Wonder Woman (2017)

Asi budem nesúhlasiť s viacerými tu prítomnými. Keď u Marvelu fungovala severská mytológia, prečo by u DC nemohla fungovať tá grécka však ?? V komikse to možno sedí, no film je niečo iné. Prvá časť filmu je v podstate vo veľkej miere poznačená naivitou hereckého prejavu Gal Gadot. Občas to síce nevadí, no vo väčšine to vadí. Preto nastáva otázka: „ mohla to zahrať lepšie ?? ” Mohla, no tu až tak nejde o túto hereckú výsadu, ktorou je kvalita hereckého prevedenia. Jej postava v podstate má takúto povahu, ale pôsobilo to na mňa otravne. Však len druhá časť baví. No, baví v úvodzovkách. Opäť, niekedy tie spomaľovačky pasovali, no miestami to bolo až také banálne, že som mal skôr pocit, že sledujem paródiu. Ani pomocné postavy nevyčnievajú z radu a nie sú vôbec zapamätateľné. To však neplatí pre Chrisa Pina. Uznávam, že sa mi tam najprv nehodil, no on je asi najsvetlejšou stránkou môjho hodnotenia. Dej bol taký slabý, že ma ani neprekvapil koniec. Čo sa konca týka, zachraňuje väčšinu z filmu, aj keď nie po vizuálnej stránke ako by sa dalo čakať, no po emočnej. Pozitívum nájdem aj v takom nejakom zrkadle spoločnosti ( teda ako som sa dočítal v niektorých tunajších komentoch ), celkom realisticky zobrazuje ľudskú povahu. Od prvého väčšieho ženského blockbusteru po dlhej dobe som čakal teda oveľa viac. Jednoducho neviem prečo, ale DC nevie tvoriť filmy tak sviežo, jednoducho a nenútene ako Marvel. U nich mám pocit, že pri nich stále niekto stojí a kope ich do slabín vždy, keď chcú urobiť niečo inovatívne. Ku Gal Gadot by som ešte dodal, že síce nepodala nejaký obzvlášť oslňujúci výkon, ale je pekná a to závaží u veľa ľudí. Mne osobne to však ku šťastiu nestačí. 50 %.

Hořký život komika (2016)

The Comedian baví. Baví hlavne Robert De Niro so svojou neslušnou, vulgárnou, urážlivou stand up komikou. Celý film som sa však sám seba pýtal, „ čo mi tento film chce povedať, o čom vlastne je a prečo sa vlastne tak skurvene vlečie ?? ” Naozaj stopáž je absolútne prepálená. Záver filmu tak trochu objasňuje mnou predom spomenuté otázky. De Niro je neuveriteľne komplexný herec. Ako vie byť absolútne vážny a až desivý, vie byť majster vtipu ( aj keď asi len urážliveho ) a rozosmiať na počkanie aj tých najzatrpknutejších. Celé to má relatívne dobré obsadenie počínajúc Leslie Mann, Denny DeVitom a končiac Harvey Keitelom. Je pravda, že sa tu veľmi veľa nadáva, až mám pocit, že normálny ľudia ( ktorých oni vlastne predstavujú ) toľko nadávok ani nepoužívajú. Musím uznať, že som tu videl istú podobnosť s Bird Manom. Skrachovaný herec, ktorý kedysi býval hviezdou a všetci ho poznajú len podľa tej postavy. Myslel som si, že som vo filmoch videl všeličo, ale židovskú svadbu dvoch lesbičiek ( pri tom jedna ani nie je židovka ) som naozaj asi nikdy nevidel. De Niro sa asi s rastúcim vekom stáva z mafiánskeho či psychicky narušeného umelca komplexným hercom, lebo okrem týchto parametrov, ktoré stále zvláda, zvláda aj nenútenu komiku. 70 %.

Kniha přežití (2010)

Toto by sa normálne hodilo ako učebná pomôcka na hodinu náboženstva. Inak celkom slušný postapokalyptický film s výborným Denzelom Washingtonom, tentokrát priemerným Garym Oldmanom a bohužiaľ nevýraznou Milou Kunis. Film kniha prežitia je vlastne o vplyve knihy na ľudí. Mohli sme to vidieť v minulosti, je to do istej miery vidieť aj dnes a dúfajme, že to uvidíme aj v budúcnosti. Keď nie my, aspoň tí po nás. Režiséri chceli poukázať na moc tej danej knihy a ja som to kvitoval, no veľa ľudí to nezoberie pozitívne. Recitovanie pasáži na mňa osobne pôsobilo prijemne. Kamera a prostredie bolo veľmi podarené. Akčné scény ( ktorých tu bolo ako šafránu ) boli pôsobivo natočené. Celkovo veľmi slušný priemer. 70 %.

Leon (1994)

Vynikajúci kúsok, s bohužiaľ pre mňa mŕtvym stredom filmu. Veľa ľudí to tu ospevuje, no mne to prišlo ako umelé naťahovanie. Postava Leona má dve stránky. Na jednej strane je to tak trochu dieťa s prvkami mierneho autizmu a na druhej strane chladnokrvný zabijak s neortodoxnými zvykmi, ktorý nepozná zľutovanie ( ak teda nie ste žena alebo dieťa ). Veľa ľudí vraví, že Johnny Depp dokáže zahrať každú postavu, no na Garyho Oldmana sa ani trochu nechytá. Ten človek je jednoducho chameleón. Bola to vyslovene slasť sledovať ho. Natalie Portman už vtedy vyžarovala akýsi šarm a jej stvárnenie Matildy jej právom vynieslo kariéru akú má. Jean Reno - pán herec, dychberúci výkon, pravdepodobne najlepší aký som u neho videl. Zaujímavý bol aj svet, v ktorom sme sa nachádzali. Veľmi realisticky bolo zobrazené ako to žiaľ Bohu dnes funguje. Korupcia a hlad po moci a peniazoch je všade. Zakonponovanie hudby do filmu bolo priam skvostné a aj kameraman svoju prácu odviedol precízne. Réžia je tuna špecifickou kategóriou. Luc Besson sa výrazne hraje s charakterom postáv. Ich vývoj, prelínanie bežných a dramatických scén bolo pozoruhodné. Možno by som však povedal, že je lepším scenáristom ako režisérom. Koniec bol ako vystrihnutý z učebnice. Skvelo zvládnuté scény v byte a scénu v garáži ani nespomínam. Tri veci mi utkvejú v pamäti a to výkony troch hlavných hercov. Zaslúžených 85 %.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Minule som niekde písal ( nie na ČSFD ), že Johnny Depp je síce kvalitný herec, no je hercom jedného výrazu, že všetko hraje rovnako. Povedzme si ale úprimne, kto by lepšie zahral Jacka ?? Táto rola mu dozaista vynesie nesmrteľnosť. V dnešnej dobe, kedy už nie sú herci primárne hodnotení podľa výkonu, sú hodnotení podľa atraktivity prevedenia, vzhľadu, fyzických dispozícii je táto postava legendou. Aby som sa ale vrátil, nový piráti sa nám bohužiaľ vykrádajú. Opäť v podstate to isté, čo nám už naservírovali pred tým viac krát. Áno, má to pekný vizuál, humor vcelku ostal, herci nesklamali, no čo s toho, keď máme opäť slabší príbeh. Posun od štyrky veľmi nenastal, len sa z toho stal väčší blockbuster. Je to vlastne nepriehľadná zlátanina ako predošlý diel, no baví. A práve na tom a efektoch to celé stojí. Ten enormne gýčovo ( bohužiaľ som toto slovo musel dnes použiť po druhý krát ) presladený koniec ani nespomínam. Nemôžem povedať, že som sklamaný. Je to presne to, čo človek očakával. Jedine to som mohol očakávať. Nebaví ma už stále písať: „ neurazí to, ale ..... . ” Rok 2017 zatiaľ nie je to, čo by som uvítal. Až na jeden či dva filmy som sa tohto roku bohužiaľ ničoho prevratného nedočkal. Ak sa nemýlim, film ( a nie len to ) by mal napredovať a nie len stagnovať. No, sme len v polovici, tak dúfam, že sa to zlepší. Mám pár kandidátov, ktorí by ma mohli potešiť. Len to nezakríknuť. Keďže som sa počas písania rozhodol zmeniť hodnotenie, dávam „ hitu roku 2017 ” 3* a 70 %.

Život (2017)

Pripomína mi to, ako nemám rád takýto typ filmov. Sám o sebe je tento film relatívne solídny, no musíte si uvedomiť akú kvalitu môže mať film s takouto tématikou. Nedá vám to ani kvalitnú réžiu ( pretože tam nie je vyslovene čo režírovať ), ani dobrý scénar, ani dejovo vás to nikde neposunie a ani herecké výkony tu nemajú priestor vyniknúť. Na druhú stranu tento film nikoho nenatchne, ale ani neurazí ( ak neberiem do úvahy milovníkov Votrelca ). Postava Ryana Reynoldsa je prototypom postavy z takýchto filmov, namakaný, sprostý ( navyše američan ) „ opravár ”, ktorý chce všetko vyriešiť silou. Všetky postavy ( vrátane Reynoldsa ) sú bohužiaľ slabé a nedostatočne emočne napísané. Nedá sa voči nim cítiť empatiu. Zaujíma ma, či si tvorcovia na začiatku povedali: „ máme k dispozícii relatívne slušný balík peňazí na efekty, zohnali sme pár relatívne známych hercov, o chvíľu bude v kinách nový Votrelec môžme ho slabo okopírovať, máme k dispozícii relatívne deravý scenár, poďme urobiť ten najlepší sci-fi o mimozemšťanoch aký kto kedy videl.” No, naozaj by ma zaujimali ich pohnútky. Možno to bol len ďalší priemerný ( možno až podpriemerný ) brak, ktorý zaplní vrecká pár najvyššie postaveným ľuďom v spoločnosti ....... . Neviem čo si o tom mám myslieť. Ono to nemôžem brať len z negatívnej stránky, lebo to malo svoje svetlé chvíle, no neviem sa ubrániť dojmu, že gýča vo filme sa asi nikdy nezbavíme. Stále sa objaví v nejakej forme. „ Kvalitných ” 50 %.

Don Jon (2013)

Úprimne, Don Jon sa na nič nehrá. Je plný kontroverzie, ale zase plný kontrastu a padajúceho stereotypu. Je to relatívne sranda pozerať, no má to časti, kedy vás to nudí ( našťastie ich nie je veľa ). Joseph Gordon-Levitt prekvapivo zvláda hrať, režírovať a aj scenár napísal obstojne. Udivuje má, že práve kvôli tomu, že všetky hlavné posty pri tvorbe filmu obsadil on, bol schopný dotiahnuť do hlavných rolí Scarlett Johansson ( ktorá je neuveriteľný kus ) a Julienne Moore. Tie to ťahajú veľmi pekne. Vtedy ešte neznáma Brie Larson mi celý čas svojim mlčaním lezie na nervy, až sa ozve a poskladá jednú zo najzmysluplnejších viet za hodinu a pol. Celý svet Don Jona je úplne obscénny, no človek sa v jeho zraniteľnosti dokáže vidieť. Pod tou povrchnou vrstvou plnou kecov o porne, masturbácii a sexe sa ukrýva pointa celého filmu. Celé to v podstate šľape a je to prijemne strávený čas nad zdanlivo „ fekálnym ” filmom. 75 %.

Boruto: Naruto Next Generations - Džibun no šómei (2017) (epizoda)

Začnem najprv s celkovým hodnotením po zhliadnutí 9 častí. Nesie to nový nádych a je to určite vzrušujúce pokračovanie životov našich obľúbených postáv. Neobjavujú sa tam síce často, keďže priestor dostáva nová generácia, no všetko musí mať svoj vývin a aj toto anime ho muselo mať. Veľa ľudí neprijalo tento seriál vľúdne, vraj to už nie je ono a Naruto vraj bude len jeden. To je pravda, Narutovi sa nič nevyrovná. Mali by sme však dať šancu aj tomuto anime nech sa rozvinie a môže sa stať úspešným pokračovateľom. Námet to má solídny. Treba sa len vyhnúť opakovaniu tých istých postáv, zápletok a aj niektorých trikov. Bohužiaľ autorom sa ta nie príliš darí. Tejto časti by som bez váhania dal 5*, keby sa tu nezopakovala rovnaká kombinácia, ktorá sa stala pred rokmi. Tí, ktorí Naruta sledujú nejakú tu dobu vedia o čom píšem. Inak sa nám to začína zlepšovať. Dúfam, že sa vyhneme prílišnému opakovaniu a dostaneme krásny pribeh.

127 hodin (2010)

Skvelé prechody kamier, skvelé prepínanie medzi prežívaním v kaňone, minulosťou a halucináciami, skvelá hudba, skvelé prostredie, skvelá réžia Dannyho Boyla, no a skvelý James Franco. Absolútne zaslúžená nominácia na Oscara pre Jamesa, ktorý je nie len skvelým komikom, ale aj dramatickým hercom, čo potvrdzuje dlhé roky. 90 %.

T2 Trainspotting (2017)

Tak sme sa opäť raz dostali do abstraktného sveta Dannyho Boyla. Ten chlap sa jednoducho rád hraje s vnímaním reality ako takej. Musím uznať, že sme sa dočkali viac ako podareného pokracovania. Len ten škótsky akcent je humus. Horším je len fakeovať ho a mať pri tom prenikavý cockney akcent. Tak či onak, opäť sme sa dočkali narážok na dnešný svet, ako sa nič v podstate nemení, len to mení tvár. Ewan McGregor opäť nesklamal a aj ostatní zúčastnení splácajú dlh postavám, ktoré ich preslávili. 80 %.