• Krátkometrážní

Všechno, co miluješ (2022) (seriál)

Norové potvrzují, že mají teenage dramata v malíku. Protisvěty dvou postav, Sary a Jonase, se střetnou a my pozorujeme, jak se jim podaří světy (ne)propojit. Přestože nemá seriál hvězdné herecké obsazení, zaujme především zajímavou kamerou a nevšedním příběhem, ve kterém se odráží dnešní společnost. Dokáže láska zahojit rány a odmítnout drsnou pravdu o tom druhém?

Pět let (2022) (seriál)

Tento projekt ČT se ohromně povedl. Po vydání TBH jsem měl obavy, že tohle bude další várka nereálných dialogů a hloupých postav. Opak je ale pravdou. Přestože je seriál celkem zbytečně natáhlý, dobře se na něj kouká. Zpracování tématu znásilnění je oříškem a tedy se tvůrcům velice povedl. Musím vyzdvihnout casting, protože jsou postavy povedeně obsazené a mladí herci jsou prostě skvělí! Kdyby tohle byla vlajková loď iVysílání místo TBH, mohla by být ČT víc než pyšná. Do toho, více takových skvělých projektů!

Gritt (2020) odpad!

Achjo, tento film mě ohromně zklamal. Gritt je postava bez jakýchkoliv sympatií, co jen tak proplouvá životem a jejím jediným cílem je zrealizovat svoje představení. Celý film je hodně divně natočený ve stylu mockumentary, což vůbec nefunguje a celý se táhne především skrze dialogová okna z nulovou hodnotou. Na dvě hodiny filmového času tam není žádná akce, žádný zápal. Poslední půlhodinu jsem nedokoukal, protože mě vlastně nezajímalo, jak to dopadne (pokud vůbec)... Přesto musím pozdvihnout herecký výkon Marte Wexelsen Goksøyr, protože je fakt skvělá!

Druhořadí (2022)

Je potřeba přistoupit na hru, kterou tvůrci a postavy ve filmu znázorňují. Pak je to parádní podívaná, kterou podle mě ještě nikdo nezažil. Příběh sám o sobě není nic moc, ale pořád převyšuje originalita a mravní přesahy, které se film snaží předat. V tom filmu je prostě všechno - humor, drama, hudební prvky i bizarnost. Nejlépe zapnout film na televizi, popcorn do ruky a strávit příjemně večer.

Za bílého dne (2022) odpad!

Jak sám režisér před projekcí řekl, "film je dlouhý". To teda je, a ke všemu je extrémně nudný, nemá spád ani nic, s čím by se mohl divák ztotožnit. Z projekce jsem odešel, protože bych do konce filmu odpadl nebo zakořenil do sedadla.

Ticho 6–9 (2022) odpad!

Řecká divná vlna je opravdu divná, ale tohle je extrém. Mám takový pocit, že střihači vzali natočený materiál a náhodně ho rozházeli do 80 minut. Abych jen nehanil, musím vyzdvihnout herecké výkony a fikční svět, který režisér vytvořil. Asi bude potřeba se na film ještě jednou podívat, aby mi to začalo dávat smysl, ale nechuť je zatím vyšší.

Válečný pony (2022)

Měl jsem trochu strach, že to bude nekonečný a nudný film. Opak je pravdou. Ze začátku jsem všechny postavy nesnášel a nakonec mi přirostly k srdci. Je to snímek o hledání hodnot a východisek, která nejsou pro Evropany nic známého. Příběh je opravdu krásný a nasnímaný tak realisticky, že máte chuť se za postavami přidat a pomoct jim, přestože jsou poměrně paličaté. Filmy z amerických venkovů bývají standardně pomalé a točí se okolo podobných témat, tohle je ale naprostá pecka, která zaručuje nával emocí a zábavy.

Hranice lásky (2022)

Málo komu se povede natočit drama o intimitě, partnerském soužití a hloubce vztahu. A tady se to nečekaně povedlo. Chvílemi vtipné repliky, které umožňují v návalu emocí na chvíli vydechnout. Jsem rád, že se celý tvůrčí film rozhodl na filmu intenzivně pracovat, protože to je vidět. Trošku mě znepokojovalo, jak si hlavní postavy vše točily na mobil, protože by to šlo nádherně i bez toho. Se vším všudy je to fajn film, na který si určitě hodně lidí zajde do kina.

Pieta (2022)

Asi nejlepší film, co jsem letos na KVIFFu viděl. Eduardo Casanova je prostě fantastický režisér, který má jasnou vizi a ví, co a jak chce divákům předat. Vztah mezi přehnaně ochranářskou matkou a dítětem tu byl už mnohokrát, ale ještě nikdy ve formě, jakou má právě tento film. Růžové bydliště matky a syna vs. chladné modré bydliště otce. Dva světy, které se prolnou a vyústí ve výborný závěr. Určitě všechny také budou bavit dějové přesuny do KLDR, které pro mě byly další fackou, když jsem si myslel, že mě už nemůže nic překvapit. Film je prostě 10/10 a až bude někde znova k vidění, běžím tam.

Přes čáru (2022)

Tento film se vám bude buď extrémně líbit, nebo ho budete nesnášet, nic mezi. A pokud ho budete nesnášet, je přesně pro lidi, jako jste vy. Konečně snímek, který pořádně ukazuje bizarnost toxické maskulinity, přičemž jsou muži ve skrytu úplně stejní, jako lidé, na které nadávají. A nadávají jenom protože si snaží dokázat, že jsou lepší a společnost je tak vychovává. Je pravdou, že jsou všechny postavy poměrně šablonkovité bez nějakých širších charakterů, ale to nevadí, protože tady u tohoto filmu jde o poselství. Must-have watch pro všechny zakomplexované muže.