crush na Zuzanu Norisovou se zhruba dvacetiletým zpožděním je docela divný, "naštěstí" pro mě jí ta krása dlouho nevydržela.

Ektor - Do pěti (2020) (hudební videoklip)

Ač Ektor není úplně můj šálek kávy, musím přiznat, že některé pasáže sednou jako prdel na hrnec, obzvlášť u takovýho tvrdýho beatu. Největší záruka kvality na celém výsledku je však klip pod taktovkou Jana Stracha."Údajně musim mít těch pár písmen před jménem, se kvůli tomu budou hádat, ty kreténi. Údajně musim mít těch pár písmen před jménem, mně stačí slyšet lidi řvát moje refrény."

Bon Jovi - Livin' On A Prayer (1986) (hudební videoklip)

Nejvíc motivační song uprostřed zkouškového, obzvlášť ještě uprostřed celého studia: "Wo-oh, we're half way there, Wo-oh, livin' on a prayer. Take my hand and we'll make it - I swear, Wo-oh, livin' on a prayer."

Benny Blanco & Juice WRLD - Graduation (2019) (hudební videoklip)

Graduation je klasický Juice WRLD song, který ničím neurazí, ale ani nějak extra nenadchne. Upřímně netuším, jak moc se na produkci podepsal Bennyho Blanca, ale na rozdíl třeba od Eastside nebo Lonely zde marně hledám jeho rukopis. Akordy převzaté z Pachelbelova Canonu D dur, což je pozoruhodné vzhledem k tomu, že o měsíc později Maroon 5 vydali Memories. Každopádně respekt, že do klipu sehnali tolik herců a osobností.

Johny Machette & Teri Blitzen - Vánoční (2015) (hudební videoklip)

S beefem na Twitteru dostává tenhle song hned jiný rozměr. Ale popravdě se jen potvrzuje, že šlo jen o prvoplánový vánoční song, za jehož povrchností nebylo nic jiného, než si nahrabat views. Nejvíc mě ale baví první minuta klipu, kde Johny ani nezpívá, ale stejně otevírá pusu. Prostě komedie.

Lauv & LANY - Mean It (2019) (hudební videoklip)

Jakkoli se Lauv pohybuje stylově a má cit pro rytmus, tady jejich tanečky s Paulem Jasonem Kleinem byly spíš cringe než abych se k nim přidal. Jinak je to kolaborace slušná a díky ní jsem poznal LANY.

Pokáč: Nešahej na mě (2020) (hudební videoklip)

"Nešahej na mě" je bohužel song, na kterém je názorně vidět, jak se s rostoucí popularitou interpreta může vytrácet autenticita písničkáře, což je obzvlášť u Pokáče škoda. Ať už to je přehnaně popová hudební produkce, nápadně podobná melodie s "Řízni, řízni" z Lotranda a Zubejdy nebo přeplácaný "green screen" klip ve stylu Sheerenova "I Don't Care", celkový výsledek se mi nelíbí. Daleko sympatičtější jsou mi Pokáčovy balady alá Stereotypy, Lovesongy nebo třeba novější Probuzení.

Adam Mišík, Dorian: Proud (2019) (hudební videoklip)

Dorian má potřebu ve svých textech neustále omílat víkendy - možná to je jeho life, ale když slyšíte "pátek sobota" 3x během jedné sloky a předrefrénu (45 vteřin), začíná to už lézt na mozek. Naštěstí písnička stojí jako skála na refrénu a celkově se mi velmi líbí Adamova myšlenka propojovat tuzemskou popovou a rapovou scénu (na rozdíl od tendence většiny místních interpretů), takže tahle kolaborace má u mě palec nahoru.

Karcoolka (2005)

Na tenhle animák si pamatuju ze svých školních let (kdo si nepamatoval KarCOOLku, nebyl dostatečně cool) a překvapivě mě neurazil ani po více než dekádě. Ano, animace je podprůměrná a většina vtipů prvoplánových, ale film má energii, spád a co se týče postav, dokáže být i nápaditý. Buďme upřímní, nemá cenu převelice kritizovat a rádoby odborně hodnotit film, u něhož ani nejsem v hlavní cílovce. Nejsem si jistý, jestli humor z mid 00s má ještě co nabídnout dnešní dětské generaci, ale já bych nad ním rozhodně hůl nelámal. I kdyby to měla být jen oddychovka k odpolednímu kafi, k večeru s dětmi nebo prostě jen na noční zabití času.