Norské dřevo (2010)

Když se při psaní tohohle komentáře zamyslím, nevím, zda vlastně hodnotím knihu či film. Literární předloha je pro mne jednou z nejskvostnějších románů, jaké jsem kdy četl. Souhlasím s kritikou, že atmosféru knihy se nepodařilo do filmu přenést. Japonské filmy jsou dosti vzdálené, mnohem více než např. knihy, rád si přečtu Murakamiho, Kawabatu, Kaneharo, ale japonský způsob točení mi úplně nesedí. Nicméně oceňuji odvahu kultovní knihu vůbec převést na filmové plátno. Mohl bych najít desítky výhrad, za všechny hovoří nervy drásající Naoko a málo prostoru pro Midori a její ztřeštěnosti, jimiž je kniha poseta, přesto se budu držet toho, že převažují klady. Natočte někdo film podle celosvětově úspěšné knihy a pak kritizujte.

Safari (2009)

Ničím nevybočující francouzská komedie s mým oblíbencem Kadem Meradem zasazena do zatím neokoukaného prostředí afrického safari. Osazenstvo je vhodně vybráno, Abelanski a Bel mají na svém kontě pár komedií. Na zasmání a relax doporučuji.

Bitten (2008)

Výborná zábava na nedělní noc. Naprosto dokonalá směsice hororu a komedie, plná bláznivých vtípků, gagů a hlášek. Další příjemné překvapení.

Divoká tráva (2009)

Zvláštní film plný praštěných postav, z nichž nejvíc bije do očí André Dussolier, jemuž dle mého mínění tato role vůbec nesedla. Ačkoli je snímek plný slavných jmen, všichni jen tak přicmrndávají hlavní dvojici, která nepřesvědčuje. Alain Resnais tohle neměl zapotřebí. Velmi slabé tři hvězdičky.

Franklyn (2008)

Franklyn nejdříve vypadal na zajímavý temný snímek, posléze začal nudit a nakonec se z něj vyklubal docela dobrý psychothriller. Resumé - Evě Green by mohli dávat i normálnější role, totéž platí o "Madisonu Twatterovi". Kdo viděl Skins, pochopí :-)

La Reine des pommes (2009)

Zábavná komedie s mírně dramatickým podtónem. Rozhodně příjemné překvapení z naprosto neznámého snímku pro mě s naprosto neznámými herci. Zpočátku to vypadalo na ztřeštěnou komedii a nakonec se z toho vyklubal tuze příjemný snímek s prvky muzikálu. Hudba je rozhodně posledním povedeným dílkem zajímavé skládačky.

Loupež po italsku (2003)

Pokud byl Ed Norton k natáčení donucen, není to teda moc poznat. Netradiční role záporáka mu náramně sedne, ostatní jsou uvrženi trochu do stínu. Dobrá zábava, nic víc, nic míň.

Ďábel (2010)

Slušný thriller zasazen do klaustrofobního prostředí ne příliš širokého výtahu. Děj svižně směřuje k očekávanému finále, pointu jsem uhodl-neuhodl. Za čím stojí Shyamalan, většinou diváka pobaví a nezklame. Pozn. neviděl jsem Posledního vládce větru :-)

Elementární částice (2006)

Němci umí natočit zatraceně dobrý film, opět se to potvrzuje, o to více, že se jedná o filmovou adaptaci francouzského románu, což já osobně považuji za nesmírně těžké, zvláště pokud snímek vzniká podle románu spisovatele, jenž byl jiné národnosti než režisér a herci. Bravo, silné herecké obsazení, kterému dominuje dvojice Bleibtreu/Gedeck. Zajímavý a silný příběh, který se do mě zahryznul už od začátku a nepustil.

Mon père, Francis le Belge (2010) (TV film)

Nepatřím pouze k příznivcům filmů, jsem také náruživý čtenář a zajímám se o historii. Mám trochu problémy se životopisnými filmy, málokterý snímek se mi zavděčí. Výjimkou není ani tento francouzský televizní film. Zdá se mi, jako by byl celý děj poskládán jen z krátkých scének, které mnohdy netrvají ani minutu a kdy postavy prohodí jednu, dvě věty. Přesto jsem se devadesát minut nenudil, pilně procvičoval poslech francouzského jazyka a s napětím sledoval, jestli Vahina Giocante přečká celou stopáž bez úhony.