Mlčení Lorny (2008)

Filmová výzva 2018 - Belgie. Od bratří Dardenneů vždy vím, co mám čekat a dostanu přesně to, co chci. Jen v tomto konkrétním případě, kdy se film věnuje příběhu snaživé a pracovité Albánky, jež se zmítá a otáčí podle toho, jak pískají tři muži v jejím životě, se neuchyluji k nejvyššímu hodnocení. Čtyři hvězdičky jsou adekvátní a přiléhající.

Fantastická žena (2017)

Filmová výzva 2018 - Chile. Nečetl jsem si obsah a pořád jsem si říkal, že je něco jinak než obvykle. A buď jsem natvrdlý anebo jsem tak liberální, že nemám předsudky a podvědomě přijímám jakoukoli odlišnost. Jak se věci mají, mi došlo až asi po hodině od začátku a tehdy jsem pochopil, proč se k Marině všichni chovají tak divně nebo hnusně. Částečně zvláštní, částečně zajímavý, hodně intimní, umělecky bravurně zvládnutý a herecky velmi dobře zahraný snímek. Čistě subjektivně bych ale v případě Oscara za nejlepší zahraniční film upřednostnil Nemilované, jenže ruský film Oscara asi hodně dlouho nedostane. Holt politika, nicméně ocenění pro Fantastickou ženu mě nijak neuráží.

Hříšnice (2017) (seriál)

Skvělé, vynikající a mnohem lepší, napínavější a zajímavější než všemi vychvalované a přeceňované Sedmilhářky s hysterickými Witherspoone a Dern. Především oceňuji perfektní volbu dvou hlavních postav - Jessica Biel je mimořádně přesvědčivá a zapomenutá hvězda devadesátých let Bill Pullman slaví patřičný návrat na výsluní. Oběma jejich postavy náramně padnuly, Billova zarputilost a tvrdošíjnost mi imponovala. Ta minisérie potvrzuje moje soukromé vnímání světa a rovnováhy v něm, proto mě oslovila mnohem více než hysterické vřískání kolem toho, že nějaké dítě dalo jinému dítěti ve školce pusu. Bravo a s nadšením přijímám informaci, že se chystá druhá série.

Nikdy nejsme sami (2016)

Filmová výzva 2018 - Česká republika. U filmů Petra Václava je patrné, že mají mezinárodní přesah což je pravděpodobně dáno Václavovým pobytem ve Francii. Jeho snímky můžeme směle posílat kamkoli do světa, Václav není zatížen malým českým rybníčkem se vším dobrým i zlým, co v něm plave. Spojení Roden-Vlasáková nám už nabídl v Paralelních světech a i tentokrát funguje skvěle, byť v naprosto jiném rozpoložení. Roden podle mě podává ještě mnohem lepší výkon než ve vychvalovaném Masarykovi. Nesmím zapomenout na Miroslava Hanuše - divadelní i televizní diváci si jej mohou užít dosyta, ale ve filmu se zase tolik neobjevoval. Určitě by měl dostávat více hereckých příležitostí aby si jej většina národa nepamatovala jen jako odporného Korejse z 1. oddělení. A abych jen nechválil - bez Rodenovy nechutné scény na toaletě bych se klidně obešel a myslím, že se scénářem si Petr Václav mohl pohrát ještě více a lépe.

25. Český lev (2018) (pořad)

Obával jsem se, abych nebyl zklamaný a naštvaný poté, co mě potěšily Ceny kritiků. Kromě toho, že bych přál nějakou jednu, dvě ceny navíc Špíně a aspoň jednu cenu pro Kvarteto, jsem spokojený a myslím, že i večer probíhal tak nějak v klidu, bez trapností a nějaký ten tradiční česko-slovenský vtípek nebo naopak rýpnutí do aktuální situace u nás i na Slovensku. Nejvíc se mi líbil proslov Kronerové a překvapil mě Sláma bosý :-) Oldřich Kaiser po letech půstu začíná sbírat ceny a je to dobře, protože už dlouho tvrdím, že Kaiser a/nebo Lábus zachraňují spoustu českých filmů poslední doby, Po strništi bos je toho zářným důkazem.

8-Ball (2013)

Filmová výzva 2018 - Finsko. Další pořádná nálož od finského filmového boha Aku Louhimiese. V ČR se ochladilo a já jsem odcestoval na služební cestu do Helsinek, kde je zase hlouběji pod nulou, všude kolem sníh a náledí. A já pošetilec jsem si objednal ještě nejchladnější hotel ve městě, neboť předtím budova složila jako věznice. Co jiného si pustit než finskou depku, ať to má tu správnou symboliku, Necítil jsem se příjemně ani jednu jedinou minutu, Jessica Grabowsky je velmi pěkná a o to víc mě zasáhlo, jak si svůj život ničí, hraje jako z partesu. Eero Aho mě zaujal už v Rozkaze, opět nezklamal a předvádí brilantně odpudivý výkon. Jediná postava, která mi nesedla, byl ubrečený a nemotorný policista, myslím, že bych tu postavu mohl směle označit za zbytečnou. Silný zážitek - asi už třetí sociální drama v řadě, v zájmu zachování duševní integrity si musím pustit nějaký lehčí žánr.

Dunkerk (2017)

Řemeslně mistrná práce, po formální stránce velmi neotřelé, až jsem se místy v tom rychlém střihu ztrácel, kde se vlastně nacházím a v jakém čase. Podařený snímek, který po technické stránce září a v kině divákovi dozajista nabídne senzační podívanou. Kenneth Branagh dokáže zahrát postavy z obou stran konfliktu.

Já, Tonya (2017)

Dokázal bych vést polemiku s obsahem distributora, že jde o černočernou komedii. Z mého pohledu jde tak akorát o černočerné drama, z něhož mi je smutno na duši a nejlíp to vystihl komentující novinář - "vše způsobili dva největší kreténi v příběhu, kde jsou všichni kreténi". Celý příběh je od začátku depresivní, nevíme přesně a asi se už nikdy nedozvíme, jak se to vlastně všechno odehrálo, kdo vše zavinil, nicméně, pokud Tonya Hardingová prožila dětství, dospívání a vztah s manželem alespoň z poloviny tak, jak je ve filmu vykreslen, tak se nelze divit (nikoli však omluvit), pokud byla do útoku na Nancy Kerriganovou aktivně zapojena. Po zhlédnutí snímku jsem si pustil krátké video, které novináři natočili krátce po útoku a sevřelo se mi srdce, bolest, bezmoc a zoufalství, které z Kerriganové čiší, jsou nesnesitelné a zdrcující. Herecky vynikající Margot Robbie, jež má skvěle našlápnuto, protože dostává rozmanité herecké příležitosti. No, a pokud budeme a rozhodně můžeme vést polemiky o oscarových hereckých nominacích, v případě vedlejší ženské role žádné polemiky nepřichází v úvahu - Allison Janney je odporně skvělá a skvěle odporná - na její vítězství na Oscarech bych vsadil klidně i deset tisíc korun - myslím ale, že kurz bude natolik malý, že to ani nemá cenu.

Hafið (2002)

Filmová výzva 2018 - Island. Tento film je tak šílený, jak šílené počasí na Islandu řádí. Island bych chtěl někdy navštívit, ale nikdy bych tam nechtěl žít. Jsem velmi příjemně překvapen, nečekal jsem, že budu tolik nadšený. Během sledování jsem si nemohl nevzpomenout na divadelní hry Srpen v zemi indiánů a Rodinná slavnost. A nyní zjišťuji, že i Hafid byl natočen podle divadelní hry - všechno tak do sebe krásně zapadá. Seveřané rodinná dramata, tajemství, patologii a absurdnosti zvládají nejlépe. Není to příjemné na dívání, alespoň ne pro slabší a citlivé povahy. V té šedi, depresi a vyhrocenosti nám dodávala špetku humoru ta roztomilá babča s cigárem a koňakem v ruce :-)

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Neskutečně zábavné a lepší než první díl - protože přenesení lidí ze skutečného světa do hry je mnohem nápaditější než přenesení hry do skutečného světa. A promíchání charakterů dodává filmu ty správné grády a vtip - to však vyžaduje dobře zvolené herce a nedejte pak šanci komikovi Jackovi Blackovi a akční hvězdě The Rockovi. A když je doplní trapně směšný a směšně trapný Kevin Hart a sex Karen Gillan, o dokonalou oddechovku je postaráno. Takhle přesně si představuji nenáročný film, který mě baví ani chvíli nenudí a vykouzlí mi úsměv na tváři.