Jasmíniny slzy (2013)

Srovnejme "Blue Jasmine" se Sedláčkovým "Rodina je základ státu". Jistě, film Woodyho Allena je vystavěn kolem postavy Cate Blanchett daleko více než ten Sedláčkův kolem Evy Vrbkové. A to je možná první krok k úspěchu. Zatímco u Sedláčka sledujeme poměrně nezáživný a do jisté míry předvídatelný "útěk" manažera a jeho rodiny před spravedlností, Allen se soustředí na to, co bude "potom". Právě touto cestou, skrze profil hroutící se manželky zvyklé na život v blahobytu, jež se náhle ocitá mezi "normálními" lidmi, byť v hlavě se stále pohybuje kdesi v pohádkové minulosti, se Allenovi podařilo "něco" zachytit. Za pomoci skvěle zvolených flashbacků, zejména s ohledem na vztah dvou sester, ve filmu ožívá osten sociálního napětí, nepěkné kulisy života v luxusu na úkor podvedených. Cesta k pochopení celé té společenské patologie tedy vede právě skrze život a myšlenkové pochody oblouzněné manželky, jež - neschopna jakékoliv sebereflexe - je jednou nohou na pokraji nervového zhroucení a druhou kdesi ve světě iluzí, který si kolem sebe nechala vystavět a v němž na osudech druhých lidí nezáleží.

Velká nádhera (2013)

Paolo Sorrentino potvrdil pozici jednoho z nejtalentovanějších autorů současnosti. Velká nádhera je nepochybně film roku 2013, ke kterému se budu neustále vracet.

Jen Bůh odpouští (2013)

Zběsilost v srdci bez lásky a bez happyendu, verze 2013.

Dva nula (2012)

První asociací, která se mi po zhlédnutí snímku Dva nula scénáristy Tomáše Bojara a režiséra Pavla Abraháma vybavila, byla Troškova trilogie Slunce, seno… Také v ní totiž vstupujeme do uzavřeného světa předem vymezeného myšlení, do jakéhosi skanzenu stereotypů, kde přesně víme, co můžeme od jednotlivých postav očekávat. Kulisy české vesnice se pouze proměnily v betonové ochozy letenského stadionu, jenž zrovna ožil tradičním zápasem mezi Spartou a Slavií. A jako lidová komedie (pseudo)troškovského střihu je film Dva nula skutečně excelentní. Zásadní chybou snímku je ovšem snaha budit dojem, že meze „pouhé“ veselohry překračuje.

Cosmopolis (2012)

Nepochybuji o tom, že tento film zůstane nedoceněn. Nicméně mám pocit, že tuším, proč jej Cronenberg natočil. Díky postavení, které si vybudoval, si to mohl dovolit. A to je dobře. Kolik jiných takových režisérů máme?

Hájek na zámku, Petr v podzámčí (2011)

Věcí, již lze dokumentu Apoleny Rychlíkové nejvíce a po právu vyčítat, je pasivní autorský přístup. Režisérka nechává hlavního hrdinu vyprávět jeho vlastní pohádku, kterou sama nijak neproblematizuje, byť k tomu tvrzení Petra Hájka přímo vybízejí. Jistě, lze to obhájit jako metodu, na niž má autorka právo, nicméně celý snímek tak upadaná do jednorozměrnosti a stává se spíše promarněnou šancí. Teprve konfrontace s opačným pohledem na svět, než zastává Hájek - zde by však oponent musel být argumentačně zdatný a pohotový - by mohla film, včetně postavy jeho hlavního aktéra (!), posunout někam dál. *** Václav Bělohradský, český filosof a sociolog působící jako profesor na univerzitě v italském Terstu, využil dokument Apoleny Rychlíkové v rámci svého kritického výkladu českého konzervativismu. Bělohradského text "Český konzervativismus: Nad dokumentem Apoleny Rychlíkové Hájek na zámku, Petr v podzámčí" tak divákovi poskytuje jednak komplement celého snímku (neboť Hájkovu zpověď zasazuje do kontextu českého konzervativismu, jehož je hlavní hrdina filmu jedním z čelních představitelů); zadruhé lze text chápat jako možný interpretační klíč, který samotný dokument postrádá. Bělohradský mimo jiné píše: "Dokument odhaluje rétorické postupy, kterými se enkláva jednoznačných (národních) Pravd ve světě velmocenských her a mediální manipulace konstruuje."

William S. Burroughs: A Man Within (2010)

William S. Burroughs, čtenářsky asi nejnáročnější autor ze "svaté trojice" beatníků Kerouac-Ginsberg-Burroughs, musel být nepochybně nevšední člověk a tento dokument to jen potvrzuje. Jistě, už na základě Burroughsových knih si čtenář může o autorovi udělat určitou představu - homosexualita, drogy, záliba ve zbraních, láska ke kočkám atd. -, nicméně dokument přináší řadu zajímavých a unikátních výpovědí, které nám Burroughsovu postavu opět o něco více přibližují. V postavě beatnického spisovatele jako by se zvláštním způsobem mísily protiklady: narkomanie a spisovatelská elegance, univerzitní vzdělání a postavy na okraji, chlad zbraní a láska ke kočkám, ... Ze staříka, vraha své vlastní manželky pobíhajícího s nabitou puškou v domě plném koček jde místy až strach. Nicméně kdyby takový Burroughs nebyl, nezbylo by po něm tak výjimečné literární dílo.

Drive (2011)

Modrý samet, verze 2011.

Alois Nebel (2011)

Alois Nebel sedí na záchodové míse; sedí na záchodové míse českého filmového (a kritického) rybníčku; a za zvuku přijíždějícího vlaku v klidu tlačí; a každé jméno zastávky přečtená v potu jeho tváře vydá za deset filmových recenzí.